Ceturtdien, 11. jūlijā, Valsts sekretāru sanāksmē pieteikts Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavotais informatīvais ziņojums “Par Viedās specializācijas stratēģijas izstrādi”, kura pielikumā iekļauts līdz šim veiktais industrijas novērtējums. Industrijas novērtējumā ir izvērtēts ekonomikas nozaru potenciāls. Kokrūpniecība un mežsaimniecība, metālapstrāde un mašīnbūve, pārtikas rūpniecība un lauksaimniecība, kā arī ķīmijas rūpniecība ir tie sektori, kuri uzrāda lielāko eksporta vērtības pieauguma potenciālu, balstoties uz saistītās diversifikācijas iespējām.
Uzņēmējiem nepieciešamās zinātnes un pētniecības jomas sākotnēji tika identificētas aptaujā, kas norisinājās līdz 27.jūnijam. Tā kā aptauju pilnībā aizpildīja 91 uzņēmums un netika pārstāvētas visas nozares, tad aptaujas rezultāti ir uzskatāmi tikai par indikatīviem. Izglītības un zinātnes ministrija nolēma turpināt uzņēmēju aptauju līdz jūlija beigām, lai varētu noteikt uzņēmējiem svarīgas nākotnes tehnoloģijas un ar tām saistītās zinātnes jomas. Tādēļ visi Latvijas uzņēmēji tiek aicināti paust sava uzņēmuma nākotnes attīstības vajadzības interneta vietnē http://ris3.fidea.lv.
Vairāk kā miljarda eiro Eiropas Savienības fondu izlietojumu ietekmēs uzņēmēju anketēšanas rezultāti. Anketu rezultāti ietekmēs arī to, kurās zinātnes jomās pastiprināti tiks ieguldīti valsts un Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļi. Anketēšana ir sākusies un turpināsies līdz jūlija beigām.
Priekšnosacījums ES fondu saņemšanai pētniecībai un inovācijām ir Latvijas Viedās specializācijas stratēģija. Viedās specializācijas stratēģija ir ekonomiskās attīstības stratēģija, kas paredz mērķtiecīgu pētniecības un inovāciju resursu fokusēšanu zināšanu specializācijas jomās, kur valstij ir salīdzinošās priekšrocības vai arī eksistē aktīvi, uz kuru bāzes šādas priekšrocības var radīt.
Viedās specializācijas stratēģija un Nacionālās industriālās politikas pamatnostādnes 2014.-2020.gadam (atbalstītas ar Ministru kabineta 2013.gada 28.jūnija rīkojumu Nr.282) ir vienota ekonomiskās attīstības plāna divas savstarpēji koordinētas daļas, un nodrošina vienota mērķa – tautsaimniecības strukturālās izmaiņas, lai palielinātu augstākas pievienotās vērtības produktu un pakalpojumu īpatsvaru eksportā – sasniegšanu.
Latvijas Republika ir apņēmusies stratēģiju pieņemt Ministru Kabinetā līdz š.g.1.oktobrim, lai nekavētu Eiropas struktūrfondu apguvi no 2014.-2020.gadam.
Anketēšanu, stratēģijas industrijas novērtējuma ietvaros, pēc Izglītības un zinātnes ministrijas pasūtījuma veic SIA FIDEA. Papildus informācija http://ris3.fidea.lv.