0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAKam piemērota vienkāršā grāmatvedība?

Kam piemērota vienkāršā grāmatvedība?

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Grāmatvedības un finanšu nodaļas grāmatvedības eksperte Linda Puriņa žurnāla "Bilance" konferencē iepazīstināja ar vienkāršās grāmatvedības kārtošanas pamatprincipiem, priekšrocībām un trūkumiem. Vienkāršā grāmatvedība atļauta individuālajiem komersantiem, individuālajiem uzņēmumiem, zemnieku un zvejnieku saimniecībām, kuru apgrozījums iepriekšējā pārskata gadā nav pārsnieguši 300 000 eiro, kā arī fiziskajām personām, kas veic saimniecisko darbību un biedrībām, nodibinājumiem, arodbiedrībām, reliģiskajām organizācijām, kuru apgrozījums gan kārtējā, gan iepriekšējā pārskata gadā nepārsniedz 40 000 eiro. Vienkāršās grāmatvedības kārtošana ir izvēles norma, un…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Linda Puriņa, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Grāmatvedības un finanšu nodaļas grāmatvedības eksperte
Linda Puriņa, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Grāmatvedības un finanšu nodaļas grāmatvedības eksperte
Foto: Aivars Siliņš

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Grāmatvedības un finanšu nodaļas grāmatvedības eksperte Linda Puriņa žurnāla "Bilance" konferencē iepazīstināja ar vienkāršās grāmatvedības kārtošanas pamatprincipiem, priekšrocībām un trūkumiem.

Vienkāršā grāmatvedība atļauta individuālajiem komersantiem, individuālajiem uzņēmumiem, zemnieku un zvejnieku saimniecībām, kuru apgrozījums iepriekšējā pārskata gadā nav pārsnieguši 300 000 eiro, kā arī fiziskajām personām, kas veic saimniecisko darbību un biedrībām, nodibinājumiem, arodbiedrībām, reliģiskajām organizācijām, kuru apgrozījums gan kārtējā, gan iepriekšējā pārskata gadā nepārsniedz 40 000 eiro. Vienkāršās grāmatvedības kārtošana ir izvēles norma, un katram pašam jāizšķiras, vai tā piemērota viņa situācijai.

Vienkāršajā grāmatvedībā ieņēmumus un izdevumus reģistrē uzskaites žurnālā (pēc naudas plūsmas principa), taču to atļauts nesagatavot, ja visi darījumi notiek bezskaidrā naudā. Tiem vienkāršās grāmatvedības kārtotājiem, kuri ir arī PVN maksātāji, papildus jāiekārto arī PVN uzskaites žurnāls, kur darījumus parasti uzskaita pēc uzkrājuma principa (lai arī likums pieļauj iespēju uzskaitīt pēc naudas plūsmas principa).

Vienkāršās grāmatvedības priekšrocības ir tādas, ka tai nepieciešamajiem grāmatvedības reģistriem formas jau ir noteiktas normatīvajos aktos (“pašiem nekas nav jāizdomā”), nav jāsagatavo grāmatvedības organizācijas dokumenti, tāpat ir jau noteikta pamatlīdzekļu vērtība (sākot no 1000 eiro) un nav jāgatavo arī finanšu pārskats.

Vienkāršajai grāmatvedībai ir arī savi trūkumi. Kā vienu no tādiem L. Puriņa min to, ka vienkāršajā grāmatvedībā uzskaite ir pakārtota iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanas vajadzībām, līdz ar to grūti iegūt noderīgu informāciju saimniecisko lēmumu pieņemšanai. Tāpat sarežģīti izsekot norēķinu stāvoklim ar debitoriem un kreditoriem. Vēl jārēķinās, ka vienkāršajā grāmatvedībā ir noteikts saimnieciskās darbības izdevumu apmēra ierobežojums (80% no ieņēmumiem) - protams, gada laikā ieņēmumi jāuzskaita pilnā apmērā, taču ierobežojums jāņem vērā, rēķinot ar nodokli apliekamo ienākumu.

Pilnu BILANCES 27. novembra konferences "Aktuālākās uzskaites un finanšu pārvaldības problēmas un to risinājumi" video ierakstu iespējams iegādāties šeit.