0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESGRĀMATVEDĪBAVidējās izpeļņas noteikšanas periods

Vidējās izpeļņas noteikšanas periods

Maija Grebenko, Mg.sci.oec.

Darbiniecei 2021. gada 11. maijā sākās maternitātes atvaļinājums, kas vēlāk pārtapa par bērna kopšanas atvaļinājumu līdz 2023. gada janvārim. No 2023. gada 16. līdz 31. janvārim darbiniece izmantoja ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Kā pareizi noteikt periodu, no kura darba samaksas jānosaka vidējā izpeļņa atvaļinājuma apmaksai? Atbilde Darba likuma 75. panta 1. daļā noteikta vispārējā kārtība: visos gadījumos, kad darbiniekam saskaņā ar šo likumu izmaksājama vidējā izpeļņa, tā aprēķināma par pēdējiem sešiem kalendāra mēnešiem. Ja darbiniekam nav darba samaksas minētajā periodā, tā jāmeklē iepriekšējos sešos mēnešos. Tomēr ir daži izņēmumi (75. panta 2. un 6. daļa), kad…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Vidējās izpeļņas noteikšanas periods
Ilustrācija: Arvis Villa

Darbiniecei 2021. gada 11. maijā sākās maternitātes atvaļinājums, kas vēlāk pārtapa par bērna kopšanas atvaļinājumu līdz 2023. gada janvārim. No 2023. gada 16. līdz 31. janvārim darbiniece izmantoja ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Kā pareizi noteikt periodu, no kura darba samaksas jānosaka vidējā izpeļņa atvaļinājuma apmaksai?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.
Foto: Aivars Siliņš

Darba likuma 75. panta 1. daļā noteikta vispārējā kārtība: visos gadījumos, kad darbiniekam saskaņā ar šo likumu izmaksājama vidējā izpeļņa, tā aprēķināma par pēdējiem sešiem kalendāra mēnešiem. Ja darbiniekam nav darba samaksas minētajā periodā, tā jāmeklē iepriekšējos sešos mēnešos. Tomēr ir daži izņēmumi (75. panta 2. un 6. daļa), kad aprēķina periods ir nosakāms īsākajā (faktiskajā) nodarbinātības laikā.

Piemēram, ja pēdējo sešu vai vairāk mēnešu laikā darbiniece nav strādājusi un viņai nav izmaksāta darba samaksa (jo bijusi attaisnotā prombūtne), vidējo izpeļņu aprēķina no darba samaksas par darbu sešos kalendāra mēnešos pirms attaisnotās prombūtnes perioda sākuma. 

Darbinieces maternitātes un bērna kopšanas atvaļinājums ir attaisnota (pamatota) prombūtne. Tādēļ periods, no kura jānosaka vidējā izpeļņa, ir seši kalendāra mēneši pirms 2021. gada maija, proti, 2020. gada novembris — 2021. gada aprīlis.

Tomēr var gadīties, ka darbiniecei minētajā periodā nav bijušas darba attiecības sešu mēnešu garumā. Piemēram, darbiniece sāka darba gaitas 2020. gada 15. decembrī. Šādā situācijā vidējā izpeļņa atvaļinājuma apmaksai jānosaka no darba samaksas periodā no 2020. gada 15. decembra līdz 2021. gada 10. maijam (no dienas līdz dienai, nevis kalendāra mēneši).

Jāpievērš uzmanība, ka tiesības uz atvaļinājumu darbiniecei ´nopelnītasª gan nepilnos sešos mēnešos pirms attaisnotās prombūtnes, gan maternitātes atvaļinājuma laikā (vēl aptuveni četri mēneši).

Analoģiska situācija veidojas, kad jaunā māmiņa atgriežas darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma un kādu laiku strādā. Šādā situācijā darbojas DL 75. panta 6. daļa:

Ja darbiniece ir nodarbināta mazāk par sešiem mēnešiem pēc vismaz 12 mēnešu ilgas attaisnotas prombūtnes, bet nodarbināta mazāk par sešiem mēnešiem, dienas vai stundas vidējo izpeļņu aprēķina no darba samaksas par nostrādātajām dienām vai stundām, tās kopsummu dalot attiecīgi ar šajā periodā nostrādāto dienu vai stundu skaitu.

Tātad aprēķina periods sākās ar to dienu, kad darbiniece atgriezās darbā pēc ilgstošas prombūtnes, un beidzās pirms dienas, kad ir nepieciešama vidējā izpeļņa. Jautājums tikai par to, vai ir uzkrātas tiesības uz atvaļinājumu. Bet vidējā izpeļņa var būt nepieciešama arī citos gadījumos (A lapas apmaksai, kompensācijai u.c.).

Publicēts žurnāla “Bilance” 2023. gada marta (495.) numurā.