0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIMazliet par komandējumiem: atbildes uz jautājumiem

Mazliet par komandējumiem: atbildes uz jautājumiem

Maija Grebenko, Mg.sci.oec. praktiskās grāmatvedības speciāliste

Darbinieks nodarbināts divās firmās (vienā un tajā pašā specialitātē) un viena no firmām nosūta viņu komandējumā uz konferenci, apmaksājot visus izdevumus. Vai drīks vienlaikus nosūtīt šo darbinieku komandējumā uz to pašu konferenci un apmaksāt tikai dienas naudu? Atbilde Saskaņā ar MK noteikumu Nr. 969 «Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi» 2. punktā minēto komandējuma definīciju, komandējumā drīkst nosūtīt «arī citu personu», pamatojot personas piedalīšanas nepieciešamību minētajā pasākumā. Ja darbinieks vienlaikus piedalās konferencē un pilda uzdevumus no abām firmām, jāseko tam, lai izdevumu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesīABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Mazliet par komandējumiem
Foto: © Oleksandr Pidvalnyi – pexels.com https://www.pexels.com/photo/blond-woman-wearing-a-white-shirt-checking-standing-by-a-desk-with-folders-12955742/

Darbinieks nodarbināts divās firmās (vienā un tajā pašā specialitātē) un viena no firmām nosūta viņu komandējumā uz konferenci, apmaksājot visus izdevumus. Vai drīks vienlaikus nosūtīt šo darbinieku komandējumā uz to pašu konferenci un apmaksāt tikai dienas naudu?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko,
Mg.sci.oec.
Foto: Aivars Siliņš

Saskaņā ar MK noteikumu Nr. 969 «Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi» 2. punktā minēto komandējuma definīciju, komandējumā drīkst nosūtīt «arī citu personu», pamatojot personas piedalīšanas nepieciešamību minētajā pasākumā. Ja darbinieks vienlaikus piedalās konferencē un pilda uzdevumus no abām firmām, jāseko tam, lai izdevumu atlīdzība neatkārtotos. Dienas nauda ir izdevums un tā tiek atlīdzināta par komandējuma dienu. Nav loģiska pamata uzskatīt, ka šajā gadījumā darbinieka izdevumi būtu jādubulto.

Kad darbiniekam jāizmaksā dienas nauda? Pirms dodās komandējumā vai pēc tā, kad iesniedz atskaiti par paveikto darbu?

Atbilde

Saskaņā ar MK noteikumu 11. punktu izdevumu atlīdzināšanai (izņemot izdevumus, kurus sedz institūcija, kas darbinieku uzaicinājusi komandējumā) pēc darbinieka rakstiska pieprasījuma izsniedz avansu eiro vai konvertējamā valūtā. Arī darba kārtības noteikumos var paredzēt citu kārtību (piemēram, automātiski izsniegt avansu prognozējamajiem izdevumiem). Jebkurā situācijā, darbiniekam jānorēķinās ar institūciju, kura viņu nosūtīja komandējumā, iesniedzot atskaiti par veiktajiem faktiskajiem izdevumiem (jānosaka, kurš kuram palika parādā — 12. punkts).

Darbiniekam noteikts normālais darba laiks (5 dienas nedēļā). Komandējums ir no trešdienas līdz piektdienai, bet biļete atpakaļ ceļam ir tikai uz svētdienu. Vai sestdiena un svētdiena būtu jāapmaksā (arī viesnīca, brokastis, dienas nauda, transports…)?

Atbilde

Ja institūcijas vadītājs ir apstiprinājis komandējuma termiņu līdz svētdienai (piemēram, jau iepriekš ir zināms, ka lidmašīnas atpakaļ ceļā lido tikai svētdienās, vai izstādē jāpiedalās arī abās brīvdienās), viss minētais laiks tiek uzskatīts par komandējumu un izdevumi ir atlīdzināmi pilnā summa, ievērojot noteikumu normas. Ja darbiniekam bija jāpilda uzdevums arī brīvdienās, šo laiku, atgriežoties mājup, jākompensē ar atpūtu citā laikā.

Ja darbinieks norāda uz kavēšanas objektīviem apstākļiem (piemēram, transporta nozares darbinieku streiku, vai pārvietošanu traucēja kāda dabas parādība...), izdevumus drīkst atlīdzināt, iesniedzot paskaidrojumu atskaitē un gūstot vadītāja akceptu (20.2 punkts).

Ja vadītājs nepiekrīt darbinieka argumentācijai (piemēram, darbinieks pats nolēma nesteigties mājup, bet nav saskaņojis ar vadītāju komandējuma gala termiņu), netiek atlīdzināta nedz dienas nauda, nedz viesnīca... 

Vienīgais izdevums, ko drīkst atlīdzināt, ja darbinieks atgriežas no komandējuma vietas pēc komandējumam noteiktā laika vai uz komandējuma vietu dodas pirms komandējumam noteiktā laika, ir ceļa izdevumi, bet tikai gadījumā, kad šāda rīcība bija iepriekš saskaņota (9. punkts) ar institūcijas vadītāju.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2023. gada aprīļa (496.) numurā.