EIRO IEVIEŠANAS ABC
Kādas prasības nosaka nodokļu normatīvo aktu izmaiņas saistībā ar eiro ieviešanu
Jau pēc nepilna mēneša Latvijā tiek ieviests eiro, kas nāk mūsu lata vietā. Darba visiem, tostarp uzņēmējiem, vadītājiem un arī grāmatvežiem un finansistiem, ir pilnas rokas. Visi strādājam ļoti intensīvi, jo naudas reforma, maiņa patiesi nav nieka lieta. Jācer, ka lielākā daļa no jums ir veikusi ilgstošākas sagatavošanās priekšdarbus. Tagad priekšā pēdējie priekšdarbi un pats eiro praktiskās ieviešanas lieldarbs. To darot, ceru, lieti noderēs manis Bilancei sagatavotais nodokļu likumdošanā (likumos un noteikumos) veikto izmaiņu apkopojums – tā esence, kas būtu jāzina visiem, kas tieši saistīti ar eiro ieviešanu, vispirms jau grāmatveži un finansisti. Finanšu ministrijas konsultante nodokļu likumdošanas koordinācijas jautājumos DAINA ROBEŽNIECE rakstā speciāli BILANCEI uzsver visu aktuālāko, kas finansistiem grāmatvežiem noteikti jāzina saistībā ar eiro ieviešanu, tostarp par praktiskiem jautājumiem.
NODOKĻI
Zaudējumu pārcelšana uzņēmumu grupā – regress progresējošā ekonomikā…
2013. gada 6. novembrī Saeima pieņēma likumu „Par valsts budžetu 2014. gadam”. Apstiprinot budžetu, tika apstiprināta virkne grozījumu dažādos nodokļu likumos, tajā skaitā grozījumus likumā „Par uzņēmuma ienākuma nodokli” (turpmāk – UIN likums) attiecībā uz zaudējumu pārnešanu uzņēmumu grupā, tos atceļot. Kādas pārmaiņas tas vieš, kādas sekas var radīt un kā šādiem uzņēmumiem tagad un turpmāk ieteiktu rīkoties – par to BILANCĒ raksta PricewaterhouseCoopers nodokļu konsultante IVONNA BALODE. Saskaņā ar veiktajiem grozījumiem pēdējais gads, kad var veikt zaudējumu pārnešanu grupā, ir 2013. gads. Līdz ar to 2014. gads daļai uzņēmumu būs gads, kad varētu notikt plāni par grupas struktūras vai funkciju izmaiņām, kas veiktas ar nolūku, lai pēc grozījumu stāšanās spēkā uzņēmumi nezaudētu naudas plūsmu.
GRĀMATVEDĪBA
Revidenta skats: tipiskākās kļūdas finanšu pārskatos
Strauji tuvojas 2013. gada beigas: Latvijas uzņēmumi gatavojas eiro ieviešanai un ikgadējām izmaiņām nodokļu normatīvajos aktos, tiek saskaņots nākamā gada budžets, un sākas nu jau aizvadāmā gada darbības rezultātu vērtēšana. Grāmatvežiem šis laiks vienmēr ir ļoti saspringts – gan jāturpina atbalstīt uzņēmuma ikdienas funkcijas, gan jānodarbojas ar ikgadējo grāmatvedības datu slēgšanu un gada pārskata sagatavošanu. Tā kā gan krīzes, gan arī mūsdienās aktuālo efektivitātes uzlabojumu ietvaros pēdējos gados uzņēmumos bieži tika būtiski samazināts grāmatvedības un finanšu nodaļas darbinieku skaits, laikietilpīgais gada slēgšanas process grāmatvežiem nereti ir liels izaicinājums. Šajā rakstā par tipiskajām kļūdām, kas nonāk mūsu uzmanības lokā finanšu pārskatu revīziju laikā, šādi sniedzot zināmu atbalstu grāmatvežiem viņu visai sarežģītajā darbā. Auditorkompānijas KPMG Baltics SIA auditore un partnere ARMINE MOVSISJANA BILANCEI par to visu uzrakstījusi lietpratīgu rakstu.
GRĀMATVEDĪBA
Grāmatvedības (uzskaites) politikas pārvaldīšana nacionālajā līmenī
Eiropas Savienības direktīvas grāmatvedības jomā nenosaka konkrētas tiesiskās prasības grāmatvedības formu un metožu izvēlē, tomēr tās ļauj katrai ES dalībvalstij nacionālajos normatīvajos aktos inkorporēto direktīvu prasībām noteikt to tiesiskās regulēšanas un pārvaldības mehānismus, ņemot vērā nacionālās grāmatvedības (uzskaites) īpatnības, kā arī ekonomisko un tiesisko situāciju valstī. Valsts ieņēmumu dienesta konsultants JĀNIS KUSIŅŠ BILANCĒ raksta par to sistēmu, kāda Latvijā darbojas un darbosies grāmatvedības politikas jomā, kurai roku un sirdi pielicis arī pats autors.
PROGNOZES
Darba devējiem būs jāmaksā darba ņēmējiem vairāk
Nākamais gads vairs nav aiz kalniem. Tāpēc uzņēmējiem, plānojot 2014. gada ieņēmumus un izdevumus, jāņem vērā vairāki iespējamie gan iekšējie, gan ārējie riski, kas varētu ietekmēt finanšu plūsmu nākamgad. Lielākais 2014. gada izaicinājums būs saistīts ar darbaspēka izmaksu pieaugumu. Daudzi eksperti norāda – atalgojuma pieaugums ir neizbēgams, un uzņēmējiem tam ir jāsāk nopietni gatavoties. Pētnieciskās žurnālistikas pārstāve AIGA PELANE rakstā BILANCĒ visus iepazīstina ar reālijām un to, ar ko mums visiem jārēķinās nākamgad. Nākamā gada pirmajos mēnešos uzņēmējiem būs jārēķinās ar ieņēmumu kritumu precēm, kas nav gluži pirmās nepieciešamības, noiets varētu būt salīdzinoši lēnāks, apzinoties, ka cenas, pārrēķinātas eiro, izskatīsies augstākas.
Numurā:
- Konkursa „Gada grāmatvedis 2013” rezultāti
- Arhīvu pārvaldības vispārīgie principi. Latvijas Arhīvistu biedrības biedres, bijušās Ārlietu ministrijas Politiskā arhīva vadītājas SARMĪTES ŠĀVĒJAS lietpratīgs raksts BILANCĒ visiem tiem, kuriem jāatbilst par dokumentu saglabāšanu uzņēmumos un iestādēs.
- Uzņēmējiem pārejā uz eiro jāsabalansē skaidras naudas plūsma. Swedbank uzņēmumu apkalpošanas vadītājs un valdes loceklis Latvijā DANIILS RUĻOVS visiem BILANCĒ atgādina, ka, ja uzņēmums ikdienā strādā ar skaidru naudu, kaut vai pavisam nedaudz, atbilstoši likumdošanai tā kasē no 1. janvāra ir jābūt eiro, ko izdot kā atlikumu.