0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIZemnieku saimniecības īpašnieka statuss

Zemnieku saimniecības īpašnieka statuss

Linda Puriņa, SIA Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs Grāmatvedības un finanšu nodaļas grāmatvedības eksperte

Kāda atšķirība nodokļu maksājumos: 1) ja esmu pašnodarbinātā persona; 2) ja man ir zemnieku saimniecība un es pats pieņemu sevi darbā? Atbilde Zemnieku saimniecība kā uzņēmējdarbības forma joprojām ir populāra. Pēdējā laikā diezgan daudz jautājumu ir par ZS īpašnieka statusu saistībā ar valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanu. Zemnieku saimniecības īpašniekam šajā ziņā ir izvēles iespējas. Ja ZS īpašnieks pats vada savu saimniecību, nav pieņēmis darbā pārvaldnieku vai nav pats noslēdzis…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Zemnieku saimniecības īpašnieka statuss
Foto: © fotoluk1983 — stock.adobe.com

Kāda atšķirība nodokļu maksājumos: 1) ja esmu pašnodarbinātā persona; 2) ja man ir zemnieku saimniecība un es pats pieņemu sevi darbā?

Atbilde

Linda Puriņa, SIA Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs Grāmatvedības un finanšu nodaļas grāmatvedības eksperte
Linda Puriņa,
SIA Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs Grāmatvedības un finanšu nodaļas grāmatvedības eksperte
Foto: Aivars Siliņš
Zemnieku saimniecība kā uzņēmējdarbības forma joprojām ir populāra. Pēdējā laikā diezgan daudz jautājumu ir par ZS īpašnieka statusu saistībā ar valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanu. Zemnieku saimniecības īpašniekam šajā ziņā ir izvēles iespējas. Ja ZS īpašnieks pats vada savu saimniecību, nav pieņēmis darbā pārvaldnieku vai nav pats noslēdzis darba līgumu ar savu zemnieku saimniecību, attiecībā uz VSAOI veikšanu viņš ir pašnodarbinātā persona1. Šādā gadījumā VSAOI ZS īpašnieks veic no zemnieku saimniecības peļņas. Tajos mēnešos, kad peļņa sasniedz 500 eiro, vismaz no 500 eiro aprēķina VSAOI pēc 31,07% likmes. Ja ZS gūst ienākumus no lauksaimniecības, tad iemaksas pensiju apdrošināšanai 10% apmērā ZS īpašnieks kā pašnodarbinātais veic no ZS gada peļņas, no kuras atskaita tās summas, no kurām gada laikā samaksātas VSAOI pēc 31,07% likmes. Ja ZS gūst ienākumus no citiem saimnieciskās darbības veidiem, tad īpašniekam pašnodarbinātā VSAOI pēc 31,07% likmes, kā arī iemaksas pensiju apdrošināšanai 10% apmērā gada laikā jāaprēķina no katra mēneša peļņas. ZS īpašniekam ir iespējams iecelt pārvaldnieku, kas vadīs saimniecību. Šādā gadījumā īpašnieks zaudē pašnodarbinātā statusu. Ja īpašnieks savā saimniecībā nekādus darbus neveic, tad saistībā ar ZS par sevi viņam VSAOI nav jāaprēķina un nav jāveic. Savukārt pārvaldnieks zemnieku saimniecībā būs darba ņēmējs ar noteiktu darba samaksu, no kuras veicamas VSAOI kā no darba ņēmēja ienākumiem. ZS īpašniekam ir tiesības noslēgt darba līgumu ar savu saimniecību (neatkarīgi no tā, ir vai nav saimniecībā iecelts pārvaldnieks). Šajā gadījumā īpašniekam, tāpat kā jebkuram citam darbiniekam, tiek aprēķināta alga un VSAOI no algas. Ja īpašnieks savā saimniecībā ir darba ņēmējs, tad pašnodarbinātā statusa viņam vairs nav un nav jāveic VSAOI no zemnieku saimniecības ienākuma, t.i., VSAOI apmērs būs atkarīgs no īpašniekam aprēķinātās darba samaksas, nevis zemnieku saimniecības ienākuma. 1 ZS īpašnieks, kurš sasniedzis vecumu, kas dod tiesības saņemt vecuma pensiju, vai ir I vai II grupas invalīds, nav pašnodarbināta persona. Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada maija (485.) numurā.