0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIKad jāreģistrējas citās ES valstīs vai īpašajā OSS režīmā

Kad jāreģistrējas citās ES valstīs vai īpašajā OSS režīmā

Inese Helmane

Pašnodarbinātie saimnieciskās darbības veicēji pakalpojumus vai preču piegādes var sniegt ne tikai iekšzemē, bet arī citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī. Ja pārdod preces pircējiem no Spānijas, Lietuvas, Francijas u.c. vai arī sniedz, piemēram, būvniecības pakalpojumus, tas var radīt pienākumu reģistrēties kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājam citā ES dalībvalstī vai īpašajā OSS režīmā, kas paredz atvieglotu PVN administrēšanu un samaksu. Videoseminārā «Kad pašnodarbinātajiem jāreģistrējas PVN maksātāju reģistrā» par PVN piemērošanu un reģistrēšanos OSS īpašajā režīmā stāstīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu pārvaldes Pievienotās vērtības nodokļa daļas vadītāja Daiga Bereza. Kas…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesīABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Kad jāreģistrējas citās ES valstīs vai īpašajā OSS režīmā
Foto: © SHOTPRIME STUDIO – stock.adobe.com

Pašnodarbinātie saimnieciskās darbības veicēji pakalpojumus vai preču piegādes var sniegt ne tikai iekšzemē, bet arī citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī. Ja pārdod preces pircējiem no Spānijas, Lietuvas, Francijas u.c. vai arī sniedz, piemēram, būvniecības pakalpojumus, tas var radīt pienākumu reģistrēties kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājam citā ES dalībvalstī vai īpašajā OSS režīmā, kas paredz atvieglotu PVN administrēšanu un samaksu.

Videoseminārā «Kad pašnodarbinātajiem jāreģistrējas PVN maksātāju reģistrā» par PVN piemērošanu un reģistrēšanos OSS īpašajā režīmā stāstīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu pārvaldes Pievienotās vērtības nodokļa daļas vadītāja Daiga Bereza.

Kas ir OSS režīms?

One Stop Shop (OSS, latviski — vienas pieturvietas aģentūras režīms) ir savienības vai ārpussavienības režīms jeb īpašs PVN režīms precēm un pakalpojumiem, ko sniedz PVN maksātājiem.

Kāpēc ir izdevīgi reģistrēties OSS režīmā? PVN īpašais režīms ir izmantojams brīvprātīgi, kas nodokļu maksātājam ļauj deklarēt PVN, kas parasti ir jāmaksā vairākās Eiropas Savienības (ES) valstīs, tikai vienā ES valstī.

OSS režīmu ir tiesības izmantot, ja pārrobežu darījumi tiek veikti ar personām, kas nav PVN nodokļa maksātāji. Izmantojot šo vienkāršoto PVN maksāšanas režīmu, uzņēmumiem nav jāreģistrējas kā PVN maksātājiem katrā dalībvalstī, kur atrodas tā klienti.

Kad jāreģistrējas arī citās ES valstīs? 

Pašnodarbinātajam kā PVN maksātājam ir jāreģistrējas tad, ja klientiem no citām ES valstīm — Lietuvā, Spānijā u.c., kas nav PVN maksātāji (pārsvarā gadījumu tās būs fiziskas personas) savā valstī, tiek sniegts noteikts pakalpojums, kas ir saistīts ar konkrēto valsti. Tie var būt transporta, iekraušanas un izkraušanas, izmitināšanas (piemēram, Lietuvā ir telpas, kuras iznomā), būvniecības u.c. pakalpojumi. 

Kā PVN maksātājam citā ES dalībvalstī ir jāreģistrējas arī tad, ja tiek piegādātas preces un/vai tiek sniegti elektroniskie (bez cilvēku iesaistes) pakalpojumi, kuru kopējā vērtība gada laikā pārsniedz 10 000 eiro. Tipiskākais piemērs ir preču tirdzniecība, piemēram, rotaļlietas, apģērbi, interneta vietnē ES dalībvalsts PVN nemaksātājiem. 

VID uzsver, ka par PVN maksātāju ir jāreģistrējas katras dalībvalsts PVN maksātāja reģistrā, kur ir pircējs.

Ja vēlos uzsākt tiešo tirdzniecību Facebook, tirgojot tiešraidē savas darinātās rotas, vai ir jāreģistrējas PVN maksātāju reģistrā? Piebilde par Facebook: nekādu līgumu nav. Ir profils, kurā ir informācija par darinājumiem, un periodiski tur var vadīt tiešraidi, kurā es rādu savas rotas.

Atbilde

PVN maksātāju reģistrā var nereģistrēties, kamēr uz citām dalībvalstīm piegādāto preču kopējā vērtība bez nodokļa iepriekšējā vai kārtējā kalendāra gadā nepārsniedz 10 000 eiro vai iekšzemē 40 000 eiro 12 mēnešu periodā, ja no Facebook netiek saņemts pakalpojums par atlīdzību.

Vai PVN maksātājam, piemēram, kādam uzņēmumam, tas ir kaut kādā veidā apgrūtinājums, ja pakalpojumu sniedzējs nav PVN maksātājs? Šīs platformas man piemēro Latvijas PVN nodokli un samaksā PVN. Kāpēc man būtu jāreģistrējas PVN reģistrā? To arī redzu rēķinā, ko saņemu, attiecīgi šo PVN atskaitīt nevaru, jo neesmu PVN maksātājs.

Atbilde

Jā, tas var būt apgrūtinājums. Ir gadījumi, kad uzņēmumi atsakās slēgt līgumu un sadarboties, ja darījumu partneris nav uzrādījis derīgu PVN numuru.

Jāuzrāda derīgs PVN numurs

Kā zināt, vai klients ir vai nav reģistrēts PVN maksātājs? Pircējs vai pakalpojuma saņēmējs, kurš savā valstī ir reģistrēts PVN maksātājs, pirms attiecīgā darījuma uzrāda derīgu PVN numuru. Ja pircējs vai pakalpojuma saņēmējs pirms darījuma nevar uzrādīt derīgu citas dalībvalsts numuru, uzskatāms, ka klients nav reģistrēts PVN maksātājs.

PVN numura derīgumu var pārbaudīt Eiropas Komisijas izveidotā datubāzē VIES: https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/#/vat-validation

Piemērs

Ja saimnieciskās darbības veicējs ir specializējies mājas būvniecībā vai remontdarbu veikšanā un viņu ir nolīdzis lietuvietis, ir jāprasa, vai ir derīgs PVN maksātāja numurs. Ja tiek uzrādīts derīgs PVN maksātāja numurs, pasūtītājs ir PVN nodokļa maksātājs un pakalpojums tiek sniegts atbilstoši 19. panta 1. daļai. Bet, ja lietuvietis ir fiziska persona, kurai ir nepieciešams meistara pakalpojums, bet viņš nav PVN maksātājs, tas rada pienākumu interesēties, vai nav jāreģistrējas Lietuvas PVN maksātāju reģistrā.

Apliek ar nodokli iekšzemē

PVN maksāšanas kārtībā svarīga nozīme ir tam, vai pircējs ir vai nav citas ES dalībvalsts PVN maksātājs. 

Ja fiziska persona, kas vēl nav reģistrējusies VID PVN maksātāju reģistrā Latvijā, tirgo savas saražotās preces uz visām pasaules valstīm, ir svarīga gan valsts, uz kuru tiek piegādāta prece, gan tas, vai pircējs ir vai nav reģistrējies kā PVN maksātājs savā mītnes valstī. Būtiski ir arī tas, ka visos gadījumos preces pie pircēja tiek transportētas no Latvijas. Ja pircējs ir kādas citas ES dalībvalsts PVN maksātājs, tādā gadījumā tas ir iekšzemes, t.i., Latvijas, darījums un iekļaujas robežsliekšņa vērtībā 40 000 eiro. 

Tas pats ir arī tad, ja pircēji ir no Latvijas vai trešās valsts personas, un ir vienalga, vai pircēji ir PVN nodokļa maksātāji vai nemaksātāji. Darījums notiek Latvijā, un ir attiecināms slieksnis 40 000 eiro. 

PVN likuma 59. pants nosaka: iekšzemes nodokļa maksātājs ir tiesīgs nereģistrēties VID PVN maksātāju reģistrā, ja tā veikto ar nodokli apliekamo preču piegāžu un sniegto pakalpojumu kopējā vērtība iepriekšējo 12 mēnešu laikā nav pārsniegusi 40 000 eiro.

Ja pircējs nav PVN maksātājs

Ja citas ES dalībvalsts pircējs nav uzrādījis savu PVN maksātāja numuru vai tas ir PVN nemaksātājs, tādā gadījumā darījuma vieta vairs nav Latvija, preču piegādes vieta ir pircēja valsts. Piemēram, ja prece nosūtīta uz Lietuvu, darījuma vieta ir Lietuva.

Līdz ar to pārdevējam būtu jāreģistrējas pircēja/saņēmēja valstī un jāsamaksā tās valsts PVN. Tāda reģistrācija būtu veicama katrā dalībvalstī, uz kuru tiek piegādātas preces PVN nemaksātājiem.

Vienkāršoti nosacījumi

Eiropas Savienības PVN normatīvajos aktos šādiem darījumiem ir paredzēti vienkāršoti nosacījumi, kuriem izpildoties iekšzemes nodokļa maksātājs par šādu preču piegādes vietu var noteikt iekšzemi. Proti, ja Latvijas nereģistrēts PVN maksātājs saimniecisko darbību veic tikai Latvijā un preces tiek nosūtītas uz citu ES dalībvalsti PVN nemaksātājam, tad Latvijā nereģistrēts PVN maksātājs, līdz šādu darījumu kopsumma nav sasniegusi iepriekšējā vai kalendāra gadā 10 000 eiro, par šādu preču piegāžu vietu var noteikt Latviju. Darījumu apgrozījums iekļaujams 40 000 eiro.

Taču, ja minētie nosacījumi neizpildās, ir maksājams katras patēriņa valsts PVN.

Lai maksātu PVN patēriņa valstī, nodokļa maksātājs var brīvi izvēlēties:

  • vai reģistrēties katrā patēriņa valstī un izrakstīt PVN rēķinu atbilstoši patēriņa valsts noteikumiem, un attiecīgi iesniegt katras valsts PVN deklarāciju un PVN samaksu veikt katrā valstī atsevišķi;
  • vai reģistrēties savienības OSS režīmā un par visiem šāda veida darījumiem iesniegt vienu deklarāciju un veikt visu valstu PVN samaksu ar vienu maksājumu.

Reģistrācija OSS neatbrīvo no nodokļa samaksas citās dalībvalstīs, bet atvieglo šo nomaksas procesu.

Kā reģistrēties OSS

Vispirms ir jāreģistrējas Latvijas PVN maksātāju reģistrā un vienlaikus jāiesniedz iesniegums, lai reģistrētos OSS režīmā. Personai preču pārdošanai būs jāpiemēro, piemēram, Lietuvas vai Igaunijas PVN likme, un summa būs jāuzrāda īpašā OSS deklarācijā.

Visas summas jāsamaksā vienotā kontā Latvijā, un VID pārskaitīs katrai ES dalībvalstij pienākošo summu saimnieciskā darbības veicēja vietā.

Vienkāršošanas nosacījumi ES tālpārdošanā

Piegādājot preces uz citu dalībvalsti pircējiem, kas nav reģistrēti PVN maksātāji, var par piegādes vietu noteikt Latviju, ja izpildās šie trīs nosacījumi;

  • pārdevējs veic saimniecisko darbību tikai Latvijā;
  • preces tiek nosūtītas uz citu ES dalībvalsti;
  • piegādāto preču kopsumma iepriekšējā vai kalendāra gadā nav lielāka par 10 000 eiro.

Ja kāds no nosacījumiem neizpildās, nepieciešama reģistrācija attiecīgajās patēriņvalstīs vai OSS īpašajā režīmā, kas ļauj deklarēt PVN, kas parasti ir jāmaksā vairākās ES valstīs, tikai vienā ES valstī.

Izvēle piemērot patēriņa valsts nosacījumus ir saistoša divus kalendāra gadus.

Divas izvēles

Brīdī, kad nereģistrēts nodokļa maksātājs, tirgojot savu preci uz citām dalībvalstīm PVN nemaksātājiem vai elektroniski sniedzot tiem pakalpojumus, ir sasniedzis 10 000 eiro kopējo apgrozījumu kalendāra gada ietvaros, kā arī neatkarīgi no apgrozījuma plāno sniegt citas dalībvalsts PVN nemaksātājam pakalpojumu, kura sniegšanas vieta ir cita dalībvalsts, tam ir jāizvēlas:

  • reģistrēties katrā dalībvalstī, uz kuru tiek nosūtīta prece PVN nemaksātājam, un iesniegt attiecīgi katras šādas valsts PVN deklarāciju un veikt PVN samaksu katrā valstī,VAI
  • reģistrēties tikai Latvijā kā PVN maksātājam, lai reģistrētos savienības OSS režīma izmantošanai, un par šādiem tālpārdošanas darījumiem iesniegt tikai vienu OSS deklarāciju, kurā tiek deklarēti uz visām ES valstīm veiktās piegādes PVN nemaksātājiem.

Jāuzsver, ka reģistrācija OSS nav obligāta, tas ir vienkāršots PVN administrēšanas process.

Piemērs

strādnieks ar trepēm
Ilustrācija: © dovla982 – stock.adobe.com
Remontstrādnieks Zigis, kurš vēl nav reģistrējies VID PVN maksātāju reģistrā, piedāvā ēku remonta pakalpojumus Latvijas un Lietuvas personām. Šajā gadījumā pakalpojuma sniegšanas vieta būs nosakāma pēc PVN likuma 25. panta, proti, tā būs vieta, kur atradīsies ēka. Ja remontdarbi tiks veikti Latvijā, tie būs iekšzemes darījumi, un līdz 40 000 eiro apgrozījuma sasniegšanai Zigim nav obligāta prasība reģistrēties VID PVN maksātāju reģistrā, ja vien neizpildās citi nosacījumi.  Savukārt, ja pakalpojuma saņēmējs būs lietuvietis, kurš nebūs reģistrēts kā PVN maksātājs un remontdarbi tiks sniegti Lietuvā, Zigim pirms šāda pakalpojuma sniegšanas būtu jāreģistrējas Lietuvā. Taču jau iepriekš minētais OSS režīms paredz arī šādu darījumu iekļaušanu OSS. Tātad Zigis pirms remontdarbu sniegšanas lietuvietim var izvēlēties, vai reģistrēties Lietuvā kā PVN maksātājs vai Latvijā pieteikties OSS režīma izmantošanai.
Man ir internetveikals tirdzniecības platformā Shopify. Preces no Ķīnas tiek nosūtītas tieši (dropshipping) pircējiem. Pircējs manā veikalā tikai pasūta un samaksā par preci, reāli man preču nav. Vai man ir jāreģistrējas PVN?

Atbilde

Ja netiek saņemts pakalpojums par atlīdzību no tirdzniecības platformas Shopify, var nereģistrēties PVN maksātāju reģistrā.

Kad reģistrācija ir obligāta

Ja nereģistrēta nodokļa maksātāja kopējā ar nodokli apliekamo darījumu summa iekšzemē pēdējo 12 mēnešu periodā ir pārsniegusi 40 000 eiro un tiek turpināta ar nodokli apliekamu darījumu veikšana, reģistrācija VID PVN maksātāju reģistrā ir obligāta. 

Reģistrācija ir obligāta arī tad, ja ES dalībvalstu teritorijā iegādāto preču kopējā vērtība bez PVN sasniedz 10 000 eiro kalendāra gadā, kā arī tad, ja tālākpārdošana uz citām ES dalībvalstīm PVN nodokļu nemaksātājiem pārsniedz 10 000 eiro kalendāra gadā. Šajā gadījumā kā PVN maksātājam ir jāreģistrējas citās ES dalībvalstīs vai OSS režīmā.

Reģistrācija VID PVN maksātāju reģistrā ir obligāta arī gadījumā, kad tiek sniegti citas ES dalībvalsts nodokļa maksātājam pakalpojumi, kuru sniegšanas vieta nosakāma pēc PVN likuma 19. panta pirmā daļas, un/vai no tāda pakalpojumu sniedzēja, kurš nav reģistrējis saimniecisko darbību Latvijā, tiek saņemti pakalpojumi, kuru sniegšanas vietu nosaka saskaņā ar PVN likuma 19. panta pirmajā daļā noteikto.

Nav pareizi prognozēts, kontrolēts un ir nokavēts PVN reģistrācijas brīdis, piemēram, mēnesi vēlāk. Pašnodarbinātajam 95% darījumu ir bijuši ar ASV fizisko personu internetveikalā. Kā šādā gadījumā ir jārīkojas?

Atbilde

Ja ir maksājams PVN par periodu, kad vēl nebijāt reģistrējies, jāiesniedz paziņojums par PVN samaksu.

Ja saņem pakalpojumu pēc PVN likuma 19. panta 1. daļas no citas Eiropas valsts uzņēmuma vai saimnieciskās darbības veicēja, kurš nav PVN maksātājs, vai ir jāreģistrējas kā PVN maksātājam?

Atbilde

Jā, ir jāreģistrējas PVN maksātāju reģistrā. PVN ir jāaprēķina un jāsamaksā, jo to nav izdarījusi otra puse.

Tirgo adījumus visā pasaulē

Piemērs

adītāja ar kamoliem
Ilustrācija: © SickleMoon – stock.adobe.com
Ināra, kas vēl nav reģistrējusies VID PVN maksātāju reģistrā, izmantojot savus sociālo tīklu profilus, tirgo adījumus uz visām pasaules valstīm, nosūtot tos no Latvijas pie pircēja. Latvijas pircējam (vienalga, vai PVN maksātājs vai nemaksātājs) preču piegāde jāpieskaita pie ar nodokli apliekamiem darījumiem. Uz veikto preču piegādi attiecināms reģistrācijas slieksnis 40 000 eiro. Citas dalībvalsts reģistrētam PVN maksātājam adījumu pārdošanas vieta ir iekšzeme, un darījuma summa pieskaitāma pie iekšzemē ar nodokli apliekamām preču piegādēm. Tātad uz veikto preču piegādi attiecināms reģistrācijas slieksnis 40 000 eiro. Trešās valsts vai teritorijas pircējam (vienalga, vai pircējs veic vai neveic saimniecisko darbību savā trešajā valstī vai teritorijā) veiktās piegādes pieskaitāmas pie iekšzemē ar nodokli apliekamām preču piegādēm. Tātad arī šajā gadījumā uz veikto preču piegādi attiecināms reģistrācijas slieksnis 40 000 eiro. Ja citas dalībvalsts pircējs nav uzrādījis savu PVN maksātāja numuru vai tas ir PVN nemaksātājs, preču piegādes vieta ir pircēja valsts. Līdz ar to Inārai būtu jāreģistrējas pircēja/saņēmēja valstī un jāsamaksā tās valsts PVN. Tāda reģistrācija būtu veicama katrā dalībvalstī, uz kuru tiek piegādātas prece PVN nemaksātājiem. Taču ES PVN normatīvajos aktos šādiem darījumiem ir paredzēti vienkāršoti nosacījumi, kuriem izpildoties nereģistrēts nodokļa maksātājs par šādu preču piegādes vietu var noteikt Latviju. Proti, tā kā Inārā saimniecisko darbību veic tikai Latvijā un preces tiek nosūtītas uz citu ES dalībvalsti PVN nemaksātājam, tad Latvijas PVN maksātājs, līdz šādu darījumu kopsumma nav sasniegusi iepriekšējā vai kalendāra gadā 10 000 eiro, par šādu preču piegādes vietu var noteikt Latviju. Taču, ja minētie nosacījumi kādā brīdī neizpildās, ir maksājams katras patēriņa valsts PVN. Lai veiktu PVN samaksu patēriņa valstī, Ināra pati var brīvi izvēlēties:
  • vai reģistrēties katrā patēriņa valstī un izrakstīt PVN rēķinu atbilstoši patēriņa valsts noteikumiem, un attiecīgi iesniegt katras valsts PVN deklarāciju un PVN samaksu veikt katrā valstī atsevišķi;
  • vai reģistrēties savienības OSS un par visiem šāda veida darījumiem iesniegt vienu deklarāciju un veikt visu valstu PVN samaksu ar vienu maksājumu.
Reģistrācija OSS neatbrīvo no nodokļa samaksas citās dalībvalstīs, bet atvieglo šo procesu. Kamēr Ināra, tirgojot savus adījumus, nav sasniegusi nevienu no minētajiem reģistrācijas sliekšņiem, viņa var nereģistrēties VID PVN maksātāju reģistrā, ja vien paralēli neizpildās citi nosacījumi, kas paredz obligātu reģistrāciju. Piemēram, lai veicinātu savu adījumu pārdošanu, Ināra var sākt izmantot kādu ES uzņēmumam piederošu interneta platformu vai nopirkt reklāmas laukumu Facebook. Šādā gadījumā Ināra saņem pakalpojumu, kura sniegšanas vieta nosakāma saskaņā ar PVN likuma 19. panta pirmo daļu, un līdz ar to pirms šādu pakalpojumu saņemšanas Inārai obligāti ir jāreģistrējas VID PVN maksātāju reģistrā.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2023. gada marta (495.) numurā.