0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIKo nozīmē «noteiktā mēnešalga»?

Ko nozīmē «noteiktā mēnešalga»?

Oskars Springis

Ministru kabineta 2018. gada 18. decembra noteikumu Nr. 851 «Noteikumi par zemāko mēnešalgu un speciālo piemaksu veselības aprūpes jomā nodarbinātajiem» 8. punktā noteikts piemaksu apmērs procentos no «noteiktās mēnešalgas».  Lūdzu, izskaidrojiet, ko nozīmē «noteiktā mēnešalga» – tā ir darba līgumā norādītā mēnešalga vai konkrētajā mēnesī aprēķinātā mēnešalga? Vai tajā ietilpst arī nakts stundu darba apmaksa un citas piemaksas, prēmijas?  Atbilde Saskaņā ar Ārstniecības likuma 4. panta otro daļu pašvaldību iestādēs, valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībās un publiski privātās kapitālsabiedrībās nodarbināta ārstniecības persona, kura sniedz no valsts budžeta…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Ko nozīmē «noteiktā mēnešalga»?
Foto: nikitabuida / Freepik

Ministru kabineta 2018. gada 18. decembra noteikumu Nr. 851 «Noteikumi par zemāko mēnešalgu un speciālo piemaksu veselības aprūpes jomā nodarbinātajiem» 8. punktā noteikts piemaksu apmērs procentos no «noteiktās mēnešalgas». 

Lūdzu, izskaidrojiet, ko nozīmē «noteiktā mēnešalga» – tā ir darba līgumā norādītā mēnešalga vai konkrētajā mēnesī aprēķinātā mēnešalga? Vai tajā ietilpst arī nakts stundu darba apmaksa un citas piemaksas, prēmijas? 

Atbilde

Oskars Springis
Oskars Springis

Saskaņā ar Ārstniecības likuma 4. panta otro daļu pašvaldību iestādēs, valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībās un publiski privātās kapitālsabiedrībās nodarbināta ārstniecības persona, kura sniedz no valsts budžeta apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus ārstniecības iestādē, kas noslēgusi līgumu par sniegto veselības aprūpes pakalpojumu apmaksu, saņem atlīdzību atbilstoši Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumam.

Ministru kabineta 2018. gada 18. decembra noteikumi Nr. 851 "Noteikumi par zemāko mēnešalgu un speciālo piemaksu veselības aprūpes jomā nodarbinātajiem" izdoti saskaņā ar Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma (turpmāk — Atlīdzības likums) 12. pantu un 15. panta pirmo daļu.

Saskaņā ar Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma 3. panta pirmo daļu valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu (darbinieku) atlīdzību šā likuma izpratnē veido darba samaksa, sociālās garantijas un atvaļinājumi. Darba samaksa šā likuma izpratnē ir mēnešalga, piemaksas, prēmijas un naudas balvas. Sociālās garantijas šā likuma izpratnē ir pabalsti, kompensācijas, apdrošināšana un šajā likumā noteikto izdevumu segšana.

Darba likumā, kā arī nevienā citā normatīvajā aktā nav definēts mēnešalgas jēdziens.

Valsts darba inspekcijas ieskatā mēnešalga ir pamatalga, kas darbiniekam, amatpersonai nolīgta par darba pienākumu veikšanu bez piemaksām un cita veida atlīdzības mēneša ietvaros. No tā arī izriet, ka iepriekš minēto MK noteikumu 8. punktā termins "mēnešalga" jāsaprot ar darba līgumā noteikto mēnešalgu — bez piemaksām, prēmijām utt.

Atlīdzības likuma 3. panta pirmajā daļā ir noteikta atlīdzības definīcija. Atlīdzību šā likuma izpratnē veido darba samaksa, sociālās garantijas un atvaļinājumi. Savukārt darba samaksa šā likuma izpratnē ietver gan mēnešalgu, gan piemaksas, prēmijas un naudas balvas. 

Ar terminu "mēnešalga" šā likuma izpratnē ir saprotama darba samaksas nemainīgā daļa, kas darbiniekam tiek noteikta darba līgumā vai ar rīkojumu par amata aprakstā minēto pienākumu izpildi. Savukārt darba samaksas mainīgo daļu veido papildu piemaksas, prēmijas un naudas balvas.

Mēnešalgas apmēra noteikšanas vispārīgos principus sadalījumā pa amatu grupām, ņemot vērā veicamo funkciju specifiku, nosaka Atlīdzības likuma 4. pants, savukārt detalizēta mēnešalgu noteikšanas kārtība specifiskām amatu grupām ir noteikta Ministru kabineta noteikumos, tajā skaitā arī minētajos 2018. gada 18. decembra Ministru kabineta noteikumos Nr. 851 "Noteikumi par zemāko mēnešalgu un speciālo piemaksu veselības aprūpes jomā nodarbinātajiem".

Atbildot uz jautājumu — minēto MK noteikumu 8. punktā piemaksas procentuāli nosakāmas attiecībā pret mēnešalgu (pamatalgu), kas norādīta darba līgumā — bez jelkādām papildu piemaksām. Arī loģika nosaka — piemaksas neaprēķina par piemaksām, bet gan tikai par bāzes (pamata) algu. 

Publicēts žurnāla “Bilance” 2020. gada maija (461.) numurā