0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIMUNKā šogad jārīkojas MUN maksātājiem - SIA, un tiem, kas nodarbina darbiniekus?

Kā šogad jārīkojas MUN maksātājiem – SIA, un tiem, kas nodarbina darbiniekus?

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Lielas izmaiņas no jaunā gada skārušas mikrouzņēmumu nodokļa maksātājus. Mainījusies ne tikai nodokļa likme, bet arī nosacījumi, kas regulē, kurām uzņēmumu juridiskajām formām atļauts maksāt mikrouzņēmumu nodokli, kā arī nodokļu maksāšana par darbiniekiem. Par šīm niansēm žurnāla "Bilance" konferencē stāstīja Inguna Leibus, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Finanšu un grāmatvedības institūta profesore. No 2021. gada sabiedrības ar ierobežotu atbildību vairs nedrīkst reģistrēties kā MUN maksātājas. Tās, kuras bijušas tādas jau iepriekš, 2021. gada periodā šo statusu vēl drīkst saglabāt, kā arī vajadzības gadījumā atteikties no tā (mainot uz UIN vai IIN maksātāja statusu)…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Inguna Leibus. Foto: Aivars Siliņš.

Lielas izmaiņas no jaunā gada skārušas mikrouzņēmumu nodokļa maksātājus. Mainījusies ne tikai nodokļa likme, bet arī nosacījumi, kas regulē, kurām uzņēmumu juridiskajām formām atļauts maksāt mikrouzņēmumu nodokli, kā arī nodokļu maksāšana par darbiniekiem. Par šīm niansēm žurnāla "Bilance" konferencē stāstīja Inguna Leibus, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Finanšu un grāmatvedības institūta profesore.

No 2021. gada sabiedrības ar ierobežotu atbildību vairs nedrīkst reģistrēties kā MUN maksātājas. Tās, kuras bijušas tādas jau iepriekš, 2021. gada periodā šo statusu vēl drīkst saglabāt, kā arī vajadzības gadījumā atteikties no tā (mainot uz UIN vai IIN maksātāja statusu) ar katru jaunu ceturksni, līdz iepriekšējā mēneša 15. datumam iesniedzot pieteikumu VID (piemēram, lai mainītu statusu ar otro ceturksni, pieteikums jāiesniedz līdz 15. martam).

Vēl jāņem vērā, ka, lai saglabātu MUN maksātāja statusu, SIA nedrīkst palielināt īpašnieku skaitu, jo gadījumā, ja maiņas rezultātā palielinās uzņēmuma īpašnieku skaits, mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss tiek zaudēts ar to pašu dienu. Savukārt pozitīva ziņa SIA - MUN maksātājām varētu būt tā, ka par dividendēm no 2021. gadā gūtās peļņas, par kuru samaksāts MUN saskaņā ar jaunajām normām, iedzīvotāju ienākuma nodoklis papildus nebūs jāmaksā, konferencē skaidroja I. Leibus.

Tāpat MUN maksātāji vairs nedrīkst būt PVN maksātāji, kā arī nedrīkst maksāt mikrouzņēmuma nodokli par darbiniekiem, izņemot pašu īpašnieku. Darbinieku regulējumam gan paredzētas pārejas normas - jau reģistrētie (līdz 2020. gada beigām reģistrētie) MUN maksātāji līdz 2021. gada 30. jūnijam drīkst nodarbināt esošos (līdz 2020. gada beigām pieņemtos) darbiniekus saskaņā ar iepriekšējiem nosacījumiem (maksājot par tiem MUN), bet no 2021. gada 1. jūlija par šiem darbiniekiem jāsāk maksāt IIN un VSAOI vispārējā režīmā. Savukārt, pieņemot jaunus darbiniekus, par tiem uzreiz jāmaksā IIN un VSAOI vispārējā režīmā. Vienlaikus ticis atcelts ierobežojums atalgojumam, kas līdz 2020. gada beigām bija 720 eiro mēnesī.

“Ļoti aicinu aizdomāties tos mikrouzņēmumu nodokļa maksātājus, kuriem ir darbinieki, jo izdevumi, kas rodas, maksājot algas un nodokļus par darbiniekiem, mikrouzņēmuma nodokli jums nesamazinās. Pārejas periods ir tikai 2021. gada pirmajam pusgadam. Līdz ar to, ja pirmo pusgadu jūs to vēl “pavilksiet”, sākot ar otro pusgadu jūsu izmaksas strauji palielināsies, un būtu lietderīgi apsvērt, vai izdevīgāk nav pāriet uz vispārējo nodokļu režīmu,” vērsa uzmanību I. Leibus.

Pilnu BILANCES 27. novembra konferences "Aktuālākās uzskaites un finanšu pārvaldības problēmas un to risinājumi" video ierakstu iespējams iegādāties šeit.