
nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi
Foto: Aivars Siliņš
Kā izvērtēt, pēc kuras kārtības konkrētam pakalpojumam piemērojams pievienotās vērtības nodoklis (PVN) Mg. oec. Ilvija Ozoliņa, nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi un grāmatvedības kursu pasniedzēja, iesaka pašas aprobētu nodokļa piemērošanas izvērtējuma shēmu, kurā ietilpst atbilžu meklēšana uz astoņiem jautājumiem.
1) Kāds? Pakalpojuma veids. Pirmais solis ir saprast, tieši kāds pakalpojums tiek sniegts vai saņemts. “Pakalpojuma sniegšanas vietas noteikšanai ir pamatprincipi un ir izņēmumi. Tas nozīmē, ka, ja pakalpojums nav iekļauts izņēmumos, tātad ir jāpiemēro pamatprincips. Savukārt, lai konstatētu, vai pakalpojums ir iekļaujams izņēmumos vai nē, ir jāsaprot, kā šis pakalpojums saucas – precīzi jāidentificē, kādu pakalpojumu sniegšu vai esmu saņēmis,” skaidro I. Ozoliņa.
2) Kas? Darījuma dalībnieki. Darījuma dalībnieki var būt vai nu reģistrēti vai nereģistrēti nodokļa maksātāji. Arī no šī faktora atkarīgs, vai pakalpojumam jāpiemēro pamatprincipi vai izņēmumi.
3) Ko dara? Sniedz vai saņem pakalpojumu?
4) Kur? Pakalpojuma sniegšanas vieta. Pakalpojuma sniegšanas vieta būs noskaidrota jau pirmo trīs atbilžu meklēšanas procesā.
5) Cik? Kāda ir ar nodokli apliekamā vērtība?
6) Likme? Piemērojamā likme/atbrīvojums.
“Ja esam noskaidrojuši, ka pakalpojuma sniegšanas vieta ir Latvija, tad jāmeklē, kāda ir ar nodokli apliekamā vērtība, un attiecīgi – kādu likmi piemērot? Varbūt vispār konkrētajā situācijā būs paredzēts atbrīvojums no PVN…” – norāda eksperte.
7) Kas maksā budžetā? Pakalpojuma sniedzējs vai saņēmējs?
8) Kad maksā budžetā? Kurā taksācijas perioda PVN deklarācijā šis darījums būs jāiekļauj?
Vairāk par PVN piemērošanu pakalpojumiem iespējams uzzināt I. Ozoliņas e-seminārā “PVN piemērošana pakalpojumiem. Praktiska situāciju analīze”.