0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

ARHĪVSMĀCĪBASGrāmatvežu kompetences novērtēšana un sertifikācija

Grāmatvežu kompetences novērtēšana un sertifikācija

KOMERCINFORMĀCIJA


Darba devēji Latvijā sastopas ar to, ka grūti novērtēt sava grāmatveža kompetenci. Kā viens no risinājumiem ir minēta grāmatvežu profesijas reglamentācija, taču iepazīstoties ar Eiropas Savienības reglamentēto profesiju sarakstu varam secināt, ka šī profesija ir reglamentēta tikai dažās Eiropas Savienības valstīs.

Piekrītam, ka grāmatvežu kompetence ir ļoti svarīga, kas ietver nepārtrauktu pilnveidi un atbildību, jo Latvijā pašreiz nodokļu likumdošanā un grāmatvedības uzskaitē ir biežas pārmaiņas. Ar augstāko izglītību vien ir par maz, jo grāmatvežiem visu laiku ir jāpilnveido savas zināšanas jaunākajiem grozījumiem likumos. Turklāt grāmatvedībai uzņēmējdarbībā ir īpaša nozīme un grāmatvedim ir jābūt tai personai uzņēmumā, kas spēj būt uzņēmuma īpašnieka padomdevējs finansiālos jautājumos. Tātad, galvenais ir grāmatveža profesionalitāte, proti, zināšanas, prasmes un pieredze. Šim mērķim ir pakārtota esošā grāmatvežu sertifikācijas sistēma, kas Latvijā pastāv jau ilgāku laiku.

Tādēļ gribam Jūs iepazīstināt ar jau pastāvošu Latvijas Nacionālā Akreditācijas Biroja (LATAK) akreditētu grāmatvežu personāla novērtēšanas sistēmu, kas jau pastāv Latvijā. Kopš 2002.gada novembra, kad LATAK pievienojās Eiropas akreditācijas kooperācijai un parakstīja Daudzpusējo nacionālo akreditācijas līgumu, Latvijas nacionālajā akreditācijas sistēmā iekļauto institūciju izdotie sertifikāti tiek atzīti starptautiski. Šobrīd ir 27 valstis, kuras abpusēji atzīst sertifikātus, kurus personāla sertificēšanas jomā izdevušas vietējās nacionālās sertificēšanas iestādes, tostarp arī Grāmatvežu sertifikācijas centrs (turpmāk GSC).

Shēmā Nr.1 ir parādīta LATAK vieta vienotā Latvijas kvalitātes nodrošināšanas nacionālajā sistēmā.

 Shēma Nr.1

 

Sertifikācija notiek atbilstoši LR likumam “Par atbilstības novērtēšanu”, saskaņā ar personu atbilstības novērtēšanas starptautiskā standarta LVS EN ISO/IEC 17024 prasībām un atbilstoši Latvijas profesiju standarta PS0071 grāmatvežu 4.profesionālās kvalifikācijas līmeņa prasībām. Centrs darbojas pēc izstrādātiem un apstiprinātiem “Grāmatvežu kompetences sertifikācijas noteikumiem”, kuri nosaka sertifikāta iegūšanas procedūras saskaņā ar augstāk minētajiem standartiem.

Galvenais GSC darbības princips ir objektīva grāmatvežu zināšanu un prasmju vērtējums, ko sniedz neatkarīgi eksperti. Sertificēšana organizēta tā, lai visā pilnībā tiktu nodalīta grāmatvežu apmācība un pretendentu sertifikācija. Abas minētās funkcijas uzticētas neatkarīgiem speciālistiem. GSC ir akreditēta iestāde, kas veic tikai un vienīgi atbilstības novērtēšu, ko uzrauga LATAK, veicot kompleksas pārbaudes. Savukārt LATAK darbojas atbilstoši Eiropas Parlamenta un padomes regulai 765/2008/EK, un ir Eiropas akreditācijas kooperācijas (EA) daudzpusējas atzīšanas līguma (EA MLA) parakstītājs personāla sertificēšanas institūciju akreditājas jomā.

Sertifikācijā ir šādas galvenās procedūras:

  1. sagatavošanās eksāmeniem,
  2. eksāmeni,
  3. sertifikācija,
  4. ikgadējā uzraudzība,
  5. resertifikācija (skat. Shēmu  Nr.2)

Shēma Nr.2

 

Lai iegūtu starptautiski atzītu kompetences sertifikātu pretendentam jānokārto divi kompleksie eksāmeni: 1) finanšu grāmatvedībā un nodokļos; 2) vadības grāmatvedībā, lietvedībā un saimnieciskajās tiesībās.

Grāmatveža kompetences sertifikāta īpašniekiem ir iespēja iegūt arī sertifikātu „Grāmatvedis –auditors”.

Eksāmenu darbus pārbauda un vērtē kompetenti speciālisti, eksaminācijas komisijas locekļi, kuru atbilstība tiek izvērtēta un uzraudzīta atbilstoši starptautiskajam standartam.

Tie ir augsti kvalificēti speciālisti un pieredzējuši praktiķi ar vismaz 10 gadu darba stāžu. Lielākoties tie ir zvērināti revidenti, augstskolu pasniedzēji, grāmatu un profesionālo publikāciju autori grāmatvedībā un ekonomikā.

Eksāmenos ir iekļauti praktiskie uzdevumi un testi. Atkarībā no katrā jautājumā un uzdevumā ietvertā zināšanu apjoma atbildes pareizība tiek novērtēta ar punktiem. Vienā eksāmenā iegūstamais maksimālais punktu skaits ir 100. Pretendentam eksāmens tiek ieskaitīts, ja viņš saņēmis ne mazāk par 65 punktiem. Ja pirmajā reizē tas nav izdevies, ek­sāmenu var kārtot vēl divas reizes, saskaņā ar attiecīgā nolikuma prasībām.

Katru eksāmena darbu neatkarīgi viens no otra pārbauda divi eksperti. Darbu labošana un vērtēšana notiek anonīmi – uz pretendenta darba ir tikai viņa izvēlēta parole vai devīze bez eksaminējamā vārda un uzvārda. Eksperta novērtējumā nav iespējama jebkāda subjektīva attieksme jeb ieinteresētība saistībā ar darba autoru. Darba galīgais novērtējums ir abu ekspertu vidējais matemātiskais punktu skaits.

Sertifikācijas sistēmā ietilpst dokumentu izskatīšana, lēmuma pieņemšana par sertifikāta piešķiršanu, sertifikāta izsniegšana un uzraudzību.

Pretendentam ir jāiesniedz GSC šādi dokumenti un apliecinājumi: iesniegums, izglītības dokuments (par vidējo, vidējo speciālo vai augstāko izglītību), izziņa par darba pieredzi specialitātē (ne mazāku par trim pēdējiem gadiem), apliecinājums par datora prasmēm (Word, Excel u.c. programmām), GSC apliecinājums par abu sertifikācijas eksāmenu nokārtošanu ar novērtējumu, kas nav zemāks par 7 ballēm katrā no eksāmeniem, kā arī fotokartiņa.

GSC izsniegtais apliecinājums par sertifikācijas eksāmenu nokārtošanu dod tiesības pieteikties sertifikācijai. Apliecinājums ir derīgs sešus mēnešus.

Pamatojoties uz pretendenta iesniegumu un izskatot dokumentu atbilstību, centrs pieņem lēmumu par sertifikāciju, kompetences sertifikāta izsniegšanu, iekļaušanu sertificēto grāmatvežu reģistrā un sertificētās personas vārda publicēšanu žurnālā „Bilance”.

Pēc sertifikāta izsniegšanas centrs ar sertificēto personu slēdz uzraudzības līgumu. Uzraudzības procedūra garantē sertificētās personas profesionālu darbību grāmatvedībā un nosaka pienākumu profesionāli pilnveidoties- grāmatvedim vismaz 36 stundas gadā ir jāturpina mācības, noklausoties seminārus vai lekcijas. Līgums arī apliecina, ka grāmatveža darbā tiek ievērotas profesijas ētikas prasības.

Viena no svarīgākajām procedūrām ir tā, ka sertificētie grāmatveži sniedz centram ikgadēju atskaiti par minēto prasību ievērošanu. Ja tiek atklāts, ka līguma prasības nav ievērotas, sertifikāta darbību var apturēt un izskatīt jautājumu par tā anulēšanu.

Pēc  trīs gadu uzraudzības, sertificētajam grāmatvedim ir jāiziet atkārtota sertifikācijas procedūra un jānokārto resertifikācijas tests, kas apliecina personas kompetenci attiecīgajā laika sprīdī. Neveiksmes gadījumā saskaņā ar nolikumu, testu drīkst kārtot vēlreiz. Pamatojoties uz dokumentiem un testa rezultātiem, eksperti pieņem lēmumu par sertifikāta termiņa pagarināšanu vēl uz trim gadiem.

Jebkuram darba devējam, sadarbības partnerim vai grāmatvedības pakalpojumu pircējam sertifikāts garantē to, ka konkrētā grāmatveža profesionalitāte atbilst profesijai izvirzītajām kompetences prasībām, t.i. grāmatveža 4.kvalifikācijas līmeņa profesijas standartam PS0071 un, ka grāmatvedis visā pilnībā un patstāvīgi ir spējīgs veikt grāmatvedības uzskaiti un uzņēmuma finanšu vadību, ir spējīgs organizēt un vadīt uzņēmuma grāmatvedību un savā darbā ievēro profesionālās ētikas normas. Sertifikāta īpašnieks ir tiesīgs uzrādīt sertifikātu darba devējam, slēdzot darba līgumu, kā arī citās civiltiesiskās situācijās.

Taču saskaņā ar uzraudzības līgumu sertificētā persona vienlaikus uzņemas arī zināmus pienākumus, jo kompetences sertifikāts ir konkrētā grāmatveža īpašums, kas ir piešķirts konkrētai personai. Piemēram, sniedzot informāciju par sertifikāta iegūšanu, nodrošināt paziņojamo datu ticamību un pilnību, sniegt paskaidrojumus par sertifikāta statusu, izmantošanas noteikumiem un sertifikāta izsniedzējiem, nosaukt veiktos darbus (mācības 36 stundas 12 mēnešu laikā) , reģistrēt sūdzības sertificētās darbības jomā un saglabāt šos datus iesniegšanai sertifikācijas institūcijā, kā arī saskaņotajos termiņos pārreģistrēties sertifikācijas institūcijā.

Savukārt GSC saskaņā ar standarta prasībām nodrošina informācijas publiskošanu par sertificētajām personām, kā arī uzrauga viņu profesionālo darbību un kompetenci. Lai to paveiktu, GSC kārto sertificēto personu reģistru, publicē šo informāciju profesionālajā presē, nodrošina uzraudzības procedūras, veic pārsertificēšanu, uztur un aktualizē visas procedūras saskaņā ar akreditācijas prasībām.

Shēma Nr.3.

 

Savukārt GSC ik gadu auditē LATAK kā tiek ievērotas visas standartā minētas prasības un dod attiecīgo novērtējumu.

Jaunums!!!

Ar 2013. gadu GSC piedāvā iespēju uzņēmumu vadītājiem novērtēt savu darbinieku (grāmatvežu) profesionālo kompetenci.

Secinājumi: Kaut ari šobrīd grāmatvežu profesija Latvijā nav reglamentēta un sertifikācija nav obligāta, ir īpašs gandarījums par tiem grāmatvežiem, kuri ir uzdrīkstējušies pašapliecināties, iegūstot grāmatvežu kompetences sertifikātu. GSC ir izsniedzis 744 grāmatvežu kompetences sertifikātus un 51 grāmatvežu-auditoru sertifikātu. 87% sertifikātu īpašnieku ir ar augstāko izglītību.

Regulāri veicot sertificēto grāmatvežu aptauju, varam secināt, ka:

  1. grāmatveži ir pārbaudījuši savu profesionālo kompetenci un ir saņēmuši profesionālu ekspertu vērtējumu par savām zināšanām un prasmēm saskaņā ar ES pastāvošo praksi.
  2. var pārliecinātāk veikt savus profesionālos pienākumus,
  3. paaugstinājies pašnovērtējums un parādījusies lielāka ticība saviem spēkiem, radusies drosme un kompetence apstrīdēt VID lēmumus
  4. sertifikāts ir sava veida profesionālas izaugsmes garants gan darba devējam, gan arī pašam grāmatvedim par veiktā darba kvalitāti.
  5. šī sistēma dod iespēju kontrolēt grāmatvežu darbu un viņu izaugsmi.
Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
jaunākie
vecāki populārakie
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

KOMERCINFORMĀCIJA

Darba devēji Latvijā sastopas ar to, ka grūti novērtēt sava grāmatveža kompetenci. Kā viens no risinājumiem ir minēta grāmatvežu profesijas reglamentācija, taču iepazīstoties ar Eiropas Savienības reglamentēto profesiju sarakstu varam secināt, ka šī profesija ir reglamentēta tikai dažās Eiropas Savienības valstīs. Piekrītam, ka grāmatvežu kompetence ir ļoti svarīga, kas ietver nepārtrauktu pilnveidi un atbildību, jo Latvijā pašreiz nodokļu likumdošanā un grāmatvedības uzskaitē ir biežas pārmaiņas. Ar augstāko izglītību vien ir par maz, jo grāmatvežiem visu laiku ir jāpilnveido savas zināšanas jaunākajiem grozījumiem likumos. Turklāt grāmatvedībai uzņēmējdarbībā ir īpaša nozīme un grāmatvedim ir jābūt tai personai uzņēmumā, kas spēj būt uzņēmuma īpašnieka padomdevējs finansiālos jautājumos. Tātad, galvenais ir grāmatveža profesionalitāte, proti, zināšanas, prasmes un pieredze. Šim mērķim ir pakārtota esošā grāmatvežu sertifikācijas sistēma, kas Latvijā pastāv jau ilgāku laiku. Tādēļ gribam Jūs iepazīstināt ar jau pastāvošu Latvijas Nacionālā Akreditācijas Biroja (LATAK) akreditētu grāmatvežu personāla novērtēšanas sistēmu, kas jau pastāv Latvijā. Kopš 2002.gada novembra, kad LATAK pievienojās Eiropas akreditācijas kooperācijai un parakstīja Daudzpusējo nacionālo akreditācijas līgumu, Latvijas nacionālajā akreditācijas sistēmā iekļauto institūciju izdotie sertifikāti tiek atzīti starptautiski. Šobrīd ir 27 valstis, kuras abpusēji atzīst sertifikātus, kurus personāla sertificēšanas jomā izdevušas vietējās nacionālās sertificēšanas iestādes, tostarp arī Grāmatvežu sertifikācijas centrs (turpmāk GSC). Shēmā Nr.1 ir parādīta LATAK vieta vienotā Latvijas kvalitātes nodrošināšanas nacionālajā sistēmā.

 Shēma Nr.1

  Sertifikācija notiek atbilstoši LR likumam "Par atbilstības novērtēšanu", saskaņā ar personu atbilstības novērtēšanas starptautiskā standarta LVS EN ISO/IEC 17024 prasībām un atbilstoši Latvijas profesiju standarta PS0071 grāmatvežu 4.profesionālās kvalifikācijas līmeņa prasībām. Centrs darbojas pēc izstrādātiem un apstiprinātiem "Grāmatvežu kompetences sertifikācijas noteikumiem", kuri nosaka sertifikāta iegūšanas procedūras saskaņā ar augstāk minētajiem standartiem. Galvenais GSC darbības princips ir objektīva grāmatvežu zināšanu un prasmju vērtējums, ko sniedz neatkarīgi eksperti. Sertificēšana organizēta tā, lai visā pilnībā tiktu nodalīta grāmatvežu apmācība un pretendentu sertifikācija. Abas minētās funkcijas uzticētas neatkarīgiem speciālistiem. GSC ir akreditēta iestāde, kas veic tikai un vienīgi atbilstības novērtēšu, ko uzrauga LATAK, veicot kompleksas pārbaudes. Savukārt LATAK darbojas atbilstoši Eiropas Parlamenta un padomes regulai 765/2008/EK, un ir Eiropas akreditācijas kooperācijas (EA) daudzpusējas atzīšanas līguma (EA MLA) parakstītājs personāla sertificēšanas institūciju akreditājas jomā. Sertifikācijā ir šādas galvenās procedūras:
  1. sagatavošanās eksāmeniem,
  2. eksāmeni,
  3. sertifikācija,
  4. ikgadējā uzraudzība,
  5. resertifikācija (skat. Shēmu  Nr.2)

Shēma Nr.2

  Lai iegūtu starptautiski atzītu kompetences sertifikātu pretendentam jānokārto divi kompleksie eksāmeni: 1) finanšu grāmatvedībā un nodokļos; 2) vadības grāmatvedībā, lietvedībā un saimnieciskajās tiesībās. Grāmatveža kompetences sertifikāta īpašniekiem ir iespēja iegūt arī sertifikātu „Grāmatvedis –auditors”. Eksāmenu darbus pārbauda un vērtē kompetenti speciālisti, eksaminācijas komisijas locekļi, kuru atbilstība tiek izvērtēta un uzraudzīta atbilstoši starptautiskajam standartam. Tie ir augsti kvalificēti speciālisti un pieredzējuši praktiķi ar vismaz 10 gadu darba stāžu. Lielākoties tie ir zvērināti revidenti, augstskolu pasniedzēji, grāmatu un profesionālo publikāciju autori grāmatvedībā un ekonomikā. Eksāmenos ir iekļauti praktiskie uzdevumi un testi. Atkarībā no katrā jautājumā un uzdevumā ietvertā zināšanu apjoma atbildes pareizība tiek novērtēta ar punktiem. Vienā eksāmenā iegūstamais maksimālais punktu skaits ir 100. Pretendentam eksāmens tiek ieskaitīts, ja viņš saņēmis ne mazāk par 65 punktiem. Ja pirmajā reizē tas nav izdevies, ek­sāmenu var kārtot vēl divas reizes, saskaņā ar attiecīgā nolikuma prasībām. Katru eksāmena darbu neatkarīgi viens no otra pārbauda divi eksperti. Darbu labošana un vērtēšana notiek anonīmi - uz pretendenta darba ir tikai viņa izvēlēta parole vai devīze bez eksaminējamā vārda un uzvārda. Eksperta novērtējumā nav iespējama jebkāda subjektīva attieksme jeb ieinteresētība saistībā ar darba autoru. Darba galīgais novērtējums ir abu ekspertu vidējais matemātiskais punktu skaits. Sertifikācijas sistēmā ietilpst dokumentu izskatīšana, lēmuma pieņemšana par sertifikāta piešķiršanu, sertifikāta izsniegšana un uzraudzību. Pretendentam ir jāiesniedz GSC šādi dokumenti un apliecinājumi: iesniegums, izglītības dokuments (par vidējo, vidējo speciālo vai augstāko izglītību), izziņa par darba pieredzi specialitātē (ne mazāku par trim pēdējiem gadiem), apliecinājums par datora prasmēm (Word, Excel u.c. programmām), GSC apliecinājums par abu sertifikācijas eksāmenu nokārtošanu ar novērtējumu, kas nav zemāks par 7 ballēm katrā no eksāmeniem, kā arī fotokartiņa. GSC izsniegtais apliecinājums par sertifikācijas eksāmenu nokārtošanu dod tiesības pieteikties sertifikācijai. Apliecinājums ir derīgs sešus mēnešus. Pamatojoties uz pretendenta iesniegumu un izskatot dokumentu atbilstību, centrs pieņem lēmumu par sertifikāciju, kompetences sertifikāta izsniegšanu, iekļaušanu sertificēto grāmatvežu reģistrā un sertificētās personas vārda publicēšanu žurnālā „Bilance”. Pēc sertifikāta izsniegšanas centrs ar sertificēto personu slēdz uzraudzības līgumu. Uzraudzības procedūra garantē sertificētās personas profesionālu darbību grāmatvedībā un nosaka pienākumu profesionāli pilnveidoties- grāmatvedim vismaz 36 stundas gadā ir jāturpina mācības, noklausoties seminārus vai lekcijas. Līgums arī apliecina, ka grāmatveža darbā tiek ievērotas profesijas ētikas prasības. Viena no svarīgākajām procedūrām ir tā, ka sertificētie grāmatveži sniedz centram ikgadēju atskaiti par minēto prasību ievērošanu. Ja tiek atklāts, ka līguma prasības nav ievērotas, sertifikāta darbību var apturēt un izskatīt jautājumu par tā anulēšanu. Pēc  trīs gadu uzraudzības, sertificētajam grāmatvedim ir jāiziet atkārtota sertifikācijas procedūra un jānokārto resertifikācijas tests, kas apliecina personas kompetenci attiecīgajā laika sprīdī. Neveiksmes gadījumā saskaņā ar nolikumu, testu drīkst kārtot vēlreiz. Pamatojoties uz dokumentiem un testa rezultātiem, eksperti pieņem lēmumu par sertifikāta termiņa pagarināšanu vēl uz trim gadiem. Jebkuram darba devējam, sadarbības partnerim vai grāmatvedības pakalpojumu pircējam sertifikāts garantē to, ka konkrētā grāmatveža profesionalitāte atbilst profesijai izvirzītajām kompetences prasībām, t.i. grāmatveža 4.kvalifikācijas līmeņa profesijas standartam PS0071 un, ka grāmatvedis visā pilnībā un patstāvīgi ir spējīgs veikt grāmatvedības uzskaiti un uzņēmuma finanšu vadību, ir spējīgs organizēt un vadīt uzņēmuma grāmatvedību un savā darbā ievēro profesionālās ētikas normas. Sertifikāta īpašnieks ir tiesīgs uzrādīt sertifikātu darba devējam, slēdzot darba līgumu, kā arī citās civiltiesiskās situācijās. Taču saskaņā ar uzraudzības līgumu sertificētā persona vienlaikus uzņemas arī zināmus pienākumus, jo kompetences sertifikāts ir konkrētā grāmatveža īpašums, kas ir piešķirts konkrētai personai. Piemēram, sniedzot informāciju par sertifikāta iegūšanu, nodrošināt paziņojamo datu ticamību un pilnību, sniegt paskaidrojumus par sertifikāta statusu, izmantošanas noteikumiem un sertifikāta izsniedzējiem, nosaukt veiktos darbus (mācības 36 stundas 12 mēnešu laikā) , reģistrēt sūdzības sertificētās darbības jomā un saglabāt šos datus iesniegšanai sertifikācijas institūcijā, kā arī saskaņotajos termiņos pārreģistrēties sertifikācijas institūcijā. Savukārt GSC saskaņā ar standarta prasībām nodrošina informācijas publiskošanu par sertificētajām personām, kā arī uzrauga viņu profesionālo darbību un kompetenci. Lai to paveiktu, GSC kārto sertificēto personu reģistru, publicē šo informāciju profesionālajā presē, nodrošina uzraudzības procedūras, veic pārsertificēšanu, uztur un aktualizē visas procedūras saskaņā ar akreditācijas prasībām.

Shēma Nr.3.

  Savukārt GSC ik gadu auditē LATAK kā tiek ievērotas visas standartā minētas prasības un dod attiecīgo novērtējumu. Jaunums!!! Ar 2013. gadu GSC piedāvā iespēju uzņēmumu vadītājiem novērtēt savu darbinieku (grāmatvežu) profesionālo kompetenci. Secinājumi: Kaut ari šobrīd grāmatvežu profesija Latvijā nav reglamentēta un sertifikācija nav obligāta, ir īpašs gandarījums par tiem grāmatvežiem, kuri ir uzdrīkstējušies pašapliecināties, iegūstot grāmatvežu kompetences sertifikātu. GSC ir izsniedzis 744 grāmatvežu kompetences sertifikātus un 51 grāmatvežu-auditoru sertifikātu. 87% sertifikātu īpašnieku ir ar augstāko izglītību. Regulāri veicot sertificēto grāmatvežu aptauju, varam secināt, ka:
  1. grāmatveži ir pārbaudījuši savu profesionālo kompetenci un ir saņēmuši profesionālu ekspertu vērtējumu par savām zināšanām un prasmēm saskaņā ar ES pastāvošo praksi.
  2. var pārliecinātāk veikt savus profesionālos pienākumus,
  3. paaugstinājies pašnovērtējums un parādījusies lielāka ticība saviem spēkiem, radusies drosme un kompetence apstrīdēt VID lēmumus
  4. sertifikāts ir sava veida profesionālas izaugsmes garants gan darba devējam, gan arī pašam grāmatvedim par veiktā darba kvalitāti.
  5. šī sistēma dod iespēju kontrolēt grāmatvežu darbu un viņu izaugsmi.