0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

Skolēnu darbs vasarā

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Tuvojoties vasarai, kad vairāki skolēni izmantos iespēju ne vien atpūsties brīvlaikā, bet arī pastrādāt, piedāvājam informāciju, kas noderēs gan skolēniem, gan viņu vecākiem, kuru algas nodokļa grāmatiņās skolēni ir atzīmēti kā apgādājamās personas. Pirmkārt, ir jāatšķir divas situācijas: kad skolēns strādā jebkurā gada mēnesī vai skolēns strādā tikai vasaras brīvlaikā. Pievērsiet uzmanību Darba likuma 132. panta normām, kas ierobežo jaunatnes nodarbinātību: 132. pants Darba laiks personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem (1) Personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, tiek…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Skolēnu darbs vasarā
Foto: © pressmaster — stock.adobe.com
Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore
Maija Grebenko,
Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore
Foto: Aivars Siliņš

Tuvojoties vasarai, kad vairāki skolēni izmantos iespēju ne vien atpūsties brīvlaikā, bet arī pastrādāt, piedāvājam informāciju, kas noderēs gan skolēniem, gan viņu vecākiem, kuru algas nodokļa grāmatiņās skolēni ir atzīmēti kā apgādājamās personas.

Pirmkārt, ir jāatšķir divas situācijas: kad skolēns strādā jebkurā gada mēnesī vai skolēns strādā tikai vasaras brīvlaikā.

Pievērsiet uzmanību Darba likuma 132. panta normām, kas ierobežo jaunatnes nodarbinātību:

132. pants Darba laiks personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem

(1) Personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, tiek noteikta piecu dienu darba nedēļa. (2) Bērnus, kuri sasnieguši 13 gadu vecumu, nedrīkst nodarbināt:
  1. ilgāk par divām stundām dienā un vairāk par 10 stundām nedēļā, ja darbs tiek veikts mācību gada laikā;
  2. ilgāk par četrām stundām dienā un vairāk par 20 stundām nedēļā, ja darbs tiek veikts laikā, kad izglītības iestādē ir brīvlaiks, bet, ja bērns jau sasniedzis 15 gadu vecumu, — ne ilgāk par septiņām stundām dienā un ne vairāk par 35 stundām nedēļā(..).
(4) Ja personas, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, papildus darbam turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību vai profesionālo izglītību, mācībās un darbā pavadītais laiks saskaitāms kopā un nedrīkst pārsniegt septiņas stundas dienā un 35 stundas nedēļā. (5) Ja personas, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, tiek nodarbinātas pie vairākiem darba devējiem, darba laiks summējams.

Ja skolēns strādā gada laikā

Otrkārt, ja skolēns strādās mācību gada laikā, VID automātiski (saņemot darba devēja "Ziņas par darba ņēmēju" ar kodu 11) vecāku nodokļa grāmatiņā dzēš apgādību skolēna nodarbinātības periodā (līdz ziņu ar kodu, piemēram, 25, saņemšanai). Ja turpmāk skolēns nestrādās, vecākiem pašiem jāvēršas ar iesniegumu VID un jāatjauno apgādība.

Skolēnam ir tiesības vērsties VID, lai viņam būtu piešķirta algas nodokļa grāmatiņa (ANG), kā arī kredītiestādē, lai atvērtu kontu. Ja skolēns Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) atzīmēs galveno ienākuma gūšanas vietu, ANG dos viņam tiesības uz neapliekamo minimumu. Ja iepriekšējos periodos skolēnam nav bijuši apliekamie ienākumi, VID nosaka prognozējamo neapliekamo minimumu kā pusi no 1/12 no gada neapliekamā minimuma summas. Šogad aprēķins būs mazliet citāds, jo likums nosaka, maksimālo neapliekamo minimumu katram pusgadam atsevišķi. Tādēļ pirmajā pusgadā tas būs 175 eiro (1/2 no 350) un otrajā pusgadā 250 eiro (1/2 no 500) mēnesī. Faktisko minimumu (nevis prognozējamo) būs iespējams noteikt, tikai gadam beidzoties, kad būs zināmi faktiskie ieņēmumi, un VID varēs atmaksāt skolēnam IIN daļu.

Ja skolēns strādā vasaras brīvlaikā

Vecākiem, kuru ANG atzīmēti bērni kā apgādājamās personas, ir tiesīgi saglabāt nodokļa atvieglojumu par bērnu (–iem), kuri strādā tikai vasaras brīvlaikā, ir vecumā līdz 19 gadiem un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē.

Lūk, šiem vecākiem nav jānoņem bērni no apgādības arī gadījumā, kad viņi pieteiksies ANG saņemšanai un atzīmēs savā grāmatiņā darbavietu kā galveno ienākuma gūšanas vietu. VID rīcībā ir informācija, kura regulāri tiek saņemta no mācību iestādēm par izglītojamajiem.

Protams, ANG saņemšana nav obligāta, bet bez tās atzīmēšanas EDS skolēna ienākumam ne tikai nepiemēros neapliekamo minimumu, bet arī aprēķinās iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) pēc lielākas likmes. Nodokļa pārmaksu būs iespējams atgūt tikai nākamgad, iesniedzot VID deklarāciju ne agrāk par 1. martu.

Neapliekamā minimuma piemērošanas īpatnība

Diemžēl visvienkāršākie aprēķini, kurus veic grāmatveži, rada šaubas un nesaprašanu ar grāmatvedību nesaistīto vidū. Tomēr jāņem vērā, ka katrā profesijā ir savas nianses un noteikumi un tie ir pietiekami daudzveidīgi. 

Pagājušajā gadā saņēmu komentārus no nopietna preses izdevuma ar sūdzību, ka trijiem skolēniem ar "pilnīgi vienādiem nosacījumiem" bija aprēķinātas ievērojami atšķirīgas izmaksājamās algas. Fizisko personu datu aizsardzības aizsegā informācija netika sniegta. Tomēr, nezinot konkrētus apstākļus, nav iespējams veikt jebkādus skaidrojumus.

Piemēram, VID paziņo darba devējam divu skolēnu prognozēto neapliekamo minimumu 175 eiro, bet viens skolēns iesācis darba gaitas 1. jūnijā, bet otrs — 10. jūnijā. Kāds minimums tiks piemērots katram? Izrādās, pirmajam minimums būs 175 eiro, bet otram minimumu noteiks proporcionāli darba attiecību kalendāra dienu skaitam: 122,50 (175 / 30 x 21). Turklāt noteicošais šajā situācijā ir ANG atzīmēšana EDS konkrētajā darbavietā, nevis pirmā darba diena!

Cita situācija: divi skolēni slēdz darba līgumu ar vienādiem nosacījumiem (it kā). Arī strādā līdzīgas stundas, bet saņem atšķirīgu algu. Kāpēc?

Iemesls pavisam vienkāršs: viens ir 15 gadu vecs, bet otram vēl nav 15 gadu (trūkst divu mēnešu). Izrādās, 15 gadu sasniegušai personai alga tiek aprēķināta kā jebkurai pieaugušai personai, bet skolēns, kas nav sasniedzis 15 gadus, nav sociāli apdrošināms līdz savai dzimšanas dienai, un viņam alga tiek aprēķināta citādi.

Trešā situācija: skolēns saņēma algu darbavietā (viņam ir piešķirta ANG), bet EDS viņš to neatzīmēja kā galveno darbavietu, kur gūts ienākums, līdz ar to VID nav pamata paziņot neapliekamo minimumu. Protams, saņemamā alga ievērojami atšķirsies no tā skolēna algas, kas saprot ANG nozīmi un kas viņam būtu jādara, lai gūtu labumu no algas grāmatiņas.

Skolēns nodarbināts pie darba devēja, kas maksā nodokļus vispārējā kārtībā

VID, saņemot informāciju par jaunu darba ņēmēju, kurš atzīmējis algas nodokļa grāmatiņu ieņēmumu gūšanas vietā, nosūta darba devējam prognozēto neapliekamo minimumu (jūnijs, jūlijs — 175 eiro, augusts — 250 eiro). 

Strādājot skolēns saņems algu, no kuras tiks aprēķinātas Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) un algas nodoklis (IIN), bet, 2022. gadam beidzoties (sākot ar 2023. gada 1. martu), skolēnam ir tiesības iesniegt gada ienākumu deklarāciju, lai atgūtu iespējamo iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksu. 

IIN pārmaksa izveidoties tāpēc, ka skolēnam prognozētais neapliekamais minimums var izrādīties mazāks nekā faktiski pieļaujamais. Citiem vārdiem, 2022. gada jūnijam un jūlijam noteiktais minimums 350 eiro mēnesī (vispārējā gadījumā) piemērojams algai līdz 500 eiro (algai palielinoties, minimums sarūk). Bet VID paziņoja, ka jāpiemēro tikai 175 eiro. Šāda piesardzība ir pamatota, jo nav apriori zināms, kāda alga būs aprēķināta darbiniekam. Tomēr gadījumā ar skolēniem apšaubāmi ir pieņemt, ka alga mēnesī būs 1000 eiro un vairāk, tādēļ faktiskam minimumam gada griezumā arī jābūt mazākam (tā rezultātā IIN ir lielāks). 

Tas nozīmē, ka vasaras mēnešos IIN tiek ieturēts mazliet lielākā summā un pēc deklarācijas pārbaudes skolēns saņems IIN atmaksu.

Vispārējais nodokļu maksāšanas režīms

Ja skolēns strādās pie darba devēja, kas maksā nodokļus standarta režīmā, no viņa algas vispirms ietur Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) 10,5% apmērā. Atgādinu, ka VSAOI piemēro tādu skolēnu algai, kuri sasnieguši 15 gadu vecumu. Tiem, kuri ir jaunāki, sociālās iemaksas nerēķina un neietur (aprēķina tikai IIN). Tomēr par katru darbinieku jāmaksā riska nodeva. Katrā mēnesī aprēķinātie nodokļi tiek uzrādīti darba devēja ziņojumā (MK noteikumu Nr. 827 3. pielikums).

Aprēķinātā alga vispirms tiek samazināta ar VSAOI, pēc tam ar IIN, kuru nosaka 20% apmērā no algas un sociālo iemaksu summas starpības, pirms tam atskaitot arī prognozēto neapliekamo minimumu.

Noteiksim, cik saņems (pēc nodokļiem, neto) skolēns (kas sasniedzis 15 gadus un atzīmējis VID EDS algas nodokļa grāmatiņu), ja viņam aprēķinātā alga ir 500 eiro un VID prognozētais neapliekamais minimums 175 eiro. Aprēķins par jūniju un jūliju ir šāds:

500,00 – 52,50 (VSAOI 10,5%) – 54,50 (IIN 20% (500,00 – 52,50 – 175,00)) = 393,00 eiro — izmaksājamā summa.

Darba devējam papildus par skolēnu jāveic VSAOI sava daļa — 117,95 eiro (23,59% no 500 eiro).

Augustā aprēķināto IIN iespaido jau cits neapliekamais minimums:

500,00 – 52,50 (VSAOI 10,5%) – 39,50 (IIN 20% (500,00 – 52,50 – 250,00)) = 408,00 eiro — izmaksājamā summa.

No aprēķina redzams, ka IIN par diviem mēnešiem ir ieturēts 109 eiro (54,50 x 2) apmērā un par augustu vēl 39,50 eiro, kopā — 148,50 eiro.

Ja skolēns ir jaunāks par 15 gadiem

Ja skolēns nav sasniedzis 15 gadus, bet iesniedzis algas nodokļa grāmatiņu un atzīmējis ienākuma gūšanas vietu, viņš nav sociāli apdrošināms. Tātad VSAOI par viņu nav jāveic, bet IIN gan ir jāmaksā, un aprēķins ir šāds:

500,00 – 65,00 (IIN 20% (500,00 – 175,00)) = 435,00 eiro (par VI un VII)

500,00 – 50,00 (IIN 20% (500,00 – 250,00)) = 450,00 eiro (par VIII)

Arī šādam skolēnam veidosies IIN pārmaksa, kuru VID atmaksās, bet ne vairāk par to summu, kura kā nodoklis bija samaksāta gada laikā, t.i., ne vairāk kā 180 eiro (65 + 65 + 50).

Ja skolēns nav iesniedzis algas nodokļa grāmatiņu

Diezgan atšķirīgs ir nodokļu aprēķins, ja skolēns algas nodokļa grāmatiņu neiesniegs:

500,00 – 52,50 (VSAOI 10,5%) – 104,50 (IIN (115,00 (IIN 23% no 500) – 10,50 (52,50 × 20%)) = 343,00 eiro

NB! ANG dod tiesības piemērot darba samaksai ne vien neapliekamo minimumu, bet arī mazāku IIN likmi. Ir vērts grāmatiņu noformēt!

Jāņem vērā: ja skolēns nodarbināts normālo darba laiku un veselu mēnesi, viņam aprēķinātā alga nedrīkst būt mazāka par minimālo, proti, vismaz 500 eiro. Turklāt personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, tiek noteikta piecu dienu darba nedēļa. 

Minimālās sociālās iemaksas

Kopš 2021. gada 1. jūlija sociālās apdrošināšanas jomā ir ieviesta jauna prasība: pienākums darba devējam par katru nodarbināto personu veikt VSAOI vismaz no minimālās mēneša algas neatkarīgi no tā, ka alga nesasniedz 500 eiro. Tomēr jāņem vērā, ka Valsts sociālās apdrošināšanas likums (20.4 pants) paredz arī izņēmumus: par kādiem darbiniekiem (precīzāk — darba ņēmējiem) minētās iemaksas nav jāveic. Šā raksta kontekstā — tās ir personas līdz 24 gadu vecumam, kuras mācās vispārējās, profesionālās, augstākās (pilna laika studijās) vai speciālās izglītības iestādē, izņemot laiku, kad attiecīgā persona ir pārtraukusi mācības vai studijas.

Skolēns strādā trīs mēnešus vasarā 

Lai gūtu priekšstatu par IIN atgūšanu, strādājot 2022. gadā no 1. jūnija līdz 31. augustam, pieņemsim, ka skolēna alga bija 500 eiro mēnesī. Darbavietā atzīmēta nodokļa grāmatiņa, tātad darba devējs par trim mēnešiem piemēroja prognozējamo neapliekamo minimumu — 600,00 eiro (175 x 2 + 250). 

Gadam beidzoties, skolēns ir tiesīgs iesniegt ienākuma deklarāciju un pretendēt uz cita neapliekamā minimuma piemērošanu par trim mēnešiem (1.VI – 31.VIII). Pārrēķins, kuru veiks VID (faktiskā neapliekamā minimuma un IIN pārmaksas/atmaksas noteikšana), notiks proporcionāli nostrādātajam laikam (to ir iespējams veikt gan pa mēnešiem, gan pa kalendāra dienām). Lai novērtētu IIN pārmaksas iespējamību, arī pats skolēns var veikt aprēķinu. Lai gan formula izskatās ļoti raiba, tajā ir tikai un vienīgi elementāras matemātiskās darbības. Visi skaitļi ir pastāvīgi 2022. gada vajadzībām, izņemot konkrēta darbinieka (kuram veikts aprēķins) ienākumu.

Sākotnējie dati ir ieņēmumi (trīs reizes pa 500 eiro) — tas ir vienīgais mainīgais skaitlis, minimums jūnijā (175 eiro), jūlijā, augustā (250 eiro)1.

Formulā iekļautie skaitļi (šogad) orientēti atsevišķi uz katru pusgadu:

  • 2100 eiro — maksimālais minimums 2022. gada pirmajam pusgadam;
  • 3000 eiro — maksimālais minimums 2022. gada otrajam pusgadam.

Otrie 3000 eiro (kas iekļauti iekavās) ir minimālā ienākuma summa, kurai tiek piemērots maksimālais neapliekamais minimums;

  • 0,26923 un 0,38462 — nemainīgie proporcionalitātes koeficienti šā gada katram pusgadam un jebkuram darbiniekam.

Atsevišķi katram pusgadam (proporcionāli nodarbinātības mēnešu skaitam) noteikts faktiskais neapliekamais minimums:

2100 / 6 × 1 – 0,26923 × (500 × 1 – 3000 / 6 × 1) = 350 eiro

3000 / 6 × 2 – 0,38462 × (500 × 2 – 3000 / 6 × 2) = 1000 eiro

Ja skolēns apguvis matemātikas darbību secību, tad izrēķinās, ka viņa ienākumam vasaras trijos mēnešos atbilstošais neapliekamais minimums ir 1350 eiro (350 + 1000). Bet piemērots — tikai 600 eiro.

Salīdzinot šos minimumus, izveidosies starpība — 750 eiro (1350 – 600), no kuras VID atmaksās 20%, kas ir 150 eiro.

Atmaksājamā summa var būt lielāka, jo savā deklarācijā skolēns ir tiesīgs iekļaut attaisnotos izdevumus par izglītību un ārstnieciskajiem izdevumiem (līdz 600 eiro gadā), ja vien gada laikā samaksātā IIN summa to pieļaus.

Diemžēl skolēnam (sk. iepriekš aprakstīto aprēķinu) ir tiesības uz atmaksājamo IIN, kas faktiski gada laikā tika ieturēts no algas (tikai 148,50)! 

Vairāk, nekā ieturēts, VID neatmaksās!

Skolēns strādā pie mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja

Skolēns vasarā var iekārtoties darbā pie mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja. 

Saskaņā ar grozījumiem Mikrouzņēmumu nodokļa likumā (MUN), kas stājās spēkā 2021. gada 1. janvārī, darbinieka ienākumus no mikrouzņēmuma apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (algas nodokli) un darbinieku apdrošina kā darba ņēmēju, ja viņš sasniedzis 15 gadu vecumu.

Līdz ar to uz MUN maksātāja darbinieku (arī uz skolēnu) attiecināms viss iepriekš teiktais par darba ņēmēju, kas nodarbināts uzņēmumā, kas maksā darbaspēka nodokļus standarta režīmā.

Visi ierobežojumi, kas saistīti ar mikrouzņēmuma darbības režīmu attiecināmi tikai un vienīgi uz MUN maksātāju — īpašnieku. 

Tātad arī šajā variantā skolēna vecāki nezaudē tiesības uz nodokļa atvieglojumu, bet pašam skolēnam ieteicams noformēt algas nodokļa grāmatiņu un izmantot tās piedāvātos labumus.

Skolēns vasarā strādā lauku darbos

Vispirms brīdinājums: ne par visiem lauku darbiem izmaksātā atlīdzība tiek uzskatīta par sezonas laukstrādnieka ienākumu. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likuma 11.12 pants par tādiem uzskata augļu koku, ogulāju un dārzeņu sēju vai stādīšanu, sējumu un stādījumu kopšanu, ražas novākšanu, augļu, ogu un dārzeņu šķirošanu. Traktortehnikas vadīšana šā panta izpratnē nav uzskatāma par lauksaimniecības sezonas darbu.

Šādam ienākumam tiek piemērota nodokļa likme 15%. Ienākuma nodoklis nedrīkst būt mazāks kā 0,70 eiro par katru nodarbinātības dienu. Lai "nodrošinātu" šādu nodokli, dienā jāsapelna vismaz 4,70 eiro (0,70 / 0,15). 

Ievērojot šo nosacījumu, ja kopējā saņemamā atlīdzība par mēnesi ir 500 eiro, ienākums, ko saņems skolēns pēc laukstrādnieku ienākuma nodokļa nomaksas, ir 425 eiro (500 – 75 (15% no 500)). Algas nodokļa grāmatiņu iesniegt nav nepieciešams, jo netiek rēķinātas nedz VSAOI, nedz algas nodoklis.

Darba ņēmējs (arī skolēns), kurš maksā sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokli un kura ienākums pie viena vai vairākiem sezonas laukstrādnieku ienākuma izmaksātājiem (darba devējiem) kopā mēnesī pārsniedz 70,00 eiro, ir pakļauts pensijas apdrošināšanai.

Arī šajā variantā vecākiem (vienam no viņiem) atvieglojums vasaras mēnešos tiks piemērots.

NB! Šajā režīmā skolēnam nav iespējams būt nodarbinātam visus trīs vasaras mēnešus, jo minētais IIN pants ierobežo darba periodu: strādāt lauku darbus drīkst ne vairāk kā 65 kalendāra dienas, saņemot ienākumus līdz 3000 eiro (šāds pārsniegums droši vien skolēnam diez vai ir iespējams).

1 Skaidrojums, kāpēc vienā aprēķinā par pamatu ņemti seši mēneši, bet citā — septiņi, aizņemtu daudz vietas, un tas ir svarīgi tikai grāmatvežiem. Lūdzu pieņemiet, ka tam tā ir jābūt!

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada maija (485.) numurā.