0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIPar "vecā" debitora norakstīšanu

Par “vecā” debitora norakstīšanu

Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec., nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi

Uzņēmums 2016. gadā samaksāja piegādātājam avansa maksājumu par precēm — 700 eiro, t.sk. PVN, bet preci nesaņēma. Uzkrājumi nebija veikti. Piegādātājs turpina strādāt, bet preci piegādāt vai naudu atgriezt negrib. Kā var norakstīt šo parādu? Vai tas ir ar UIN apliekamais objekts, un ko darīt ar PVN? Atbilde No jautājuma saprotams, ka tas ir "vecais" debitors, jo radies līdz 31.12.2017., līdz ar to, norakstot debitoru, UIN objekts neveidojas. PVN likuma normas attiecas uz zaudētiem parādiem par sniegtu pakalpojumu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Par "vecā" debitora norakstīšanu
Ilustrācija: Arvis Villa

Uzņēmums 2016. gadā samaksāja piegādātājam avansa maksājumu par precēm — 700 eiro, t.sk. PVN, bet preci nesaņēma. Uzkrājumi nebija veikti. Piegādātājs turpina strādāt, bet preci piegādāt vai naudu atgriezt negrib. Kā var norakstīt šo parādu? Vai tas ir ar UIN apliekamais objekts, un ko darīt ar PVN?

Atbilde

Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec., nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi
Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec.,
nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi
Foto: Aivars Siliņš

No jautājuma saprotams, ka tas ir "vecais" debitors, jo radies līdz 31.12.2017., līdz ar to, norakstot debitoru, UIN objekts neveidojas. PVN likuma normas attiecas uz zaudētiem parādiem par sniegtu pakalpojumu vai pārdotu preci, kas šajā gadījumā nav.

No samaksātā avansa, iespējams, ir attiecināts un iegrāmatots priekšnodoklis. Un, ja darījums faktiski līdz galam nenotiek, tātad priekšnodoklis attiecināts nepamatoti.

Aprakstītajā situācijā ieteicams rīkoties šādi: lai būtu pamats norakstīt samaksāto avansu kā bezcerīgu, jāsaņem salīdzināšanas akts, kurā darījuma puse nepiekrīt samaksātā avansa atlikumam. Un, ja tas tā ir, tad PVN jāatmaksā valstij, bet samaksāto avansu noraksta zaudējumos.

Ja darījuma puse piekrīt saņemtā avansa faktam, tikai nogaida ar preces došanu vai avansa atmaksu, tad piesardzības nolūkā var veidot uzkrājumu.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada februāra (482.) numurā.