Covid-19 skarto nozaru uzņēmēji var jau pieteikties ALTUM atbalsta programmām

(0)

Krīzes skartie uzņēmumi no 25.marta var pieteikties valdībā apstiprinātajiem Attīstības finanšu institūcijas ALTUM jaunajiem atbalsta instrumentiem – garantijām banku kredītu brīvdienām un apgrozāmo līdzekļu aizdevumiem.

To paredz valdības 24. martā pieņemtie noteikumi Nr.153 Grozījumi Ministru kabineta 2020. gada 19. marta noteikumos Nr. 149 “Noteikumi par apgrozāmo līdzekļu aizdevumiem saimnieciskās darbības veicējiem, kuru darbību ietekmējusi Covid-19 izplatība” un Nr.154 “Grozījumi Ministru kabineta 2020. gada 19. marta noteikumos Nr. 150 “Noteikumi par garantijām saimnieciskās darbības veicējiem, kuru darbību ietekmējusi Covid-19 izplatība””, kas stājas spēkā no 26. marta.

Kopējā abu jauno finanšu instrumentu pozitīvā ietekme uz Latvijas tautsaimniecību pārsniegs 900 miljonus eiro, informē Reinis Bērziņš, ALTUM valdes priekšsēdētājs. Vienlaikus uzņēmējiem joprojām ir pieejami arī visi pārējie ALTUM piedāvātie atbalsta instrumenti, tai skaitā finansējums biznesa uzsācējiem, finansējums dažāda veida maziem un vidējiem uzņēmumiem (MVU), aizdevumi lauksaimniecības zemes iegādei, Zemes fonda pakalpojumi un citi.

Kredītu garantijām paredzētais finansējums 50 miljonu eiro* apmērā ļaus bankām restrukturizēt aizdevumus par kopējo summu, kas pārsniedz 700 miljonus eiro. Tikmēr apgrozāmo līdzekļu programma aizdevumos uzņēmumiem, kuriem šā brīža krīzes apstākļos mazinājušies ikdienas darbības nodrošināšanai nepieciešamie līdzekļi, piešķirs kopumā 200 miljonus eiro.

Svarīgi:

  • Garantijas banku kredītu brīvdienām un krīzes apgrozāmie līdzekļi paredzēti tikai Covid-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem.
  • Lai saņemtu ALTUM atbalstu, uzņēmumam jābūt ilgtermiņā dzīvotspējīgam un jāpierāda, ka atbalsts palīdzēs pārdzīvot krīzi un sekmīgi turpināt saimniecisko darbību.
  • Par garantiju kredīta brīvdienām jāinteresējas pie savas bankas, līdzīgi arī ar apgrozāmo līdzekļu aizdevumiem – primāri par apgrozāmajiem līdzekļiem jākonsultējas ar banku.

Ja banka aizdevumu nepiešķir, jāvēršas ALTUM.

ALTUM zvanu centrs darbosies katru darba dienu no plkst. 9.00 līdz 18.00, tālr. nr. 26655309, e-pasts: info@altum.lv. Zvanu centrs konsultē tikai par ALTUM piedāvātajām atbalsta programmām. Par citiem atbalsta veidiem saistībā ar Covid-19 iespējams sazināties pa Valsts kancelejas  vienoto diennakts tālruni 8345.

Par ALTUM kredīta brīvdienu garantiju

Uzņēmumiem, kuriem Covid-19 izplatības dēļ radušās objektīvas grūtības veikt aizdevumu maksājumus bankās, tiek piedāvāta kredīta garantija, kas ļaus bankai atlikt pamatsummas maksājumu. Kopējais garantijām pieejamais finansējums 25 miljoni EUR.

Finanšu pakalpojuma summa, ko sedz garantija, nepārsniedz 25% no saimnieciskā darbības veicēja 2019.gada kopējā apgrozījuma, bet maksimālā garantijas summa nepārsniedz piecus miljonus EUR. Garantija sedz līdz 50 % no finanšu pakalpojuma summas (atlikuma garantijas piešķiršanas brīdī). Termiņš ir līdz 6 gadiem finanšu līzinga un investīciju aizdevumu finanšu pakalpojumiem, līdz 3 gadiem – apgrozāmo līdzekļu finanšu pakalpojumiem. Garantijas prēmija 0.5% gadā.

Par ALTUM aizdevumu apgrozāmajiem līdzekļiem

Apgrozāmo līdzekļu aizdevums ir likviditātes atbalsts saimnieciskās darbības veicējiem – komersantiem, lauksaimniekiem un zivsaimniekiem, kuru darbību ietekmējusi Covid-19

Apjoms līdz 1 milj. EUR, bet kopējais aizdevums nepārsniedz vismaz vienu no kritērijiem:

    • 25% no apgrozījuma 2019.gadā
    • divkāršu izdevumus par atalgojumu (t.sk sociālās iemaksas) 2019.gadā (2019.gada dibinātiem plānotais apjoms divos gados)
    • nepieciešamais likviditātes apjomu darbības nodrošināšanai turpmākajiem 12 mēnešiem

Aizdevuma termiņš ir no viena līdz trim gadiem ar kredīta brīvdienām līdz 12 mēnešiem. Altum piedāvā samazinātas nodrošinājuma prasības un samazinātu procentu likmi.

Minētais aizdevums netiek piešķirts citu aizdevumu refinansēšanai (pamatsummu maksājumiem, saistīto uzņēmumu parādu nomaksai, parādu maksājumiem, kas izveidojušies pirms 2020.gada marta, dividenžu izmaksai utml.), uzņēmumiem nozarēs, kurās nav pamatota negatīva Covid-19 ietekme uz saimniecisko darbību, ja uzņēmums bija finanšu grūtībās līdz 2019.gada 31.decembrim.

Tāpat aizdevumu nepiešķir tādiem darbības veidiem kā azartspēles, finanšu starpniecība, ieroču, tabakas, alkohola tirdzniecība, operācijas ar nekustamo īpašumu u.c.

Piesakoties aizdevumam, jāapliecina, ka aizdevums nepieciešams likviditātes atbalstam negatīvas Covid-19 krīzes ietekmē, kā arī uzņēmumam uz 31.12.2019. nav nodokļu parādi, maksājumu kavējumi, ar aizdevumu netiks finansētas darbības neatbalstāmas nozarēs, aizņēmums netiks novirzīts citu aizņēmumu refinansēšanai un pamatsummu maksājumiem, saistīto uzņēmumu parādu nomaksai, parādu maksājumiem, kas izveidojušies pirms 2020.gada marta, dividenžu izmaksai.

Pirms pieteikties Altum aizdevumam, veicamas pārrunas ar uzņēmuma komercbanku par tās iespējām finansēt uzņēmumu, t.sk. ar Altum garantijas iespēju.

Ja komercbanka ir atteikusi, tad ir iespēja pieteikties Altum aizdevumam.

Pieteikumus valsts atbalsta programmu finansējuma saņemšanai un nepieciešamos dokumentus klienti var iesniegt tikai elektroniski portālā mans.altum.lv.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)