0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIPie kādiem nosacījumiem izmitināšanas pakalpojumu sniedzējs var piemērot samazināto PVN likmi?

Pie kādiem nosacījumiem izmitināšanas pakalpojumu sniedzējs var piemērot samazināto PVN likmi?

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sniedzis uzziņu par samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) 12% likmes piemērošanu. Iesniedzējs ir reģistrēts VID PVN maksātāju reģistrā un viens no tā darbības veidiem ir tūristu izmitināšanas pakalpojumu sniegšana. Pakalpojumu sniegšana tiek organizēta caur portālu Booking.com, kur tūristi iepriekš rezervē iesniedzējas īpašumā esošo mēbelētu un aprīkotu naktsmītni (dzīvokli) īslaicīgas uzturēšanās mērķiem. Iesniedzēja pamatdarbības veidi saskaņā ar NACE klasifikatora kodiem: 5520 Izmitināšana viesu mājās un cita veida īslaicīgas apmešanās vietās, 6820 Sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana, 7490 Citur neklasificēti profesionālie, zinātniskie un tehniskie pakalpojumi, 6910 Juridiskie…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī*

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: M&W Studios: https://www.pexels.com

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sniedzis uzziņu par samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) 12% likmes piemērošanu.

Iesniedzējs ir reģistrēts VID PVN maksātāju reģistrā un viens no tā darbības veidiem ir tūristu izmitināšanas pakalpojumu sniegšana. Pakalpojumu sniegšana tiek organizēta caur portālu Booking.com, kur tūristi iepriekš rezervē iesniedzējas īpašumā esošo mēbelētu un aprīkotu naktsmītni (dzīvokli) īslaicīgas uzturēšanās mērķiem.

Iesniedzēja pamatdarbības veidi saskaņā ar NACE klasifikatora kodiem:

  • 5520 Izmitināšana viesu mājās un cita veida īslaicīgas apmešanās vietās,
  • 6820 Sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana,
  • 7490 Citur neklasificēti profesionālie, zinātniskie un tehniskie pakalpojumi,
  • 6910 Juridiskie pakalpojumi.

Iesniedzēja rīcībā ir VID 2015. gada 1. septembra uzziņa Nr.8.11-15/128990, kurā norādīts, ka pie līdzīgiem apstākļiem ir piemērojama PVN likme 12% apmērā.

Iesniedzējs lūdz sniegt uzziņu, vai viņam ir tiesības piemērot PVN 12% likmi, ja nē, tad kādas tieši papildus darbības jāveic, lai drīkstētu piemērot  samazināto PVN likmi.

VID lūdza Iesniedzēju norādīt struktūrvienību, ar kuras starpniecību Iesniedzējs tīmekļa vietnē booking.com veic iesniegumā norādīto pakalpojumu sniegšanu par atlīdzību. Iesniedzējs paskaidroja, ka ir reģistrējis booking.com vietni kā struktūrvienību.

VID sniegtajā uzziņā paskaidrots, ka, saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 41. panta pirmo daļu ar nodokli apliekamiem darījumiem piemēro:

  • nodokļa standartlikmi 21% apmērā, ja šajā likumā nav noteikts citādi;
  • nodokļa samazināto likmi saskaņā ar šā likuma 42. pantu: a) 12% apmērā, b) 5% apmērā;
  • nodokļa likmi 0% apmērā saskaņā ar šā likuma 43., 43.1, 44., 45., 46., 47., 48., 49. un 50. pantu.

Atbilstoši Pievienotās vērtības nodokļa likuma 42. panta desmitajai daļai nodokļa samazināto likmi 12% apmērā piemēro izmitināšanas pakalpojumiem tūristu mītnēs.

Saskaņā ar Tūrisma likuma 1. panta 17. punktu, tūristu mītne ir ēkas daļa, ēka, ēku grupa vai labiekārtota vieta (teritorija), kurā komersants vai saimnieciskās darbības veicējs nodrošina tūristu diennakts izmitināšanu un apkalpošanu. Savukārt Tūrisma likuma 1. panta 12. punktā noteikts, ka tūrisms ir personas darbības, kas saistītas ar ceļošanu un uzturēšanos ārpus savas pastāvīgās dzīvesvietas brīvā laika pavadīšanas, lietišķo darījumu kārtošanas vai citā nolūkā ne ilgāk kā vienu gadu. Atbilstoši Tūrisma likuma 1. panta 13. punktam tūrists ir fiziskā persona, kura ceļo ārpus savas pastāvīgās dzīvesvietas ne ilgāk kā vienu gadu, uzturas sabiedriskā vai privātā mājvietā ne mazāk kā vienu nakti un apmeklētajā vietā neveic algotu darbu.

Ņemot vērā minēto, Iesniedzējs tā sniegtajiem izmitināšanas pakalpojumiem savā reģistrētajā struktūrvienībā ir tiesīgs piemērot PVN samazināto likmi 12% apmērā, ja ir nodrošināta viesu izmitināšanas pakalpojumu sniegšana atbilstoši tūrismu regulējošajiem normatīvajiem aktiem, tai skaitā, ievērojot arī Tūrisma likuma 1. panta 12., 13. un 17. punktā minētos nosacījumus.

Savukārt, ja Iesniedzējs, sniedzot izmitināšanas pakalpojumus iepriekš minētajā struktūrvienībā, nenodrošinās viesu izmitināšanas pakalpojumu sniegšanu atbilstoši tūrismu regulējošajiem normatīvajiem aktiem, tai skaitā arī Tūrisma likuma 1. panta 12., 13. un 17. punktā minētās prasības, tad šādiem pakalpojumiem būs piemērojama Pievienotās vērtības nodokļa likuma 41. panta pirmās daļas 1. punktā noteiktā PVN standartlikme 21% apmērā.