0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIDarba laika organizācijas pielāgojums

Darba laika organizācijas pielāgojums

Maija Grebenko, Mg. sci. oec. praktiskās grāmatvedības speciāliste

Darbiniekam mājās ir aprūpējams bērns līdz astoņu gadu vecumam, un darba devējam ir iesniegts pieprasījums par 100% attālinātā darba veikšanu. Vai šajā gadījumā pēc likuma darba devējam ir pienākums akceptēt pieprasījumu par 100% attālināto darbu, vai tomēr, izvērtējot uzņēmuma iespējas, piedāvāt strādāt daļēji attālināti, kas būtu 50% mēnesī attālinātais darbs? Vai darba devējam ir tiesības samazināt darbinieka pieprasījumu par attālināto darbu? Atbilde Iespēju darba laiku pielāgot darbinieka individuālam lūgumam nosaka Darba likuma 148. pants, kas tika papildināts ar 4.–7. daļu,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesīABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Darba laika organizācijas pielāgojums
Foto: © len44ik – stock.adobe.com

Darbiniekam mājās ir aprūpējams bērns līdz astoņu gadu vecumam, un darba devējam ir iesniegts pieprasījums par 100% attālinātā darba veikšanu. Vai šajā gadījumā pēc likuma darba devējam ir pienākums akceptēt pieprasījumu par 100% attālināto darbu, vai tomēr, izvērtējot uzņēmuma iespējas, piedāvāt strādāt daļēji attālināti, kas būtu 50% mēnesī attālinātais darbs? Vai darba devējam ir tiesības samazināt darbinieka pieprasījumu par attālināto darbu?

Atbilde

Maija Grebenko, Mg. sci. oec. praktiskās grāmatvedības speciāliste
Maija Grebenko,
Mg. sci. oec.
praktiskās grāmatvedības speciāliste
Foto: Aivars Siliņš

Iespēju darba laiku pielāgot darbinieka individuālam lūgumam nosaka Darba likuma 148. pants, kas tika papildināts ar 4.–7. daļu, un šie grozījumi ir spēkā no 2022. gada 1. augusta. 

Grozījumu būtība saistīta ar reālo situāciju, ko izraisīja pandēmija, — darba devēji sāka darbiniekus nodarbināt attālināti. Beidzoties pandēmijai, daži darbinieki vēlējās būt kolektīvā, savukārt citi turpināja strādāt attālināti. Par šāda režīma aktualitāti liecina plānotie grozījumi likumā «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli», kas paredz no 2024. gada 1. janvāra palielināt līdz 40 eiro ar nodokļiem neapliekamo kompensāciju par iespējamiem izdevumiem darbiniekam, kas strādā attālināti. Turklāt VID ir izstrādājis metodisko materiālu, kas ar vairākiem piemēriem skaidro kompensācijas aprēķināšanas (pamatošanas) pamatprincipus.

Darba laika pielāgošana ir attiecināma uz darbiniekiem, kuriem ir bērni līdz astoņu gadu vecumam vai kuriem nepieciešams personīgi aprūpēt laulāto, vecāku, bērnu vai citu tuvu ģimenes locekli, vai personu, kura dzīvo ar darbinieku vienā mājsaimniecībā un kurai nopietna medicīniska iemesla dēļ nepieciešama būtiska aprūpe vai atbalsts, kā arī uz tiem darbiniekiem, kas vēlas izmantot iespēju veikt darbu attālināti (minētā panta 4. un 7. daļa).

Saņemot darbinieka pieprasījumu (panta 5. daļa), darba devējam ir pienākums izvērtēt to un ne vēlāk kā viena mēneša laikā no pieprasījuma saņemšanas dienas informēt darbinieku par darba laika organizācijas pielāgojuma iespējām uzņēmumā (panta 6. daļa).

Likumā nav noteikts darba devēja pienākums pielāgot darba laiku atbilstoši darbinieka pieprasījumam, jo darba devējam, pirmkārt, ir jānodrošina uzņēmuma funkcionalitāte. Turklāt ne jau visus darbus ir iespējams veikt attālināti. Vienlaikus jāņem vērā, ka darbinieku attālinātais darbs prasa no darba devēja papildu slodzi, organizējot darba laika kontroli vai nodrošinot ar nepieciešamo konkrēta darba veikšanai. Tomēr atteikums pielāgot darba laiku (vai ierobežot darbinieka pieprasījumu) būtu jānoformē rakstiski, lai darbiniekam būtu iespēja apstrīdēt lēmumu kā nepamatotu.

148. pants Darba laika organizēšanas īpašie noteikumi

(4) Darbiniekam, kuram ir bērns līdz astoņu gadu vecumam vai kuram nepieciešams personīgi aprūpēt laulāto, vecāku, bērnu vai citu tuvu ģimenes locekli, vai personu, kura dzīvo ar darbinieku vienā mājsaimniecībā un kurai nopietna medicīniska iemesla dēļ nepieciešama būtiska aprūpe vai atbalsts, ir tiesības prasīt darba devējam noteikt darba laika organizācijas pielāgojumu.

(5) Darba devējam ir pienākums izvērtēt darbinieka pieprasījumu, kas iesniegts atbilstoši šā panta ceturtajai daļai, un ne vēlāk kā viena mēneša laikā no darbinieka pieprasījuma saņemšanas dienas informēt darbinieku par darba laika organizācijas pielāgojuma iespējām uzņēmumā.

(6) Ja darbiniekam ir noteikts darba laika organizācijas pielāgojums uz laiku, tam beidzoties, tiek atjaunots iepriekšējais darba režīms. Darbiniekam ir tiesības prasīt, lai darba devējs atjauno iepriekšējo darba režīmu pirms nolīgtā termiņa beigām, ja tas ir pamatots ar objektīvu apstākļu maiņu. Darba devējam ir pienākums izvērtēt šādu darbinieka pieprasījumu un ne vēlāk kā viena mēneša laikā no darbinieka pieprasījuma saņemšanas dienas informēt darbinieku par pieņemto lēmumu.

(7) Šā panta ceturtās, piektās un sestās daļas noteikumi attiecināmi arī uz darbinieka tiesībām prasīt iespēju veikt darbu attālināti.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2023. gada decembra (504.) numurā.