0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

ARHĪVSMĀCĪBAS Aicina iedzīvotājus apgūt un ievērot elektrodrošības pamatnoteikumu: vispirms jāatslēdz elektrības drošības slēdzis!

Aicina iedzīvotājus apgūt un ievērot elektrodrošības pamatnoteikumu: vispirms jāatslēdz elektrības drošības slēdzis!

Ņemot vērā nemainīgi augsto elektronegadījumu un elektrotraumu statistiku, AS “Sadales tīkls” uzsāk iedzīvotāju informēšanas pasākumus, aicinot apgūt un ievērot elektrodrošības pamatnoteikumus. Turklāt lauku reģionos tuvojas ražas novākšanas laiks, kad ievērojami palielinās elektronegadījumu skaits, lauksaimniecības tehnikai pārraujot vai bojājot elektrolīnijas un radot nopietnus draudus tehnikas vadītājam un apkārtējiem. Tāpēc informatīvajām aktivitātēm pievienojas arī SIA “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs“.

Galvenais drošības pamatnoteikums – elektronegadījuma, avārijas, elektroierīču bojājuma vai remontu gadījumā – vispirms pilnībā ir jāatslēdz elektrība! To var izdarīt, atslēdzot sava mājokļa kopējo elektrības drošības slēdzi. Savukārt elektrolīniju bojājuma gadījumā jāzvana 112 glābšanas dienestam un tās operatīvi atslēgs AS “Sadales tīkls” dispečeri.

Latvijā joprojām notiek negadījumi ar bojātu elektroierīču – fēnu, matu taisnotāju, telefona lādētāju, tosteru, sildītāju – lietošanu. Dzīvībai un veselībai bīstamas traumas tiek gūtas, patvaļīgi un nepareizi ierīkojot elektroinstalāciju, kontaktligzdas un pieslēdzot apgaismes ķermeņus. Tikpat daudz elektronegadījumu notiek arī dabā. Piemēram, ziņkārības vai pārdrošības dēļ iedzīvotāji tuvojas pārrautiem, nokritušiem un zem sprieguma esošiem elektrolīniju vadiem, makšķernieki ar makšķerkātu aizskar elektrolīnijas, elektrības vados sapinas gaisa pūķi, u.tml.

AS “Sadales tīkls” speciālisti aicina iedzīvotājus atcerēties un ievērot pamatnoteikumu elektronegadījuma, avārijas, elektroierīču bojājuma vai remontu gadījumā – vispirms ir jāatslēdz mājokļa (dzīvokļa, privātmājas, saimniecības) elektrības kopējais drošības slēdzis! Katram iedzīvotājam ir jāzina vieta savā mājoklī, kur drošības slēdzis atrodas, kā tam operatīvi piekļūt un kā to izslēgt, jo kritiskā brīdī tas var izglābt dzīvību. Elektrības drošības slēdzis parasti atrodas elektrības uzskaites skapī pie elektrības kopējā skaitītāja vai jaunajos daudzdzīvokļu namos – katrā dzīvoklī izvietotajā elektrības sadalnes skapī. Iedzīvotājiem vajadzētu pašiem izmēģināt piekļūt sava mājokļa elektrības kopējam drošības slēdzim, kā arī apgūt slēdža darbības principus, to izslēdzot un ieslēdzot.

Elektrības fizikas likumi nemainās – elektrība joprojām ir bīstama! Tā kā arī mājsaimniecībās arvien palielinās dažādu elektroierīču skaits, sabiedrībā nostiprinās pārliecība, ka elektrība arī kļūst draudzīgāka un ierīces ir droši lietojamas arī tām neparedzētiem mērķiem vai nepiemērotos apstākļos. Piemēram, tējkannu un iekštelpu pagarinātāju lietošana ārā, turklāt pat mitrumā un lietus laikā. Ārkārtīgi bīstama ir pašdarbība, labojot dažādas elektroierīces, pašrocīgi uzstādot elektrības kontaktligzdas vai apgaismes ķermeņus. Gribam īpaši uzsvērt – pirmā rīcība elektronegadījuma situācijā – izslēgt mājokļa kopējo elektrības drošības slēdzi, tautā sauktu par “drošinātāju”, “automātu” vai “korķi”, un tikai tad atvienot bojāto elektroierīci no tīkla, sniegt palīdzību cietušajam, kā arī zvanīt glābšanas dienestam 112. Savukārt elektroierīču vai elektroinstalāciju uzstādīšanai, bojājumu novēršanai ir jāizmanto sertificētu elektriķu pakalpojumi,” uzsver Raimonds Skrebs, AS “Sadales tīkls” valdes loceklis.

2010.gadā elektrotraumas guva 64 iedzīvotāji, 2011.gadā – 66. 2012. gadā cietušo skaits sasniedza 79, savukārt pērn cieta 72 cilvēki. Šogad 6 mēnešos elektrotraumas guvuši jau 33 iedzīvotāji. To, ka iedzīvotāju informēšana par elektrodrošības pamatjautājumiem ir nepieciešama, apliecina “Sadales tīkla” veiktā aptauja portālā draugiem.lv. No 29 000 aptaujas dalībnieku, tikai puse jeb 52% zina, kā pareizi rīkoties: vispirms jāizslēdz kopējais elektrības drošības slēdzis!

Soļi, kas jāievēro elektronegadījuma situācijās:

  • 1. Jāatvieno elektrības strāva, izslēdzot mājokļa kopējo elektrības drošības slēdzi.
  • 2. Jāatvieno bojātā elektroierīce no elektrotīkla.
  • 3. Jāsniedz palīdzība cietušajam, zvanot glābšanas dienestam 112 un sekojot tā norādēm.
  • 4. Jāvēršas pie sertificēta elektriķa bojājumu novēršanai.

Nopietnas un dzīvībai bīstamas elektrotraumas gūst būvdarbu veicēji, kā arī mežizstrādē un lauksaimniecībā nodarbinātie. Elektrolīnijas bieži tiek pārrautas, izgāžot grants kravas, pārvietojot sastatnes, zāģējot vai izvedot no meža kokus, kā arī graudu kulšanas laikā, nepamanot labības lauka tuvumā esošās elektrības līnijas un iebraucot tajās ar kombainu.

Tieši tāpēc šogad visā Latvijā “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” rīkoja īpašus seminārus lauksaimniecībā nodarbinātajiem, lai informētu par drošības pasākumu ievērošanu un pareizu rīcību šādu negadījumu situācijās. “Strādājošajiem bieži vien ir visai miglains priekšstats par to, kādā veidā jāglābjas, ja notikusi ar elektrību saistīta nelaime. Visbiežākais, ja ne vienīgais, iemesls ir tas, ka parasti cilvēki drošības pasākumu ievērošanu uztver visai vienaldzīgi. Diemžēl šīs nolaidības sekas mēdz būt baisas un neatgriezeniskas, jo nelaimes gadījumā bīstamākajai situācijai papildus nostrādā vēl arī stresa faktors, līdz ar to galvā pēkšņi ir pilnīgs tukšums un cilvēks kļūst rīcības nespējīgs. Atrisinājums ir gaužām vienkāršs – nopietna attieksme un izglītošanās,” atzīst Jānis Kažotnieks, “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra” Inženiertehniskās nodaļas vadītājs.

Viņa viedoklim piekrīt arī R.Skrebs: “Aizskarot vai pat pārraujot elektrības līnijas, šoferiem parasti izdodas veiksmīgi izkļūt no tehnikas, bet absurdākais ir tas, ka viņi iet bojā, atgriežoties notikuma vietā, lai glābtu dārgo tehniku, redzot, ka strāvas ietekmē sāk gruzdēt riepas, notiek dzirksteļošana un aizdegšanās. Arī šeit darbojas drošības slēdža princips – vispirms ir jāatslēdz elektrība! Šādos gadījumos to var izdarīt tikai AS “Sadales tīkls” dispečeri. Avārijas gadījumā vienmēr ir nekavējoties jāpamet tehnika un jāzvana glābšanas dienestam 112, atceroties, ka neviens traktors nav cilvēka dzīvības vērts!”

2012.gadā tika reģistrēti 97 elektrolīniju pārraušanas gadījumi un 69 balstu bojājumi, 2013.gadā attiecīgi 118 un 79, bet šā gada 6 mēnešos 51 un 36 negadījumi.

Veicot dažādus darbus elektrolīniju tuvumā, ir jāievēro Aizsargjoslu likuma norma – šādās vietās ir aizliegts bez saskaņošanas braukt ar mašīnām un mehānismiem, kā arī strādāt ar lauksaimniecības tehniku, kuras augstums, mērot no ceļa (zemes) virsmas, pārsniedz 4,5 metrus.

Rīcība elektronegadījumā, ja lauksaimniecības, mežistrādes, būvniecības vai cita specializētā tehnika aizskārusi elektrības vadus:

  • 1. Vadītājam no tehnikas jādodas prom vismaz 8 metru attālumā, neatraujot kājas vienu no otras, – jāšļūc vai jālec, abas kājas turot kopā, lai būtu tikai viens saskares punkts ar zemi. Ja viena kāja tiek atrauta, noslēdzas tā dēvētā “elektriskā ķēde” un sekas var būt letālas.
  • 2. Nekavējoties jāzvana glābšanas dienestam 112 un jāinformē par negadījumu.
  • 3. Nekādā ziņā nedrīkst tuvoties avārijas vietai un pieļaut citu personu piekļuvi bīstamajai zonai, kamēr nav atslēgta elektrība.

Lai informētu iedzīvotājus par elektrodrošības pamatjautājumiem un rīcību, ja noticis elektronegadījums, AS “Sadales tīkls” ir sagatavojusi arī informatīvu bukletu. To mājsaimniecībām piegādās AS “Sadales tīkls” speciālisti, ierodoties veikt ikgadējo elektrotīklu apkopi vai remontdarbus.

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
jaunākie
vecāki populārakie
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Ņemot vērā nemainīgi augsto elektronegadījumu un elektrotraumu statistiku, AS "Sadales tīkls" uzsāk iedzīvotāju informēšanas pasākumus, aicinot apgūt un ievērot elektrodrošības pamatnoteikumus. Turklāt lauku reģionos tuvojas ražas novākšanas laiks, kad ievērojami palielinās elektronegadījumu skaits, lauksaimniecības tehnikai pārraujot vai bojājot elektrolīnijas un radot nopietnus draudus tehnikas vadītājam un apkārtējiem. Tāpēc informatīvajām aktivitātēm pievienojas arī SIA "Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs". Galvenais drošības pamatnoteikums - elektronegadījuma, avārijas, elektroierīču bojājuma vai remontu gadījumā - vispirms pilnībā ir jāatslēdz elektrība! To var izdarīt, atslēdzot sava mājokļa kopējo elektrības drošības slēdzi. Savukārt elektrolīniju bojājuma gadījumā jāzvana 112 glābšanas dienestam un tās operatīvi atslēgs AS "Sadales tīkls" dispečeri. Latvijā joprojām notiek negadījumi ar bojātu elektroierīču - fēnu, matu taisnotāju, telefona lādētāju, tosteru, sildītāju - lietošanu. Dzīvībai un veselībai bīstamas traumas tiek gūtas, patvaļīgi un nepareizi ierīkojot elektroinstalāciju, kontaktligzdas un pieslēdzot apgaismes ķermeņus. Tikpat daudz elektronegadījumu notiek arī dabā. Piemēram, ziņkārības vai pārdrošības dēļ iedzīvotāji tuvojas pārrautiem, nokritušiem un zem sprieguma esošiem elektrolīniju vadiem, makšķernieki ar makšķerkātu aizskar elektrolīnijas, elektrības vados sapinas gaisa pūķi, u.tml. AS "Sadales tīkls" speciālisti aicina iedzīvotājus atcerēties un ievērot pamatnoteikumu elektronegadījuma, avārijas, elektroierīču bojājuma vai remontu gadījumā - vispirms ir jāatslēdz mājokļa (dzīvokļa, privātmājas, saimniecības) elektrības kopējais drošības slēdzis! Katram iedzīvotājam ir jāzina vieta savā mājoklī, kur drošības slēdzis atrodas, kā tam operatīvi piekļūt un kā to izslēgt, jo kritiskā brīdī tas var izglābt dzīvību. Elektrības drošības slēdzis parasti atrodas elektrības uzskaites skapī pie elektrības kopējā skaitītāja vai jaunajos daudzdzīvokļu namos - katrā dzīvoklī izvietotajā elektrības sadalnes skapī. Iedzīvotājiem vajadzētu pašiem izmēģināt piekļūt sava mājokļa elektrības kopējam drošības slēdzim, kā arī apgūt slēdža darbības principus, to izslēdzot un ieslēdzot. "Elektrības fizikas likumi nemainās - elektrība joprojām ir bīstama! Tā kā arī mājsaimniecībās arvien palielinās dažādu elektroierīču skaits, sabiedrībā nostiprinās pārliecība, ka elektrība arī kļūst draudzīgāka un ierīces ir droši lietojamas arī tām neparedzētiem mērķiem vai nepiemērotos apstākļos. Piemēram, tējkannu un iekštelpu pagarinātāju lietošana ārā, turklāt pat mitrumā un lietus laikā. Ārkārtīgi bīstama ir pašdarbība, labojot dažādas elektroierīces, pašrocīgi uzstādot elektrības kontaktligzdas vai apgaismes ķermeņus. Gribam īpaši uzsvērt - pirmā rīcība elektronegadījuma situācijā - izslēgt mājokļa kopējo elektrības drošības slēdzi, tautā sauktu par "drošinātāju", "automātu" vai "korķi", un tikai tad atvienot bojāto elektroierīci no tīkla, sniegt palīdzību cietušajam, kā arī zvanīt glābšanas dienestam 112. Savukārt elektroierīču vai elektroinstalāciju uzstādīšanai, bojājumu novēršanai ir jāizmanto sertificētu elektriķu pakalpojumi," uzsver Raimonds Skrebs, AS "Sadales tīkls" valdes loceklis. 2010.gadā elektrotraumas guva 64 iedzīvotāji, 2011.gadā - 66. 2012. gadā cietušo skaits sasniedza 79, savukārt pērn cieta 72 cilvēki. Šogad 6 mēnešos elektrotraumas guvuši jau 33 iedzīvotāji. To, ka iedzīvotāju informēšana par elektrodrošības pamatjautājumiem ir nepieciešama, apliecina "Sadales tīkla" veiktā aptauja portālā draugiem.lv. No 29 000 aptaujas dalībnieku, tikai puse jeb 52% zina, kā pareizi rīkoties: vispirms jāizslēdz kopējais elektrības drošības slēdzis! Soļi, kas jāievēro elektronegadījuma situācijās:
  • 1. Jāatvieno elektrības strāva, izslēdzot mājokļa kopējo elektrības drošības slēdzi.
  • 2. Jāatvieno bojātā elektroierīce no elektrotīkla.
  • 3. Jāsniedz palīdzība cietušajam, zvanot glābšanas dienestam 112 un sekojot tā norādēm.
  • 4. Jāvēršas pie sertificēta elektriķa bojājumu novēršanai.
Nopietnas un dzīvībai bīstamas elektrotraumas gūst būvdarbu veicēji, kā arī mežizstrādē un lauksaimniecībā nodarbinātie. Elektrolīnijas bieži tiek pārrautas, izgāžot grants kravas, pārvietojot sastatnes, zāģējot vai izvedot no meža kokus, kā arī graudu kulšanas laikā, nepamanot labības lauka tuvumā esošās elektrības līnijas un iebraucot tajās ar kombainu. Tieši tāpēc šogad visā Latvijā "Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs" rīkoja īpašus seminārus lauksaimniecībā nodarbinātajiem, lai informētu par drošības pasākumu ievērošanu un pareizu rīcību šādu negadījumu situācijās. "Strādājošajiem bieži vien ir visai miglains priekšstats par to, kādā veidā jāglābjas, ja notikusi ar elektrību saistīta nelaime. Visbiežākais, ja ne vienīgais, iemesls ir tas, ka parasti cilvēki drošības pasākumu ievērošanu uztver visai vienaldzīgi. Diemžēl šīs nolaidības sekas mēdz būt baisas un neatgriezeniskas, jo nelaimes gadījumā bīstamākajai situācijai papildus nostrādā vēl arī stresa faktors, līdz ar to galvā pēkšņi ir pilnīgs tukšums un cilvēks kļūst rīcības nespējīgs. Atrisinājums ir gaužām vienkāršs - nopietna attieksme un izglītošanās," atzīst Jānis Kažotnieks, "Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra" Inženiertehniskās nodaļas vadītājs. Viņa viedoklim piekrīt arī R.Skrebs: "Aizskarot vai pat pārraujot elektrības līnijas, šoferiem parasti izdodas veiksmīgi izkļūt no tehnikas, bet absurdākais ir tas, ka viņi iet bojā, atgriežoties notikuma vietā, lai glābtu dārgo tehniku, redzot, ka strāvas ietekmē sāk gruzdēt riepas, notiek dzirksteļošana un aizdegšanās. Arī šeit darbojas drošības slēdža princips - vispirms ir jāatslēdz elektrība! Šādos gadījumos to var izdarīt tikai AS "Sadales tīkls" dispečeri. Avārijas gadījumā vienmēr ir nekavējoties jāpamet tehnika un jāzvana glābšanas dienestam 112, atceroties, ka neviens traktors nav cilvēka dzīvības vērts!" 2012.gadā tika reģistrēti 97 elektrolīniju pārraušanas gadījumi un 69 balstu bojājumi, 2013.gadā attiecīgi 118 un 79, bet šā gada 6 mēnešos 51 un 36 negadījumi. Veicot dažādus darbus elektrolīniju tuvumā, ir jāievēro Aizsargjoslu likuma norma - šādās vietās ir aizliegts bez saskaņošanas braukt ar mašīnām un mehānismiem, kā arī strādāt ar lauksaimniecības tehniku, kuras augstums, mērot no ceļa (zemes) virsmas, pārsniedz 4,5 metrus. Rīcība elektronegadījumā, ja lauksaimniecības, mežistrādes, būvniecības vai cita specializētā tehnika aizskārusi elektrības vadus:
  • 1. Vadītājam no tehnikas jādodas prom vismaz 8 metru attālumā, neatraujot kājas vienu no otras, - jāšļūc vai jālec, abas kājas turot kopā, lai būtu tikai viens saskares punkts ar zemi. Ja viena kāja tiek atrauta, noslēdzas tā dēvētā "elektriskā ķēde" un sekas var būt letālas.
  • 2. Nekavējoties jāzvana glābšanas dienestam 112 un jāinformē par negadījumu.
  • 3. Nekādā ziņā nedrīkst tuvoties avārijas vietai un pieļaut citu personu piekļuvi bīstamajai zonai, kamēr nav atslēgta elektrība.
Lai informētu iedzīvotājus par elektrodrošības pamatjautājumiem un rīcību, ja noticis elektronegadījums, AS "Sadales tīkls" ir sagatavojusi arī informatīvu bukletu. To mājsaimniecībām piegādās AS "Sadales tīkls" speciālisti, ierodoties veikt ikgadējo elektrotīklu apkopi vai remontdarbus.