0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIReprezentatīvais auto un ar to saistītie nodokļi

Reprezentatīvais auto un ar to saistītie nodokļi

Ilvija Ozoliņa

Latvijā reģistrēts nodokļu maksātājs plāno iegādāties vieglo transportlīdzekli Somijā (auto būs reģistrēts Somijā). Vieglā transportlīdzekļa vērtība vairāk nekā 50 000 eiro. Kādi nodokļi būtu jāmaksā? Ko Latvijas uzņēmums drīkst attiecināt uz transporta izmaksām (degvielu, remonta izdevumus, rezerves daļas automašīnai)? Uzņēmums plāno sniegt Somijā transportlīdzekļu nomas pakalpojumus: 1 Somijas personai, kas nav nodokļa maksātāja, vai 2 Somijas reģistrētam nodokļa maksātājam. Kāda būs pakalpojuma sniegšanas vieta? Kādu PVN likmi Latvijā reģistrēts nodokļa maksātājs piemēro šādiem automobiļu nomas pakalpojumiem? Atbilde Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec.,nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesīABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Reprezentatīvais auto un ar to saistītie nodokļi
Foto: © Pavel Danilyuk – www.pexels.com

Latvijā reģistrēts nodokļu maksātājs plāno iegādāties vieglo transportlīdzekli Somijā (auto būs reģistrēts Somijā). Vieglā transportlīdzekļa vērtība vairāk nekā 50 000 eiro. Kādi nodokļi būtu jāmaksā? Ko Latvijas uzņēmums drīkst attiecināt uz transporta izmaksām (degvielu, remonta izdevumus, rezerves daļas automašīnai)? Uzņēmums plāno sniegt Somijā transportlīdzekļu nomas pakalpojumus: 1 Somijas personai, kas nav nodokļa maksātāja, vai 2 Somijas reģistrētam nodokļa maksātājam. Kāda būs pakalpojuma sniegšanas vieta? Kādu PVN likmi Latvijā reģistrēts nodokļa maksātājs piemēro šādiem automobiļu nomas pakalpojumiem?

Atbilde

Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec., nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi
Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec.,
nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi
Foto: Aivars Siliņš

1. Jāsāk ar to, ka jautājumā minētā vieglā transportlīdzekļa vērtība pārsniegs 50 000 eiro, tātad nodokļi jāskata kā par reprezentatīvo automobili. Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likuma 1. panta 17. daļa nosaka:

Reprezentatīvs automobilis ir automobilis, kura vērtība bez pievienotās vērtības nodokļa pārsniedz 50 000 eiro un kurš ir vieglais automobilis, kura sēdvietu skaits, neskaitot vadītāja vietu, nepārsniedz astoņas vietas, izņemot operatīvo transportlīdzekli vai speciālo vieglo automobili (neatliekamā medicīniskā palīdzība, dzīvojamais automobilis vai katafalks, vieglais automobilis, kas speciāli aprīkots, lai pārvadātu riteņkrēslā sēdošās personas ar invaliditāti), vai jaunu vieglo automobili, ko pilnvarots automobiļu tirgotājs izmanto par demonstrācijas automobili.

Saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likuma 8. panta 2. daļas 8. punktu:

Pie izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību, pieskaita visus izdevumus, kas saistīti ar reprezentatīvu automobili, t.i., reprezentatīva automobiļa iegādes izdevumi, nomas maksa un automobiļa ekspluatācijas izdevumi.

Taču saskaņā ar Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr. 677 «Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi» 63. punktu šo likuma normu nepiemēro nodokļa maksātājiem, kuru komercdarbība ir vieglā pasažieru autotransporta nomas pakalpojumu sniegšana un kuriem šīs komercdarbības ieņēmumi veido ne mazāk kā 90 procentus no apgrozījuma. Ar ieņēmumiem no vieglā pasažieru autotransporta nomas pakalpojumu sniegšanas šo noteikumu izpratnē saprot ieņēmumu summu, ko veido ieņēmumi no vieglā pasažieru autotransporta nomas pakalpojumu sniegšanas, un ieņēmumi, kas gūti no to papildu pakalpojumu sniegšanas, kuri ir tieši saistīti ar vieglā pasažieru autotransporta nomu, kā arī ieņēmumi no vieglā pasažieru autotransporta kā nomas objekta atsavināšanas. Tātad, lai jautājumā minētais uzņēmums varētu izvērtēt, vai iegādātais automobilis un tā uzturēšana neradīs ar UIN apliekamo objektu, jāaprēķina gūto ieņēmumu no automašīnas nomas īpatsvars kopējo ieņēmumu sastāvā. 

Attiecībā uz tiesībām atskaitīt priekšnodokli par automašīnas iegādi un ekspluatācijas izmaksām Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likuma 100. panta 1.1 daļa nosaka, ka no valsts budžetā maksājamās nodokļa summas kā priekšnodoklis pilnībā nav atskaitāma nodokļa summa par tādas vieglās pasažieru automašīnas iegādi, nomu un importu, kuras sēdvietu skaits, neskaitot vadītāja vietu, nepārsniedz astoņas vietas, ja minētās automašīnas vērtība atbilst uzņēmumu ienākuma nodokli regulējošos normatīvajos aktos noteiktajai reprezentatīvā automobiļa vērtībai. Tāpat arī attiecībā uz izmaksām, kas saistītas ar minētās automašīnas uzturēšanu (tai skaitā izmaksām par šādu automašīnu remontu un degvielas iegādi), nebūs tiesības atskaitīt priekšnodokli. Bet saskaņā ar PVN likuma 100. panta 3. daļu priekšnodokļa atskaitīšanas ierobežojums nav attiecināms uz gadījumiem, kad reģistrēts nodokļa maksātājs iegādājas, nomā vai importē automašīnu nomas pakalpojumu sniegšanai. Tātad, ja uzņēmums ar reprezentatīvo automašīnu sniegs tikai nomas pakalpojumus, tam būs tiesības 100% apmērā attiecināt priekšnodokli par transportlīdzekļa iegādes, uzturēšanas un ekspluatācijas izdevumiem, t.sk. degvielas iegādes izdevumiem. Tikai jāņem vērā, ka saskaņā ar PVN likuma 100. panta 4. daļu attiecībā uz degvielas izmaksām reprezentatīvajam automobilim, ar kuru tiek sniegti nomas pakalpojumi, kā priekšnodoklis ir atskaitāma nodokļa rēķinos norādītā nodokļa summa, pamatojoties uz faktiski nobraukto kilometru skaitu un nepārsniedzot izgatavotājrūpnīcas norādīto pilsētas cikla degvielas patēriņa normu vairāk nekā par 20 procentiem.

2. Attiecībā uz jautājuma otro daļu par pakalpojuma sniegšanas vietu un piemērojamo PVN likmi jānodala atsevišķi abas jautājumā minētās situācijas:

2.1. Transportlīdzekļa nomas pakalpojums tiks sniegts Somijā Somijas personai, kas nav nodokļa maksātāja. Šeit var būt divas situācijas:

  1. ja transportlīdzekļa izmantošana nepārsniedz 30 dienas, tad pakalpojuma sniegšanas vieta ir vieta, kur transportlīdzekli nodod pakalpojuma saņēmēja rīcībā, tātad Somija (PVN likuma 28. panta 1. daļa);
  2. ja transportlīdzekļa izmantošana pārsniedz 30 dienas, tad pakalpojuma sniegšanas vieta ir pakalpojuma saņēmēja mītnes vieta, tātad Somija (PVN likuma 28. panta 2. daļa).

Abās 2.1. punktā minētajās situācijās pakalpojuma sniegšanas vieta saskaņā ar PVN likumu būs cita dalībvalsts — Somija. Darījumam netiek piemērots Latvijas PVN. Latvijas uzņēmumam ir izvēles iespējas: reģistrēties Somijā kā PVN maksātājam un maksāt par šiem darījumiem Somijas PVN vai arī reģistrēties Latvijā savienības režīma izmantošanai un norādīt šos darījumus OSS deklarācijā, piemērojot Somijas PVN likmi.

2.2. Transportlīdzekļa nomas pakalpojums tiks sniegts Somijā Somijas reģistrētam nodokļa maksātājam. Arī šeit var būt divas situācijas:

  1. ja transportlīdzekļa izmantošana nepārsniedz 30 dienas, tad pakalpojuma sniegšanas vieta ir vieta, kur transportlīdzekli nodod pakalpojuma saņēmēja rīcībā, tātad Somija (PVN likuma 28. panta 1. daļa);
  2. ja transportlīdzekļa izmantošana pārsniedz 30 dienas, tad pakalpojuma sniegšanas vieta ir pakalpojuma saņēmēja saimnieciskās darbības mītnes vieta, tātad Somija (PVN likuma 19. panta 1. daļa — pamatprincips).

Abās 2.2. punktā minētajās situācijās pakalpojuma sniegšanas vieta saskaņā ar PVN likumu būs cita dalībvalsts — Somija. Darījumam netiek piemērots Latvijas PVN. Tā kā pakalpojuma saņēmējs būs citas dalībvalsts reģistrēts nodokļa maksātājs, tad PVN deklarācijā darījumu uzrāda 48.≤ rindā un PVN deklarācijas pielikumā PVN 2 «Pārskats par preču piegādēm un sniegtajiem pakalpojumiem Eiropas Savienības teritorijā» ar kodu «P».

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada septembra (489.) numurā.