
Saeima 9. februārī galīgajā lasījumā atbalstīja par steidzamiem atzītos grozījumus Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā, kas noteic valsts atbalstu arī tām mājsaimniecībām, kas apkurei izmanto sašķidrināto naftas gāzi (propānu-butānu) vai dīzeļdegvielu.
Sašķidrinātās naftas gāzes izmaksu pieaugumu kompensēs 50% apmērā, ja izmaksas pārsniedz 0,91 eiro par kilogramu, bet ne vairāk kā 1,29 eiro par kilogramu. Uz vienu mājsaimniecību noteikts patēriņa slieksnis – viena tonna sašķidrinātās gāzes.
Patlaban Latvijā aptuveni 4500 mājsaimniecības apkures un karstā ūdens nodrošināšanai izmanto sašķidrināto naftas gāzi jeb propāna–butāna gāzi, visbiežāk
tajos gadījumos, kad nebija iespējas pievienoties dabasgāzes tīklam, bet citu energoresursu izmantošana bija apgrūtināta, norādīts likumprojekta anotācijā.
Dīzeļdegvielas izmaksu pieaugumu kompensēs 50% apmērā, ja izmaksas pārsniedz 0,69 eiro par litru, bet ne vairāk kā 2,01 eiro par litru. Vienai mājsaimniecībai izmaksu pieaugumu kompensēs 4000 litru apmērā.
Salīdzinoši neliels skaits mājsaimniecību Latvijā kā kurināmo izmanto marķēto dīzeļdegvielu, kuru ar samazinātu akcīzes nodokļa likmi var iegādāties apkures vajadzībām. Marķēto dīzeļdegvielu apkurei drīkst iegādāties personas, kas saņēmušas Valsts ieņēmuma dienesta (VID) izziņu par tiesībām iegādāties iezīmētus (marķētus) naftas produktus. Saskaņā ar VID datiem līdz 2022. gada novembra sākumam ir izsniegtas šādas 2009 izziņas.
Valsts sniegto atbalstu neapliks ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), savukārt kompensācijas maksā paredzēts iekļaut arī pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lai pieteiktos atbalstam, iedzīvotājiem, kuri apkurei iegādājas dīzeļdegvielu vai sašķidrināto naftas gāzi, ar maksājumu attaisnojošiem dokumentiem būs jāvēršas pašvaldībā.
Mājsaimniecības atbalstam varēs pieteikties no 15. februāra, un to varēs saņemt par gāzi un dīzeļdegvielu, kas apkures vajadzībām iegādāta laika posmā no 2022. gada 1. maija līdz 2023. gada 30. aprīlim.
Iepriekš Saeima jau noteica pasākumus, lai iedzīvotājiem segtu daļu no energoresursu cenu pieauguma par centrālo apkuri, apkurē izmantoto elektrību, dabasgāzi, koksnes granulām, briketēm, malku.