0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIPirmais aprīlis — ar un bez jokiem

Pirmais aprīlis — ar un bez jokiem

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Gandrīz esam sagaidījuši pavasari, kaut arī īstais siltums nemaz nesteidzas pie mums. Tomēr speciālisti uzskata, ka saslimstība samazinās un jau drīkst atcelt Covid–19 ierobežojošos pasākumus. Turklāt tieši pirmajā aprīlī! Kā mēdz teikt — parādījusies gaisma tuneļa galā. Tikai nav zināms, cik garš ir tunelis! Protams, rokas arvien būs jāmazgā gan pirms, gan pēc jebkuras aktivitātes. Drošības pēc ieteicams turēties pa gabalu no tautiešiem, tomēr transportlīdzekļu piepildīšanai atcelti ierobežojumi. Kā šo ieteikumu izpildīt — grūti saprast. Arī lielveikalā bieži vien kāds…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī


ABONĒT

Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai
 Esi abonents?

Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Pirmais aprīlis — ar un bez jokiem
Foto: © ROMAN ODINTSOV – pexels.com
Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore
Maija Grebenko,
Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore
Foto: Aivars Siliņš

Gandrīz esam sagaidījuši pavasari, kaut arī īstais siltums nemaz nesteidzas pie mums. Tomēr speciālisti uzskata, ka saslimstība samazinās un jau drīkst atcelt Covid–19 ierobežojošos pasākumus. Turklāt tieši pirmajā aprīlī!

Kā mēdz teikt — parādījusies gaisma tuneļa galā. Tikai nav zināms, cik garš ir tunelis!

Protams, rokas arvien būs jāmazgā gan pirms, gan pēc jebkuras aktivitātes. Drošības pēc ieteicams turēties pa gabalu no tautiešiem, tomēr transportlīdzekļu piepildīšanai atcelti ierobežojumi. Kā šo ieteikumu izpildīt — grūti saprast. Arī lielveikalā bieži vien kāds gandrīz uzguļas uz priekšā stāvošā pircēja muguras, cerot, ka tā viņu apkalpos ātrāk. Vienīgā izeja — turēt iepirkumu ratus aizmugurē, tad jau netiks klāt!

Svaigā gaisā drīkst nelietot maskas un respiratorus, bet iekštelpās gan jālieto, īpaši tur, kur apkalpošana notiek tuvumā un ilgāku laiku.

Darba devējiem piešķirtas tiesības izvēlēties, vai uzņēmumā drīkstēs veikt darbu tie darbinieki, kuriem ir derīgs sertifikāts vai neatkarīgi no tā. Panaceja no šīs sērgas tā arī nav atrasta. Var laimēties, var nelaimēties.

Jāatzīst, ka valsts sniegtie atbalsti vairākiem tūkstošiem uzņēmumu un fizisko personu palīdzēja pārvarēt šo sarežģīto periodu, tomēr ne viss ir tik pozitīvi, kā varētu sagaidīt. Ir dažas problēmas, par kurām jāzina jau iepriekš.

Viens no atbalsta veidiem grūtībās nonākušajiem uzņēmumiem bija nodokļu nomaksas termiņu pagarināšana. Protams, jāievēro visi likumos paredzētie noteikumi, tomēr pastāv viens būtisks "bet", kas šoreiz attiecas uz fiziskajām personām.

Atgādinu, ka darba ņēmēji un it īpaši pašnodarbinātie uzskatāmi par sociāli apdrošinātiem, ja par viņiem (vai viņi paši) veic sociālās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI), turklāt neaprobežojas tikai ar fiziski veiktajām iemaksām. Ne mazāk svarīgs fakts ir saistīts ar to, ka, veicot iemaksas, tiek uzkrāts apdrošināšanas stāžs. Savukārt no uzkrātā apdrošināšanas stāža ir atkarīgi vairāki sociālie pabalsti.

Piemēram, darba devējs saskaņo ar Valsts ieņēmumu dienestu nodokļu nomaksas grafiku un ievēro to. Fiziskai personai vissāpīgākais ir moments, ja nokavēto nodokļu sastāvā ir VSAOI. 

Precizēju: ja darba devējs ir iesniedzis VID ziņojumu (par katram darba ņēmējam aprēķināto ienākumu un nodokļiem), bet nav veicis iemaksas, tad slimības pabalsts (B lapa) fiziskai personai tiks apmaksāts. Tomēr vairākus gadus ir spēkā nosacījums: ja iemaksas nav veiktas, pensijas kapitāls neveidojas. Tātad atkarībā no perioda, par kuru VSAOI nebija veiktas, uz laiku "pazūd" gan nauda, gan stāžs, kas ietekmē tiesības uz pensiju. Patlaban tie ir 15 gadi, drīz būs 20, un ir "idejas" palielināt nepieciešamo stāžu. Turklāt darba devējs var arī neizpildīt saistības (grafiku).

Rudenī gaidāma kārtējā pensiju indeksācija. Ja minētā iemesla dēļ fiziskai personai tiks piešķirta "mazāka" pensija, tas var iespaidot indeksācijas rezultātu, jo katru gadu tiek noteikta indeksējamā pamatsumma un piemēroti un tiek piemēroti no apdrošināšanas stāža atkarīgie koeficienti. 

Vienlaikus tas skars arī strādājošo pensionāru, kas vēlēsies pārrēķināt (reizi gadā) sen piešķirto pensiju (tiesības ir, bet iemaksu — nav).

Arī bezdarbnieku pabalsts ir atkarīgs no personas apdrošināšanas stāža (no 50% līdz 65% no apdrošināšanas iemaksu algas)…

Šādi, lūk, skumīgi aprīļa joki! Atliek pasmaidīt saulītei un cerēt, ka likumdevējs pamanīs, ņems vērā un atrisinās šo problēmu.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada aprīļa (484.) numurā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: