0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIPar atteikšanos no neapliekamā minimuma

Par atteikšanos no neapliekamā minimuma

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Lai izvairītos no pienākuma piemaksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli par gadu, izmantoju dzirdēto ieteikumu atteikties no prognozējamā neapliekamā minimuma. Tomēr pēc ienākuma deklarācijas iesniegšanas saņēmu VID paziņojumu, ka esmu parādā. Summa nav liela, bet nesaprotu, kāpēc tā izveidojās. Atbilde Fiziskajai personai ir tiesības samazināt prognozēto neapliekamo minimumu vai vispār atteikties no tā. Šāda rīcība samazinās ienākuma nodokļa papildu maksājuma varbūtību pēc deklarācijas iesniegšanas. Biežāk tā jārīkojas, kad darbinieka ienākumi (salīdzinoši ar iepriekšējiem) ir pieauguši. Tomēr ne visi nodarbinātie ir lietas kursā,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Par atteikšanos no neapliekamā minimuma
Ilustrācija: Arvis Villa

Lai izvairītos no pienākuma piemaksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli par gadu, izmantoju dzirdēto ieteikumu atteikties no prognozējamā neapliekamā minimuma. Tomēr pēc ienākuma deklarācijas iesniegšanas saņēmu VID paziņojumu, ka esmu parādā. Summa nav liela, bet nesaprotu, kāpēc tā izveidojās.

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Fiziskajai personai ir tiesības samazināt prognozēto neapliekamo minimumu vai vispār atteikties no tā. Šāda rīcība samazinās ienākuma nodokļa papildu maksājuma varbūtību pēc deklarācijas iesniegšanas. Biežāk tā jārīkojas, kad darbinieka ienākumi (salīdzinoši ar iepriekšējiem) ir pieauguši. Tomēr ne visi nodarbinātie ir lietas kursā, kādi ieņēmumi un par kādiem periodiem ir jāņem vērā.

Turklāt "lielākā" minimuma piemērošana nav vienīgais iemesls "nelabvēlīgam" iznākumam. Varbūt ir lietderīgāk salīdzināt iepriekš piemēroto minimumu (kas neprasīja piemaksu) ar aktuālo un tad vērtēt ienākumus, ja tie kļuvuši lielāki. 

Ja darbiniekam tiek paziņots neapliekamais minimums, tas nozīmē, ka šajā darbavietā EDS ir atzīmēta kā galvenā ienākuma gūšanas vieta un ienākumam tiek piemērota iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme 20%. Savukārt, ja ienākuma kopsumma kādā brīdī no gada sākuma pārsniedz 20 004 eiro, nodokļa likme kļūst 23% un mazliet mainās aprēķins.

Tātad arī šis slieksnis jākontrolē, citādi radīsies situācija, kad par katru simtnieku virs sliekšņa būs jāpiemaksā trīs eiro.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada jūnija (486.) numurā.

Lasiet arī: Kādu nodokļu režīmu un uzņēmējdarbības formu izvēlēties lauksaimniekam?

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: