Muzeju nakts ar muitniekiem, Rīgas pilī, Saeimā un Satversmes tiesā
Foro: Publicitātes attēls
Šogad tradicionālās Muzeju nakts pasākumi paredzēti sestdien, 23. maijā, visā Eiropā, tostarp arī Latvijā. Ieeja visos šajā pasākumā iesaistītajos muzejos kā ierasti būs bez maksas. Muzeju mērķis ir popularizētu tiem nodoto kultūras mantojumu un uzrunātu akcijas apmeklētājus. Šī gada Muzeju nakts tematika ir “Priekšmeta piedzīvojumi”. Muzeju nakts pilnu programmu var skatīt šeit. Iesakām apmeklēt arī ekspozīcijas, kas saistītas ar mūsu portālā skatīto tematiku.
Muita+nodokļi = nakts ekspedīcija
No plkst. 17.00 līdz 23.00 Muitas un nodokļu vēstures muzejs Kalnciema iela 6, rīgā, (Rīgas Tehniskās universitātes Inženierekonomikas un vadības fakultāte) aicina iepazīties ar muitas darbības vēsturiskajām liecībām no viduslaikiem līdz mūsdienām. Būs apskatāmi kontrabandistu izmantotie slēpņi nelegālai preču pārvietošanai, akcīzes preces dažādos laika posmos. Apmeklētāji varēs uzdot Valsts ieņēmuma dienesta muitas amatpersonām jautājumus par ikdienas darbu, redzēt, kādi tehniskie līdzekļi tiek izmantoti muitas kontroles procesā, lai atklātu kontrabandu, un paši uz mirkli iejusties skenēto attēlu analīzes ekspertu lomā.
Būs arī iespēja satikt muitas kinologus ar dienesta suņiem, uzzināt par viņu darba specifiku narkotisko vielu, skaidras naudas un tabakas izstrādājumu meklēšanā, kā arī dažādi pārsteigumi.
Simboli un priekšmeti Latvijas Valsts prezidenta rezidencē
Sestdien no plkst. 15.00 līdz 24.00 apskatei būs atvērta Rīgas pils priekšpils daļa, kur atrodas Latvijas Valsts prezidenta rezidence. Apmeklētāji varēs izzināt vienas no Latvijas izcilākajām viduslaiku pilīm – Rīgas pils – vēsturi un iepazīties ar Valsts prezidenta institūcijas darbību.
Apmeklētājiem būs iespēja uzklausīt stāstus par simboliem un priekšmetiem, kas ir saistīti ar Valsts prezidenta institūciju un atrodas Rīgas pilī. Tāpat varēs aplūkot Rīgas pils reprezentācijas un darba zāles: parādes vestibilu, Rīgas istabu, Dorotejas istabu, Ģerboņu zāli, Zaļo zāli, Zilo foajē, Balto zāli, Sūtņu akreditācijas zāli, Čakstes kabinetu, Dzelteno foajē, Svētku zāli un Dāvanu zāli. Interesenti arī varēs apskatītaugstākos Latvijas valsts apbalvojumus un piedalīties izzinošās aktivitātēs. Rīgas pils viesus priecēs muzikāli priekšnesumi.
Ieeja Rīgas pils priekšpils daļā – Valsts prezidenta rezidencē – būs pa Rīgas pils vārtiem no Pils laukuma puses. Lai iekļūtu Rīgas pilī, pie ieejas tiks veikta drošības pārbaude, tāpēc tiek lūgts neņemt līdzi liela izmēra somas, pārtikas produktus, dzīvniekus un metāla priekšmetus.
Ekspozīcija Saeimas namā
No plkst. 19.00 līdz 24.00 Saeimas namā, Jēkaba ielā 11, Rīgā, varēs iepazīt Latvijas Republikas valstiskuma atjaunošanas 35. gadadienai veltītu ekspozīciju “Balsojums, kas mainīja vēsturi”, kā arī aplūkot parlamenta telpas – Sēžu zāli, Balsošanas zāli, Dzelteno zāli un Sarkano zāli. Ekspozīciju papildinās parlamenta veidoti video stāsti.
Pie Saeimas nama būs apskatāma ārtelpas izstāde, kas veltīta Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas 35. gadadienai.
Ierodoties parlamentā, apmeklētājiem būs jāuzrāda personu apliecinošs dokuments (pase vai eID karte), kā arī jāiziet drošības pārbaude. Ģimenēm ar maziem bērniem (līdz 12 gadu vecumam ieskaitot) ieeja parlamentā tiks nodrošināta bez rindas un uzrādot vienu personu apliecinošu dokumentu uz visiem ģimenes locekļiem. Ieeja parlamentā no Klostera ielas puses. Apmeklētājiem ar kustību un citiem funkcionāliem traucējumiem, tostarp personām ratiņkrēslos, ieeja tiks organizēta no Jēkaba ielas puses.
Tiesneša mantijas stāsts Satversmes tiesā
No plkst. 18.00 līdz 22.00 Jura Alunāna iela 1, Rīgā, apmeklētāji aicināti piedzīvot “Tiesneša mantijas stāstu” Satversmes tiesas 30. gadadienā – izzināt, kāpēc, spriežot tiesu, Satversmes tiesas tiesneši velk mantiju un amata zīmi. Tā ir ne vien tradīcija, bet arī simbols uzticībai taisnīgumam un Latvijas valstij, kas atklāj stāstu par drosmi pieņemt nozīmīgus lēmumus un aizstāvēt ikviena cilvēka pamattiesības.
Būs iespēja izpētīt Satversmes tiesas namu, uzdot interesējošos jautājumus, iesaistīties interaktīvās aktivitātēs gan pieaugušajiem, gan bērniem. Satversmes tiesas sēžu zālē sarunas ar Satversmes tiesas tiesnešiem.
Iepazīšanās ar Satversmes tiesas vēstures istabu, kurā izvietota ekspozīcija par Satversmes tiesas attīstību un tās tradīcijām.
Apmeklējot Satversmes tiesu, obligāti jāuzrāda personu apliecinošs dokuments.
Eiropas „Muzeju nakts” (franču valodā: La Nuit Européenne des Musées) ir starptautisks kultūras pasākums, kas aizsākās 2005. gadā. Akcijas galvenais iniciators un koordinators ir Francijas Kultūras un komunikāciju ministrija. Gadu gaitā šis pasākums ir izaudzis par vērienīgu starptautisku kustību, kurā piedalās tūkstošiem muzeju daudzās Eiropas valstīs.
Muzeju nakts pasākumu nacionālā līmenī koordinē Latvijas Republikas Kultūras ministrija sadarbībā ar biedrību „Starptautiskās Muzeju padomes (ICOM) Latvijas Nacionālā komiteja”.
Komentāri
(0)Komentāri pieejami tikai reģistrētiem lietotājiem
Pieslēdzieties vai izveidojiet kontu, lai skatītu un rakstītu komentārus.