0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIPaziņojumā par fiziskajām personām (autoratlīdzības saņēmējām) izmaksātajām summām norādāmie kodi

Paziņojumā par fiziskajām personām (autoratlīdzības saņēmējām) izmaksātajām summām norādāmie kodi

Redakcija

Paziņojumā par fiziskajām personām (autoratlīdzības saņēmējām) izmaksātajām summām norādāmie kodi
Ilustrācija: Arvis Villa

Aprēķinot autoratlīdzību, katram tās izmaksātājam ir pienākums līdz sekojošā pēc izmaksas mēneša 15. datumam iesniegt VID paziņojumu par izmaksāto summu. Savukārt katram ienākuma veidam MK noteikumos Nr. 677 “Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa paziņojumiem” ir piešķirts attiecīgs kods, un, sūtot paziņojumu par autoram izmaksāto honorāru, tas ir 1003 “Ienākumi no intelektuālā īpašuma (izņemot autortiesību mantinieku ienākumus)”. 

Vēršam lasītāju uzmanību, ka minētā koda piemērošana turpmāk būtiski sašaurināsies. Ierobežojums saistīts ar grozījumiem likumā “Par IIN”, kas nosaka citādu nodokļu piemērošanu ienākumiem no intelektuālā īpašuma.

Izmaksājamās autoratlīdzības aprēķinās saskaņā ar iepriekšējo kārtību (likuma redakcijā, kas bija spēkā līdz 2021. gada 30. jūnijam), un minēto kodu paziņojumā par fiziskajām personām izmaksātajiem honorāriem uzrādīs tikai tie izmaksātāji, kuriem būs informācija, ka autorlīgums bija noslēgts 2020. gadā, bet tā apmaksa — paredzēta 2021. gadā. Attiecībā uz šādu līgumu kods 1003 būs piemērojams tikai līdz 2021. gada 31. decembrim.

Ja autoratlīdzību izmaksā kolektīvā pārvaldījuma organizācija, nodokļu piemērošana paliek bez izmaiņām un par izmaksātajām summām VID arvien sūtāms paziņojums ar kodu 1003. Tas nozīmē, ka abos iepriekš minētajos gadījumos autoru ienākumam piemēros progresīvo ienākuma nodokļa likmi 20% vai 23% (un gadam beidzoties, iespējams, arī 31%).

Kāpēc ir vajadzīgs cits ienākuma veida kods?

Autoram (rezidentam), kas gūst ienākumus no samaksas par intelektuālo īpašumu (izņemot ienākumus, kurus izmaksā kolektīvā pārvaldījuma organizācija) vai no literatūras, zinātnes vai mākslas darbu, atklājumu, izgudrojumu un rūpniecisko paraugu autoru un izpildītāju darbu radīšanas, izdošanas, izpildīšanas vai citādas izmantošanas, no 2021. gada 1. jūlija līdz 2021. gada 31. decembrim ir tiesības nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējam. Ja minētais nodokļu maksātājs nereģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējs, minētajiem ienākumiem piemēro nodokli 25% apmērā summai līdz 25 000 eiro un 40% apmērā pārsnieguma summai.

Ieturēto un Vienotajā nodokļu kontā iemaksāto nodokli (līdz izmaksas mēnesim sekojošā mēneša 23. datumam) no autoratlīdzības attiecina un ieskaita šādā sadalījumā:

  1. 80% attiecina uz VSAOI un ieskaita valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu sadales kontā;
  2. 20% attiecina uz iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Atšķirīga kārtība nodokļu (VSAOI un IIN) piemērošanā nosaka, ka ienākuma veida kods 1003 nevar būt izmantots, izmaksājot ienākumu no samaksas par intelektuālo īpašumu autoram, kurš periodā no 2021. gada 1. jūlija līdz 2021. gada 31. decembrim nereģistrēs saimniecisko darbību.

Šeit jāņem vērā vēl viens būtisks aspekts: Latvijas iedzīvotāji jau vairākus gadus pieprasa atbrīvot viņus no dažādu pārskatu veidošanas un iesniegšanas, proti, nodrošināt automātisku nodokļu aprēķinus (un paziņošanu maksātājam) uz tās informācijas bāzes, kura jau ir VID rīcībā. Iespēja šķirot fiziskās personas ienākumus — ir solis šajā virzienā.

Tātad atsevišķs ienākuma veida kods ienākumam no samaksas par intelektuālo īpašumu dos iespēju Valsts ieņēmumu dienestam:

  • nodrošināt datu atlasi iekļaušanai gada ienākumu deklarācijas sagatavē un autoratlīdzības saņēmēja 2021. gada deklarācijas sagatavē;
  • korekti aprēķināt iedzīvotāju ienākuma nodokli deklarāciju sagatavēs;
  • izmantot datus diferencētā neapliekamā minimuma un VID prognozētā mēneša neapliekamā minimuma aprēķinos;
  • nodot informāciju VSAA par ieturēto valsts sociālo apdrošināšanas obligāto iemaksu daļu, kas ietilpst iedzīvotāju ienākuma nodoklī, kuru ieturēs no minētā ienākuma.

Saistībā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” pārejas noteikumu 163., 164. un 165. punktu, kas nosaka pārejas periodu no 2021. gada 1. jūlija līdz 2021. gada 31. decembrim attiecībā uz maksātāja ienākumu no intelektuālā īpašuma aplikšanu ar nodokli, piemērojamo nodokļa likmi un pārskatu iesniegšanu, ir nepieciešams nodrošināt informāciju paziņojumos par fiziskajai personai izmaksātajām summām jau no 2021. gada 1. jūlija. Līdz ar to ir izstrādāti grozījumi (MK 2021. gada 15. jūnija noteikumi Nr. 371), kas paredz papildināt Ministru kabineta 2008. gada 25. augusta noteikumu Nr. 677 1. un 2. pielikumu ar jaunu ienākuma veida kodu, ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamam ienākumam no samaksas par intelektuālo īpašumu. 

Noteikumi stājas spēkā 2021. gada 1. jūlijā.

58. Ienākums no samaksas par intelektuālo īpašumu vai no literatūras, zinātnes vai mākslas darbu, atklājumu, izgudrojumu un rūpniecisko paraugu autoru un izpildītāju darbu radīšanas, izdošanas, izpildīšanas vai citādas izmantošanas (likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” Pārejas noteikumu 163. punkts) 1061

 

Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 38. pants papildināts ar jaunu trešo daļu, kas stāsies spēkā 2022. gada 1. janvārī un kurā noteikts, ka Ministru kabinets noteiks paziņojumā par fiziskai personai izmaksātajām summām iekļaujamo informāciju. Tātad pēc pusgada grāmatvežiem būs iespēja iepazīties ar citādu paziņojuma veidlapu.

Ja autoratlīdzība tiks izmaksāta autortiesību mantiniekiem, ieturot izmaksas brīdī IIN 23% apmērā, bet nepiemērojot attaisnoto izdevumu normas, paziņojumā par izmaksātām summām arvien jāuzrāda ienākuma veida kods 1012 “Autoratlīdzība (honorārs), kuru izmaksā autortiesību mantiniekiem”.

Atgādinu, ka, izmaksājot atlīdzību fiziskajām personām, t. sk. autoriem, kas reģistrējuši saimniecisko darbību, arvien tiks izmantots ienākuma veida kods 2007 “Ienākumi no citas saimnieciskās darbības”.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada jūlija (475.) numurā.

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Paziņojumā par fiziskajām personām (autoratlīdzības saņēmējām) izmaksātajām summām norādāmie kodi
Ilustrācija: Arvis Villa
Aprēķinot autoratlīdzību, katram tās izmaksātājam ir pienākums līdz sekojošā pēc izmaksas mēneša 15. datumam iesniegt VID paziņojumu par izmaksāto summu. Savukārt katram ienākuma veidam MK noteikumos Nr. 677 "Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa paziņojumiem" ir piešķirts attiecīgs kods, un, sūtot paziņojumu par autoram izmaksāto honorāru, tas ir 1003 "Ienākumi no intelektuālā īpašuma (izņemot autortiesību mantinieku ienākumus)". 
Vēršam lasītāju uzmanību, ka minētā koda piemērošana turpmāk būtiski sašaurināsies. Ierobežojums saistīts ar grozījumiem likumā "Par IIN", kas nosaka citādu nodokļu piemērošanu ienākumiem no intelektuālā īpašuma.
Izmaksājamās autoratlīdzības aprēķinās saskaņā ar iepriekšējo kārtību (likuma redakcijā, kas bija spēkā līdz 2021. gada 30. jūnijam), un minēto kodu paziņojumā par fiziskajām personām izmaksātajiem honorāriem uzrādīs tikai tie izmaksātāji, kuriem būs informācija, ka autorlīgums bija noslēgts 2020. gadā, bet tā apmaksa — paredzēta 2021. gadā. Attiecībā uz šādu līgumu kods 1003 būs piemērojams tikai līdz 2021. gada 31. decembrim. Ja autoratlīdzību izmaksā kolektīvā pārvaldījuma organizācija, nodokļu piemērošana paliek bez izmaiņām un par izmaksātajām summām VID arvien sūtāms paziņojums ar kodu 1003. Tas nozīmē, ka abos iepriekš minētajos gadījumos autoru ienākumam piemēros progresīvo ienākuma nodokļa likmi 20% vai 23% (un gadam beidzoties, iespējams, arī 31%).

Kāpēc ir vajadzīgs cits ienākuma veida kods?

Autoram (rezidentam), kas gūst ienākumus no samaksas par intelektuālo īpašumu (izņemot ienākumus, kurus izmaksā kolektīvā pārvaldījuma organizācija) vai no literatūras, zinātnes vai mākslas darbu, atklājumu, izgudrojumu un rūpniecisko paraugu autoru un izpildītāju darbu radīšanas, izdošanas, izpildīšanas vai citādas izmantošanas, no 2021. gada 1. jūlija līdz 2021. gada 31. decembrim ir tiesības nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējam. Ja minētais nodokļu maksātājs nereģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējs, minētajiem ienākumiem piemēro nodokli 25% apmērā summai līdz 25 000 eiro un 40% apmērā pārsnieguma summai. Ieturēto un Vienotajā nodokļu kontā iemaksāto nodokli (līdz izmaksas mēnesim sekojošā mēneša 23. datumam) no autoratlīdzības attiecina un ieskaita šādā sadalījumā:
  1. 80% attiecina uz VSAOI un ieskaita valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu sadales kontā;
  2. 20% attiecina uz iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Atšķirīga kārtība nodokļu (VSAOI un IIN) piemērošanā nosaka, ka ienākuma veida kods 1003 nevar būt izmantots, izmaksājot ienākumu no samaksas par intelektuālo īpašumu autoram, kurš periodā no 2021. gada 1. jūlija līdz 2021. gada 31. decembrim nereģistrēs saimniecisko darbību. Šeit jāņem vērā vēl viens būtisks aspekts: Latvijas iedzīvotāji jau vairākus gadus pieprasa atbrīvot viņus no dažādu pārskatu veidošanas un iesniegšanas, proti, nodrošināt automātisku nodokļu aprēķinus (un paziņošanu maksātājam) uz tās informācijas bāzes, kura jau ir VID rīcībā. Iespēja šķirot fiziskās personas ienākumus — ir solis šajā virzienā. Tātad atsevišķs ienākuma veida kods ienākumam no samaksas par intelektuālo īpašumu dos iespēju Valsts ieņēmumu dienestam:
  • nodrošināt datu atlasi iekļaušanai gada ienākumu deklarācijas sagatavē un autoratlīdzības saņēmēja 2021. gada deklarācijas sagatavē;
  • korekti aprēķināt iedzīvotāju ienākuma nodokli deklarāciju sagatavēs;
  • izmantot datus diferencētā neapliekamā minimuma un VID prognozētā mēneša neapliekamā minimuma aprēķinos;
  • nodot informāciju VSAA par ieturēto valsts sociālo apdrošināšanas obligāto iemaksu daļu, kas ietilpst iedzīvotāju ienākuma nodoklī, kuru ieturēs no minētā ienākuma.
Saistībā ar likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" pārejas noteikumu 163., 164. un 165. punktu, kas nosaka pārejas periodu no 2021. gada 1. jūlija līdz 2021. gada 31. decembrim attiecībā uz maksātāja ienākumu no intelektuālā īpašuma aplikšanu ar nodokli, piemērojamo nodokļa likmi un pārskatu iesniegšanu, ir nepieciešams nodrošināt informāciju paziņojumos par fiziskajai personai izmaksātajām summām jau no 2021. gada 1. jūlija. Līdz ar to ir izstrādāti grozījumi (MK 2021. gada 15. jūnija noteikumi Nr. 371), kas paredz papildināt Ministru kabineta 2008. gada 25. augusta noteikumu Nr. 677 1. un 2. pielikumu ar jaunu ienākuma veida kodu, ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamam ienākumam no samaksas par intelektuālo īpašumu.  Noteikumi stājas spēkā 2021. gada 1. jūlijā.
58. Ienākums no samaksas par intelektuālo īpašumu vai no literatūras, zinātnes vai mākslas darbu, atklājumu, izgudrojumu un rūpniecisko paraugu autoru un izpildītāju darbu radīšanas, izdošanas, izpildīšanas vai citādas izmantošanas (likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" Pārejas noteikumu 163. punkts) 1061
  Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 38. pants papildināts ar jaunu trešo daļu, kas stāsies spēkā 2022. gada 1. janvārī un kurā noteikts, ka Ministru kabinets noteiks paziņojumā par fiziskai personai izmaksātajām summām iekļaujamo informāciju. Tātad pēc pusgada grāmatvežiem būs iespēja iepazīties ar citādu paziņojuma veidlapu. Ja autoratlīdzība tiks izmaksāta autortiesību mantiniekiem, ieturot izmaksas brīdī IIN 23% apmērā, bet nepiemērojot attaisnoto izdevumu normas, paziņojumā par izmaksātām summām arvien jāuzrāda ienākuma veida kods 1012 "Autoratlīdzība (honorārs), kuru izmaksā autortiesību mantiniekiem". Atgādinu, ka, izmaksājot atlīdzību fiziskajām personām, t. sk. autoriem, kas reģistrējuši saimniecisko darbību, arvien tiks izmantots ienākuma veida kods 2007 "Ienākumi no citas saimnieciskās darbības". Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada jūlija (475.) numurā.