0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTISvarīgas izmaiņas mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem 2021. gadā

Svarīgas izmaiņas mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem 2021. gadā

Inese Helmane

Grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, kas stājās spēkā 2021. gada 1. janvārī, mikrouzņēmumiem nosaka būtiskas izmaiņas, kas skar ne vien tā īpašniekus, bet arī darbiniekus, kuri strādā mikrouzņēmumā.  Par to, kādas izmaiņas gaidāmas jau reģistrētajiem mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājiem un tiem, kas turpmāk izvēlēsies šo nodokļu režīmu, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) tiešsaistes seminārā informēja VID Nodokļu pārvaldes Fizisko personu nodokļu daļas otrās metodikas nodaļas galvenā nodokļu inspektore Ināra Kopase. Savukārt Nodokļu pārvaldes galvenā nodokļu inspektore Alvīne Bērziņa VID skaidrojošajā materiālā atbildēja uz jautājumiem, kurus visbiežāk uzdod MUN maksātāji. Kas var būt MUN maksātāji MUN…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Svarīgas izmaiņas mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem 2021. gadā
Ilustrācija: © ra2 studio – stock.adobe.com

Grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, kas stājās spēkā 2021. gada 1. janvārī, mikrouzņēmumiem nosaka būtiskas izmaiņas, kas skar ne vien tā īpašniekus, bet arī darbiniekus, kuri strādā mikrouzņēmumā. 

Par to, kādas izmaiņas gaidāmas jau reģistrētajiem mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājiem un tiem, kas turpmāk izvēlēsies šo nodokļu režīmu, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) tiešsaistes seminārā informēja VID Nodokļu pārvaldes Fizisko personu nodokļu daļas otrās metodikas nodaļas galvenā nodokļu inspektore Ināra Kopase. Savukārt Nodokļu pārvaldes galvenā nodokļu inspektore Alvīne Bērziņa VID skaidrojošajā materiālā atbildēja uz jautājumiem, kurus visbiežāk uzdod MUN maksātāji.

Kas var būt MUN maksātāji

MUN likuma 1. panta 3. punkts nosaka: no 2021. gada par personām, kuras var maksāt mikrouzņēmumu nodokli, var būt:

  • individuālie komersanti;
  • individuālie uzņēmumi;
  • zemnieka vai zvejnieka saimniecības;
  • fiziskās personas, kas reģistrētas VID kā saimnieciskās darbības veicējas, ja minētās personas nav reģistrētas kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājas.

Izmaiņas SIA

No 2021. gada 1. janvāra mikrouzņēmuma statusu vairs nevar iegūt sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA). Taču visu 2021. gadu SIA var strādāt kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājas.

Vai SIA, kas ir arī PVN maksātāja, var turpināt darboties mikrouzņēmuma statusā arī 2021. gadā?

Atbilde

Jā, var, bet tikai līdz 2021. gada beigām. No 2022. gada 1. janvāra būt PVN un MUN maksātājam vienlaikus nebūs iespējams.

Ja SIA 2021. gadā īpašnieku maiņas rezultātā palielinās mikrouzņēmuma īpašnieku skaits, mikrouzņēmums zaudē MUN statusu no dienas, kad ir palielināts mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja — SIA — mikrouzņēmuma īpašnieku skaits.

Jau reģistrētās SIA no 2022. gada 1. janvāra vairs nevarēs būt mikrouzņēmumu nodokļa maksātājas — SIA zaudē MUN maksātāja statusu un kļūst par uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāju. 

Kā rīkoties, ja uzņēmums nevēlas turpināt darbu kā SIA pēc tam, kad 2022. gadā SIA vairs nevarēs būt MUN maksātāja?

Atbilde

Šādā gadījumā līdz 2021. gada 31. decembrim nodokļu maksātājam jāvēršas Uzņēmumu reģistrā ar iesniegumu par SIA likvidāciju. Jāatceras, ka laikā, kad notiek SIA — MUN maksātāja — likvidācija, likvidējamā mikrouzņēmuma īpašnieks nevar reģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējs — MUN maksātājs.

MUN reģistrācija

Reģistrēties un kļūt par MUN maksātājiem vienlaikus ar reģistrāciju Uzņēmumu reģistrā varēs jau iepriekš minētās četras saimnieciskās darbības veicēju grupas, apliecinot, ka pārskata gadā, kas atbilst mikrouzņēmumu nodokļa taksācijas periodam:

  • paredzamais apgrozījums nepārsniedz PVN reģistrācijas slieksni un tas neplāno kļūt par PVN maksātāju līdz PVN sliekšņa sasniegšanai;
  • mikrouzņēmums vēlas maksāt mikrouzņēmumu nodokli.

VID šogad līdz 15. janvārim pagarināja iespēju atteikties no MUN maksātāja statusa. Vai ilgāk MUN statusam var arī pieteikties?

Atbilde

Mikrouzņēmums, kas vēlas pieteikties vai atteikties no MUN maksātāja statusa no 2021. gada 1. janvāra, iesniegumu EDS varēja iesniegt līdz 2021. gada 15. janvārim. Savukārt, ja lēmums vairs nemaksāt MUN tiks pieņemts vēlāk, to varēs izdarīt reizi kalendāra ceturksnī. 

PVN statuss

Ja mikrouzņēmums kļūst vai tam ir jākļūst par reģistrētu PVN maksātāju saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likumu, tas zaudē mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja statusu no nākamā taksācijas perioda.

Kā rīkoties, lai nezaudētu PVN statusu, ja tas tomēr ir nepieciešams?

Atbilde

Lai turpinātu darboties PVN maksātāja statusā, līdz 2021. gada 15. decembrim, iesniedzot iesniegumu VID, jāatsakās no MUN maksātāja statusa un jāmaksā iedzīvotāju ienākumu nodoklis par ienākumiem no saimnieciskās darbības jeb vispārējā nodokļu maksāšanas kārtībā un jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) kā pašnodarbinātai personai. No 2022. gada PVN un MUN maksātāja statuss vienlaikus nebūs iespējams.

Nodokļa likmes

No 2021. gada 1. janvāra mikrouzņēmumu nodokļa likme ir:

  • apgrozījumam līdz 25 000 eiro gadā — 25%;
  • apgrozījuma daļai, kas pārsniedz 25 000 eiro gadā, — 40%.

Ja mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs reģistrēts 2021. gada otrajā ceturksnī vai vēlāk, apgrozījums, kuram piemēro 25% likmi, tiek proporcionāli samazināts 2021. gadā:

  • no otrā ceturkšņa mikrouzņēmumu nodokļa likme apgrozījumam līdz 18 750 eiro ir 25%, bet apgrozījuma daļai, kas pārsniedz 18 750 eiro, — 40%;
  • no trešā ceturkšņa mikrouzņēmumu nodokļa likme apgrozījumam līdz 12 500 eiro ir 25%, bet apgrozījuma daļai, kas pārsniedz 12 500 eiro, — 40%;
  • ceturtā ceturkšņa mikrouzņēmumu nodokļa likme apgrozījumam līdz 6250 eiro ir 25%, bet apgrozījuma daļai, kas pārsniedz 6250 eiro, — 40%.

Vai 2021. gadā var ar 15% izmaksāt algās 2020. gadā nopelnīto? (Jāatgādina, ka 2020. gadā apgrozījumam līdz 40 000 eiro MUN likme bija 15% — red.)

Atbilde

Jā, var. Ja MUN ir samaksāts 15% apmērā jau 2020. gadā, tad papildu nodokļu mikrouzņēmuma īpašniekam nebūs. Jauno mikrouzņēmumu nodokli — apgrozījumam līdz 25 000 eiro gadā — 25% — maksās jau no 2021. gada apgrozījuma. 

Mēdz būt gadījumi, kad mikrouzņēmumam ir vairāki, piemēram, divi īpašnieki. Kā aprēķināt nodokļus šādos gadījumos?

Atbilde

No 2021. gada MUN apgrozījumam līdz 25 000 eiro gadā nodokļu likme ir 25% un to neietekmē, cik mikrouzņēmumam ir īpašnieku. Ja SIA īpašnieku ir vairāk nekā viena persona, 2021. gada ceturkšņa deklarācijās jāiesniedz informācija par mikrouzņēmuma īpašniekiem un katra mikrouzņēmuma īpašnieka ienākumiem katrā ceturkšņa mēnesī. MUN maksātāja SIA visi īpašnieki ir arī mikrouzņēmuma darbinieki.

Darbinieki — vispārējā nodokļu režīmā

Par jau reģistrētu MUN maksātāju tiek uzskatīti tie maksātāji, kas līdz 2020. gada 31. decembrim ir reģistrēti vai strādā kā mikrouzņēmumi vai tie uzņēmumi, kuri ir ieguvuši MUN statusu līdz 2020. gada 31. decembrim.

Likums paredz, ka no 2021. gada MUN maksātājs ir tikai viena persona — mikrouzņēmuma īpašnieks, kas ieguvis mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu.

Mikrouzņēmuma īpašniekam ir tiesības savas saimnieciskās darbības veikšanai algot darbiniekus un maksāt algas nodokļus vispārējā kārtībā.

Ja MUN ir darbinieki, kuri pieņemti darbā līdz 2020. gada 31. decembrim, no 2021. gada 1. janvāra līdz 2021. gada 30. jūnijam nav piemērojams ienākuma ierobežojums 720 eiro mēnesī, kā arī nav piemērojama palielināta mikrouzņēmumu nodokļa likme ienākuma daļai, kas pārsniedz 720 eiro mēnesī.

Līdz 2021. gada 1. janvārim, darbojoties MUN režīmā, bija algas ierobežojumi. Kas mainās 2021. gadā?

Atbilde

No 2021. gada 1. janvāra ne SIA mikrouzņēmuma īpašniekam, ne darbiniekam, kas ir pieņemts darbā ar darba līgumu (neatkarīgi no tā noslēgšanas datuma), nav algas ierobežojuma 720 eiro mēnesī. 

No 2021. gada 1. janvāra, ja mikrouzņēmums pieņem darbā jaunu darbinieku, viņa ienākumam jāpiemēro darbaspēka nodokļi vispārējā kārtībā — algas nodoklis saskaņā ar likumu "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" un sociālās iemaksas saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu". Tas nozīmē, ka mikrouzņēmums kļūst par "parasto" darba devēju. 

Pārejas periods

Attiecībā uz jau pieņemtajiem mikrouzņēmumu darbiniekiem darbaspēka nodokļu maksāšanas kārtībai tiek noteikts pārejas periods līdz 2021. gada 30. jūnijam.

Savukārt no 2021. gada 1. jūlija ienākumus, ko gūs jau reģistrētā mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja darbinieks (izņemot mikrouzņēmuma īpašnieku), kurš pieņemts darbā līdz 2020. gada 31. decembrim, apliek ar darbaspēka nodokļiem vispārējā kārtībā, proti, darbinieku ienākumiem saskaņā ar likumu "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" piemēro iedzīvotāju ienākuma nodokli un saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu" valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) pilnā apmērā.

Darba devējs darba algai piemēro šādas nodokļu likmes:

  • IIN likme 20% — 23%: visam mēneša ienākumam līdz 1667 eiro;
  • IIN likme 23%: mēneša ienākuma daļai, kas pārsniedz 1667 eiro. 
  • VSAOI 34,09%: vispārējā gadījumā (no tiem 23,49% — darba devēja daļa, 10,50% — darba ņēmēja daļa);
  • uzņēmējdarbības riska valsts nodeva: 0,36 eiro mēnesī.

Vai mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja darbinieki no 2021. gada 1. jūlija varēs izmantot algas nodokļa grāmatiņu un visus no tā izrietošos atvieglojumus?

Atbilde

Jā, mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja darbinieki varēs izmantot algas nodokļa grāmatiņu un piemērot neapliekamo minimumu un atvieglojumus.

Kā aprēķinās sociālās iemaksas

Plašu jautājumu klāstu VID saņem sakarā ar VSAOI aprēķināšanu MUN režīmā strādājošajiem.

Vai MUN režīmā strādājošajiem tiks piemērotas minimālās VSAOI?

Atbilde

VSAOI tiks piemērotas visiem mikrouzņēmuma darbiniekiem no 2021. gada 1. jūlija. Kopumā par darbiniekiem, kuri nav mikrouzņēmuma īpašnieki, algas būs jāmaksā vispārējā kārtībā, kā arī jāveic VSAOI. Iemaksu objekts ceturksnī ir trīs noteiktās minimālās mēneša darba algas jeb 1500 eiro. Mikrouzņēmuma īpašnieki, kas ir SIA dalībnieki, zemnieku saimniecību īpašnieki, individuālie komersanti un pašnodarbinātie nodokļus varēs turpināt maksāt MUN režīmā no savas komercdarbības apgrozījuma, un arī viņiem no 2021. gada 1. jūlija būs jāveic minimālās VSAOI.

Kā aprēķinās minimālās VSAOI?

Atbilde

Tās aprēķina nevis VID, bet Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA), kas uz mikrouzņēmumiem šī aprēķina nolūkos raudzīsies kā uz pašnodarbinātajiem. Pārejas periodā, no 2021. gada 1. jūlija līdz 2021. gada 31. decembrim, par mikrouzņēmuma īpašnieku šīs iemaksas būs jāveic 10% apmērā no starpības līdz minimālo obligāto iemaksu objektam (tas ir, trīs minimālās mēnešalgas — 1500 eiro ceturksnī). 

Mikrouzņēmumi ir pavisam nelieli, arī apgrozījums ir mazs. Kā šādā gadījumā jāveic VSAOI?

Atbilde

Pavisam mazu ienākumu gadījumā VSAOI nebūs jāveic. Ja pašnodarbinātais mikrouzņēmuma īpašnieks, kurš vienlaikus nav darba ņēmējs, prognozē, ka viņa ienākumi nesasniegs minimālo obligāto iemaksu objektu, viņš iesniedz VID apliecinājumu par nākamā ceturkšņa plānotajiem ieņēmumiem. VSAA minimālās iemaksas neaprēķinās. Apliecinājums par trešo ceturksni ir jāiesniedz VID līdz 15. jūlijam, bet par 4. ceturksni — līdz 15. oktobrim.

Savukārt, ja vienlaikus mikrouzņēmuma darbinieks ir darba ņēmējs pie cita darba devēja un arī tad deklarētais obligāto iemaksu objekts ceturksnī ir mazāks par 1500 eiro, obligātās iemaksas no saviem līdzekļiem veic darba devējs.

Kā aprēķinās nodokli darbiniekiem, kas vienlaikus strādā gan mikrouzņēmumā, gan kādā citā darbavietā?

Atbilde

No 2021. gada 1. jūlija darba devējam par darbiniekiem, kuri nav mikrouzņēmuma īpašnieki, būs jāmaksā algas nodoklis vispārējā kārtībā. Bet minimālās VSAOI tiks aprēķinātas no minimālo obligāto iemaksu objekta 1500 eiro ceturksnī visās darbavietās kopā. Šo aprēķinu veiks VSAA. Šāda kārtība būs gan mikrouzņēmumos, gan visos citos uzņēmumos, kuros strādās šis cilvēks. Respektīvi — visās darbavietās un arī mikrouzņēmumos algas saskaitīs kopā. 

Kā aprēķinās minimālās sociālās iemaksas, kas papildus jāveic darba devējam un pašnodarbinātajam?

Atbilde

Runājot par minimālajām sociālajām iemaksām, tās iemaksas, kas papildus jāveic darba devējam un pašnodarbinātajam, VSAA aprēķina triju mēnešu laikā pēc ceturkšņa beigām un līdz trešā mēneša 20. datumam paziņo par šīm iemaksām VID. Respektīvi, ja runājam par gada pirmo ceturksni — janvāris, februāris un marts —, triju mēnešu laikā (aprīlis, maijs un jūnijs), t.i., līdz trešā mēneša 20. datumam, VSAA paziņos šo informāciju VID. 

Savukārt trīs mēnešu laikā pēc kalendāra gada beigām VSAA veic minimālo obligāto iemaksu pārrēķinu, ņemot vērā minimālo obligāto iemaksu objektu gadam, un informē VID par darba devēja un pašnodarbinātā pārmaksātajām minimālajām obligātajām iemaksām. 

Gada pārrēķina gadījumā VID vienas darbadienas laikā par šo aprēķinu informēs darba devēju un pašnodarbināto Elektroniskajā deklarēšanās sistēmā (EDS). Tālāk darba devējam ir pienākums līdz trešā mēneša 23. datumam no paziņojuma saņemšanas dienas veikt minimālās obligātās iemaksas par darba ņēmēju. Pašnodarbinātajam šajā laikā ir jāveic minimālās obligātās iemaksas par iepriekšējo kalendāta gadu.

Jāuzsver, ka šāda kārtība ir aktuāla tikai tad, ja deklarētais jeb summētais obligāto iemaksu objekts ceturksnī ir mazāks nekā 1500 eiro.

Vai obligātās minimālās sociālās iemaksas ir jāveic mikrouzņēmuma īpašniekam, kurš ir pensionārs?

Atbilde

Pensionāriem, tāpat kā 1. un 2. grupas invalīdiem un deviņiem citiem likumā noteiktiem izņēmumiem, minimālās obligātās iemaksas nav jāveic.

MUN deklarācija

2021. gadā mainās deklarācijas iesniegšanas kārtība, ko vairs nenoteiks ar Ministru kabineta noteikumiem, bet deklarāciju iesniedz VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS).

MUN likuma 7. panta otrā daļa nosaka, ka mikrouzņēmumu nodokli par taksācijas perioda apgrozījumu mikrouzņēmums maksā četras reizes gadā par katra ceturkšņa apgrozījumu.

Mikrouzņēmums iesniedz VID mikrouzņēmumu nodokļa ceturkšņa deklarāciju līdz ceturksnim sekojošā mēneša 15. datumam, tajā norādot ceturkšņa apgrozījumu sadalījumā pa ceturkšņa mēnešiem un no tā aprēķināto mikrouzņēmumu nodokli. 

Mikrouzņēmums iesniedz VID mikrouzņēmumu nodokļa ceturkšņa deklarāciju tikai par to pārskata ceturksni, kurā mikrouzņēmumam ir bijis apgrozījums (arī tad, ja mikrouzņēmumam apgrozījums ir bijis vienā vai divos pārskata ceturkšņa mēnešos).

Grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, kas stājās spēkā 2019. gada 15. augustā, noteica, ka no 2021. gada 1. janvāra mikrouzņēmums maksā MUN līdz ceturksnim sekojošā mēneša 23. datumam, iemaksājot to vienotajā nodokļu kontā.

Jāsniedz informācija par darbiniekiem

Jau reģistrētiem mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem, ja viņiem ir darbinieki, papildus deklarācijai par 2021. gada pirmo un otro ceturksni ir jāsniedz informācija par mikrouzņēmuma darbiniekiem un katra mikrouzņēmuma darbinieka ienākumiem katrā ceturkšņa mēnesī.

Informācija nav jāsniedz, ja mikrouzņēmumā ir nodarbināts tikai mikrouzņēmuma īpašnieks un nav citu mikrouzņēmuma darbinieku.

Savukārt, ja jau reģistrētais mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs ir SIA un ja tā īpašnieki ir vairāk nekā viena persona, kopā ar MUN likuma 7. panta otrajā daļā noteikto informāciju par 2021. gada visiem ceturkšņiem jāsniedz informācija par mikrouzņēmuma darbiniekiem un katra mikrouzņēmuma darbinieka ienākumiem katrā ceturkšņa mēnesī.

Tiesības mainīt MUN statusu

MUN maksātājam 2021. gadā ir tiesības mainīt MUN maksātāja statusu un kļūt attiecīgi par uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāju vai iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāju no nākamā ceturkšņa 1. datuma, līdz kārtējā ceturkšņa pēdējā mēneša 15. datumam iesniedzot pieteikumu VID.

Juridiskā persona var iesniegt pieteikumu EDS: Dokumenti/No veidlapas/Mikrouzņēmuma nodokļa dokumenti/Iesniegums mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusa iegūšanai vai pārtraukšanai.

Fiziskai personai — saimnieciskās darbības veicējam — par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusa maiņu jāpaziņo EDS, aizpildot veidlapu: Dokumenti/No veidlapas/Nodokļa maksātāju reģistrācijas un datu izmaiņu veidlapas/nodokļu maksātāja (fiziskas personas) reģistrācija/saimnieciskās darbības veicējs/mainīt reģistrācijas datus/sadaļā nodokļu maksātāja statuss.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada februāra (470.) numurā.