0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIVSAOIMaina nosacījumus, kā no vienotā nodokļa konta sedz VSAOI maksājumu parādus pašnodarbinātajiem

Maina nosacījumus, kā no vienotā nodokļa konta sedz VSAOI maksājumu parādus pašnodarbinātajiem

Valdības 6. septembra sēdē izskatīti Labklājības ministrijas sagatavotie grozījumi Ministru kabineta (MK) 2010. gada 5. oktobra noteikumos Nr. 951 "Kārtība, kādā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra reģistrē valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un apmainās ar Valsts ieņēmumu dienestu ar ziņām par šīm iemaksām un pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli". Ar grozījumiem paredzēts novērst praksē konstatētās pretrunas starp MK 2010. gada 5. oktobra noteikumiem Nr. 951 "Kārtība, kādā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra reģistrē valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un apmainās ar Valsts ieņēmumu dienestu ar ziņām par šīm iemaksām un pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli" 7.…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Cottonbro from Pexels

Valdības 6. septembra sēdē izskatīti Labklājības ministrijas sagatavotie grozījumi Ministru kabineta (MK) 2010. gada 5. oktobra noteikumos Nr. 951 "Kārtība, kādā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra reģistrē valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un apmainās ar Valsts ieņēmumu dienestu ar ziņām par šīm iemaksām un pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli".

Ar grozījumiem paredzēts novērst praksē konstatētās pretrunas starp MK 2010. gada 5. oktobra noteikumiem Nr. 951 "Kārtība, kādā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra reģistrē valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un apmainās ar Valsts ieņēmumu dienestu ar ziņām par šīm iemaksām un pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli" 7. un 7.2 punktu un likuma "Par nodokļiem un nodevām" 23.1 panta astotajā daļā un MK 2018. gada 30. oktobra noteikumos Nr. 661 "Kārtība, kādā maksā nodokļus, nodevas, citus valsts noteiktos maksājumus un ar tiem saistītos maksājumus un novirza tos saistību segšanai" noteikto vienotajā nodokļu kontā saņemto un uz valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI) novirzāmo maksājumu segšanas secību.  Jāatgādina, ka MK noteikumi Nr. 661 no 2021. gada 1. janvāra nosaka speciālu kārtību kā tiek attiecināti maksājumi, kas ienāk vienotajā nodokļu kontā (FIFO princips).

Likuma "Par nodokļiem un nodevām" 23.1 panta astotā daļa nosaka, ka vienotajā nodokļu kontā saņemtie maksājumi (izņemot MK noteiktos gadījumus) tiek novirzīti šā panta pirmajā daļā minēto maksājumu saistību segšanai to samaksas termiņa iestāšanās dienā atbilstoši nodokļu deklarācijas iesniegšanas termiņam vai atbilstoši maksājuma termiņam, ja valsts budžeta maksājums noteikts ar citu dokumentu, kas nav nodokļu deklarācija. VID norādījis, ka līdz šim MK noteikumu Nr. 951 7. un 7.2 punktā noteiktie maksājumu attiecināšanas principi ir bijuši pretrunā ar likuma "Par nodokļiem un nodevām" 23.1 panta astotajā daļā un MK noteikumos Nr. 661 noteiktajiem maksājumu attiecināšanas principiem.

Lai novērstu minētās pretrunas, MK noteikumu Nr. 951  7. un 7.2 punkta redakcijas precizētas, norādot, ka gadījumos, ja pašnodarbinātais (tai skaitā mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs), VSAOI nav veicis pilnā apmērā, Valsts ieņēmumu dienests (VID) vienotajā nodokļu kontā saņemtos un VSAOI saistību segšanai novirzāmos maksājumus attiecina vispirms:

  • uz sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa maksātāju ziņojumu ((iesniegšanas termiņš pārskata periodam sekojošā mēneša 5. datums), tad
  • uz MUN deklarācijā norādītajām ziņām (iesniegšanas termiņš pārskata periodam sekojošā mēneša 15.datums), pēc tam
  • uz darba devēja ziņojumu (iesniegšanas termiņš pārskata periodam sekojošā mēneša 17. datums) un
  • pašnodarbinātā ceturkšņa deklarācijās norādītajām ziņām.

VID vienotajā nodokļu kontā saņemtos un VSAOI saistību segšanai novirzāmos maksājumus var attiecināt MK noteikumu Nr. 951 7. un 7. 2 punkta noteiktajā kārtībā, pēc tam, kad tie ir attiecināti atbilstoši MK noteikumu Nr. 661 noteiktajai kārtībai un vairs nav parādu šo deklarāciju citu periodu saistībās.

Ja nodokļu maksātājam ir parāda saistības par kādu no šajos punktos minēto deklarāciju vecākiem periodiem, tad VID vienotajā nodokļu kontā saņemtos un VSAOI saistību segšanai novirzāmos maksājumus attiecina vispirms uz parādu saistību par iepriekšējiem periodiem (ievērojot to deklarāciju iesniegšanas termiņu secību).