Darbnespējas lapu izrakstīšanas kārtībā ieviestas izmaiņas saistībā ar koronavīrusu

Pēc Veselības ministrijas un Ārlietu ministrijas sagatavotās informācijas

(0)
Foto: pexels.com

Lai samazinātu iespējamību saslimt ar COVID-19 riska grupām, piemēram, pacientiem ar hroniskām saslimšanām un gados vecākiem cilvēkiem, valdība  10. martā pieņēma lēmumu uz laiku papildināt esošo darbnespējas lapu izrakstīšanas kārtību. To paredz grozījums Ministru kabineta 2001.gada 3.aprīļa noteikumos Nr.152 “Darbnespējas lapu izsniegšanas un anulēšanas kārtība”.

Personām, kuras ciešā kontaktā ar cilvēkiem strādā ārstniecības un izglītības iestādēs, kā arī sociālās aprūpes centros un pansionātos, ģimenes ārsts varēs izrakstīt darbnespējas lapu uz 14 dienām arī tad, ja persona būs atgriezusies no COVID-19 skartajām valstīm un viņai nebūs saslimšanas simptomu.

Ja mediķi, skolotāji un sociālajās aprūpes iestādēs strādājošie būs atgriezušies no COVID-19 skartajām teritorijām, uz kurām šobrīd ir attiecināti īpaši piesardzības pasākumi (Itālija, Ķīna, Irāna, Dienvidkoreja, Japāna un Singapūra), un nebūs iespējams vienoties ar darba devēju par attālinātā darba iespējām, personai būs jāsazinās telefoniski ar savu ģimenes ārstu. Pēc situācijas izklāsta, tiks izsniegta darbnespējas lapa uz 14 dienām, skaitot no dienas, kad persona izbraukusi no skartās teritorijas.

Šāda kārtība būs spēkā, kamēr ir aktuāli COVID-19 infekcijas izplatīšanās draudi.

Vienlaikus Veselības ministrija aicina darba devējus:

  • nesūtīt darbinieku komandējumā uz minētajām teritorijām;
  • iespēju robežās organizēt attālinātā darba iespējas darbiniekiem, kas atgriezušies no skartajām teritorijām;
  • veikt pārrunas ar darbiniekiem, aicinot nedoties uz COVID-19 skartajām teritorijām arī atvaļinājuma laikā.

Gadījumā, ja darbinieks, kas uzturējies COVID-19 infekcijas skartajā teritorijā, kurai noteikti īpašie piesardzības pasākumi, atsakās ievērot pašizolāciju mājās, atbilstoši Darba likumam, darba devējam ir tiesības atstādināt darbinieku no darba, ja šis darbinieks, veicot darbu vai arī atrodoties darba vietā var kaitēt viņa paša vai citu personu drošībai un veselībai.

9. martā notika Krīzes vadības padomes sēde, kurā tika uzsvērta katra cilvēka individuālā atbildība ievērot atbildīgo dienestu rekomendācijas, kā arī pieņemti vairāki lēmumi slimības izplatības turpmākai ierobežošanai.

Savukārt Ārlietu ministrija aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību ceļot uz šādām valstīm:

ASV, Austrālija, Bahreina, Beļģija, Ēģipte, Francija, Grieķija, Irāka, Islande, Kanāda, Kuveita, Lielbritānija, Malaizija, Nīderlande, Norvēģija, Spānija, Šveice, Taizeme, Vācija, Zviedrija.

 Ceļotājiem pašiem ir jāpieņem atbildīgs lēmums, vai apmeklēt minētās valstis. Ārlietu ministrija aicina iepazīties ar valstu sarakstu ministrijas mājaslapā, kas tiek atjaunots saskaņā ar aktuālo informāciju.

Slimību profilakses un kontroles centrs šobrīd ir noteicis šādas jaunā koronavīrusa “Covid-19” skartās valstis, uz kurām aicinām neceļot, un no kurām atgriežoties, ir jāveic īpaši piesardzības pasākumi: Itālija, Japāna, Singapūra, Dienvidkoreja, Irāna, Ķīna.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)