0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BIZNESSLatvijā no visiem uzņēmumiem aptuveni trešā daļa pieder sievietēm

Latvijā no visiem uzņēmumiem aptuveni trešā daļa pieder sievietēm

Informācijas tehnoloģiju uzņēmums Lursoftveicis pētījumu, lai noskaidrotu, kā pēdējos gados mainījusies sieviešu aktivitāte uzņēmējdarbībā. Pētījums parāda, ka Latvijā trešā daļa no visiem Latvijā esošajiem uzņēmumiem pieder sievietēm –  2014.gada februārī sievietēm piederēja 69 526 uzņēmumi, bet biznesā kā kapitāldaļu turētājas iesaistījušās kopumā bija 84 606 daiļā dzimuma pārstāves.
Analizējot rādītājus par sieviešu īpatsvaru uzņēmumu valdēs atkarībā no uzņēmuma apgrozījuma lieluma, redzams, ka pēdējo gadu laikā nemainīgi augsts rādītājs saglabājies starp uzņēmumiem, kuri gada laikā apgrozījuši līdz Ls 100 000.

Skatot sieviešu aktivitāti uzņēmējdarbībā, sadalījumā pa Latvijas reģioniem, redzams, ka vairāk nekā 40% no visiem Latvijas uzņēmumiem, kuros vismaz viena no dalībniecēm ir daiļā dzimuma pārstāve, atrodami Rīgā, bet vēl 14,41% – Pierīgas reģionā.

Lursoft pētījums parāda, ka starp Latvijas reģioniem uzņēmumu skaita ziņā aiz Rīgas un Pierīgas seko Kurzeme, kurā sievietēm pieder 8 024 uzņēmumi, kas veido 11,54% no visiem Latvijas uzņēmumiem, kas pieder sievietēm. Vismazākā aktivitāte tāpat kā iepriekšējos gados vērojama Latgalē, kur daiļā dzimuma pārstāvēm pieder daļas 5 498 uzņēmumos.

Lursoft arī izpētījis, ka līdzīgi kā sieviešu – dalībnieču gadījumā, arī no visiem Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem, kuru valdēs un padomēs ir sievietes, 44,28% reģistrēti Rīgā, savukārt 17,56% – Pierīgā. Vismazākais uzņēmumu skaits, kurus vada sievietes, reģistrēts Latgalē, vien 5 447. Kopumā Latvijā amatus uzņēmumos patlaban ieņem 74 760 sievietes.

Skatot sieviešu aktivitāti biznesā Latvijas lielākajās pilsētās, redzams, ka to uzņēmumu skaits, kas pieder daiļā dzimumam būtnēm, pēdējā gada laikā praktiski visās pilsētās ir audzis. Vislielākais pieaugums reģistrēts Jūrmalā un Jelgavā, kur, salīdzinot ar pagājušā gada februāri, pēdējā gada laikā dāmām piederošo uzņēmumu skaits pieaudzis par vairāk nekā 5%.

Salīdzinot ar pagājušā gada datiem, šogad februārī vislielākais sievietēm reģistrēto uzņēmumu skaita pieaugums fiksēts Jūrmalā. Ja aizvadītajā gadā kūrortpilsētā sievietēm piederējuši 1 470 uzņēmumi, tad pēdējo 12 mēnešu laikā to skaits audzis par 7,07%, sasniedzot 1 574 uzņēmumus. Otrs lielākais pieaugums reģistrēts Jelgavā.

Rīgā sievietēm pieder 30 884 uzņēmumi, kas veido 30,43% no kopējā galvaspilsētas uzņēmumu skaita.

Pētot, kurās Latvijas pilsētās no visiem reģistrētajiem uzņēmumiem sievietēm pieder procentuāli visvairāk uzņēmumu, jāizceļ divas pilsētas – Daugavpils un Ventspils, kur no visiem aktīvajiem uzņēmumiem aptuveni 40% pieder daiļajam dzimumam. Savukārt no visiem uzņēmumiem, kuri patlaban reģistrēti Latvijas lielākajās pilsētās, vidēji 36,49% gadījumu uzņēmumu vada sievietes. Visaugstākais šis procents ir Ventspilī, kur tas pārsniedz pat 40% robežu, taču aiz tās ar 38% seko Daugavpils. Viszemākais sieviešu īpatsvars uzņēmumu valdēs un padomēs reģistrēts Jelgavā un Jūrmalā, kur minētais rādītājs nesasniedz 36%.

Pētot, kādā vecumā visbiežāk sievietes ieņem amatus uzņēmumu valdēs Latvijā, Lursoft secinājis, ka viennozīmīgi līderos izvirzījusies vecuma grupa robežās no 50 – 70 gadiem. Pētījums parāda, ka no visām daiļā dzimuma pārstāvēm, kuras ieņem amatus uzņēmumu valdēs un padomēs, trešā daļa jeb 33,52% ir vecumā no 50 – 70 gadiem, savukārt tūlīt aiz viņām seko sievietes vecumā no 40 – 50 gadiem, kas liecina, ka dzīves gaitā uzkrātā pieredze noteikti ir zināma priekšrocība, kas palīdz vadīt uzņēmumu un pieņemt svarīgus lēmumus, un to ir novērtējuši arī uzņēmumu īpašnieki, kas ir viens no iemesliem, kādēļ tieši šajās vecuma grupās visbiežāk sievietes ieņem vadošus amatus. Šie dati uzskatāmi atspoguļo arī kopējo situāciju biznesā Latvijā, jo patlaban no visām aktīvajām uzņēmumu amatpersonām 58,04% ir vecumā no 40 – 70 gadiem.

Jānorāda, ka amatus uzņēmumos ieņem arī ievērojams skaits sieviešu vecumā līdz 30 gadiem, jo, kā rāda Lursoft apkopotie dati, no visām daiļā dzimuma būtnēm, kuras patlaban ieņem uzņēmumos amatus, 10,07% ir vecumā no 18 līdz 30 gadiem.

Veicot apkopojumu par uzņēmējdarbības sfērām, kurās daiļā dzimuma pārstāves visbiežāk izvēlas darboties, jāsecina, ka gan dalībnieču un amatpersonu vidū tāpat kā pērn nemainīgi populārākā palikusi uzskaites, grāmatvedības un revīzijas pakalpojumu sniegšana un konsultēšana nodokļu jautājumos. Salīdzinot ar aizvadītajā gadā apkopotajiem datiem, kuri rādīja, ka sievietēm pieder 2 373 uzņēmumi, kas darbojas šajā nozarē, Lursoft apkopotie dati liecina, ka gada laikā šo uzņēmumu skaits pieaudzis par 220.

Lursoft pētījums rāda, ka atšķirībā no pagājušā gada, kad gan starp dalībniecēm, gan amatpersonām 2.vietā ierindojās mazumtirdzniecība nespecializētajos veikalos, šogad godpilno 2.vietu ieņēmuši restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumi, kas pērn atradās 3.pozīcijā. Tāpat arī no pagājušā gada 4.pozīcijas uz 3.vietu šogad pakāpušies frizieru un skaistumkopšanas pakalpojumi. Patlaban Latvijā sievietēm pieder 1 723 uzņēmumi, kuri sniedz frizieru un skaistumkopšanas pakalpojumus, bet 1 696 šajā nozarē strādājošajos uzņēmumos dāmas ieņem amatus.

Iespējams, sievietēm netipiska darbības joma varētu šķist kravu pārvadājumi pa autoceļiem, kas gan starp dalībniecēm, gan amatpersonām ierindojusies 7.pozīcijā.

 

TOP 10 populārākās uzņēmējdarbības sfēras starp sievietēm

 

Uzņēmumi, kuru dalībnieku vidū ir sievietes Vieta NACE Uzņēmumi, kuru amatpersonu vidū ir sievietes
Uzskaites, grāmatvedības, audita un revīzijas pakalpojumi; konsultēšana nodokļu jautājumos (2 593) 1. 69.20 Uzskaites, grāmatvedības, audita un revīzijas pakalpojumi; konsultēšana nodokļu jautājumos (2 584)
Restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumi (1 790) 2. 56.10 Restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumi (1 729)
Frizieru un skaistumkopšanas pakalpojumi (1 723) 3. 96.02 Frizieru un skaistumkopšanas pakalpojumi (1 696)
Mazumtirdzniecība nespecializētajos veikalos (1 703) 4. 47.11 Mazumtirdzniecība nespecializētajos veikalos (1 687)
Sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana (1 235) 5. 68.20 Sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana (1 296)
Apģērbu mazumtirdzniecība specializētajos veikalos (1 178) 6. 47.71 Apģērbu mazumtirdzniecība specializētajos veikalos (1 172)
Kravu pārvadājumi pa autoceļiem (1 058) 7. 49.41/47.82 Tekstilizstrādājumu, apģērbu un apavu mazumtirdzniecība stendos un tirgos (1 038)
Tekstilizstrādājumu, apģērbu un apavu mazumtirdzniecība stendos un tirgos (1 056) 8. 47.82/49.41 Kravu pārvadājumi pa autoceļiem (1 009)
Lietotu preču mazumtirdzniecība veikalos (906) 9. 47.79 Lietotu preču mazumtirdzniecība veikalos (909)
Konsultēšana komercdarbībā un vadībzinībās (814) 10. 70.22/68.32 Nekustamā īpašuma pārvaldīšana par atlīdzību vai uz līguma pamata (843)

 

Pētījuma ietvaros Lursoftir aplūkojis, vai pastāv atšķirības uzņēmumu vidējā apgrozījumā atkarībā no tā, kura dzimuma personas ieņem amatus uzņēmumu valdē.Pētījuma dati parāda, ka nav pamata uzskatīt, ka sekmīgāk strādātu uzņēmumi, kuru valdēs atrodas tikai sievietes vai arī tikai vīrieši, jo, lai arī atkarībā no gada rezultāti ir mainīgi, vislabākos rādītājus tomēr spējušas uzrādīt tās firmas, kuru vadībā atrodas abu dzimumu pārstāvji, apvienojot gan sievietēm piedēvēto intuitīvo, gan arī vīriešiem raksturīgo racionālo vadības veidu.

Analizējot abu dzimumu vadīto uzņēmumu rezultātus vairāku gadu garumā, redzams, ka praktiski visu lielumu uzņēmumu kategorijās pēdējos trīs gados vidējais apgrozījums lielāks bijis uzņēmumos, kuru valdē pārstāvēti abi dzimumi.

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
jaunākie
vecāki populārakie
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Informācijas tehnoloģiju uzņēmums Lursoftveicis pētījumu, lai noskaidrotu, kā pēdējos gados mainījusies sieviešu aktivitāte uzņēmējdarbībā. Pētījums parāda, ka Latvijā trešā daļa no visiem Latvijā esošajiem uzņēmumiem pieder sievietēm -  2014.gada februārī sievietēm piederēja 69 526 uzņēmumi, bet biznesā kā kapitāldaļu turētājas iesaistījušās kopumā bija 84 606 daiļā dzimuma pārstāves.
Analizējot rādītājus par sieviešu īpatsvaru uzņēmumu valdēs atkarībā no uzņēmuma apgrozījuma lieluma, redzams, ka pēdējo gadu laikā nemainīgi augsts rādītājs saglabājies starp uzņēmumiem, kuri gada laikā apgrozījuši līdz Ls 100 000.
Skatot sieviešu aktivitāti uzņēmējdarbībā, sadalījumā pa Latvijas reģioniem, redzams, ka vairāk nekā 40% no visiem Latvijas uzņēmumiem, kuros vismaz viena no dalībniecēm ir daiļā dzimuma pārstāve, atrodami Rīgā, bet vēl 14,41% - Pierīgas reģionā. Lursoft pētījums parāda, ka starp Latvijas reģioniem uzņēmumu skaita ziņā aiz Rīgas un Pierīgas seko Kurzeme, kurā sievietēm pieder 8 024 uzņēmumi, kas veido 11,54% no visiem Latvijas uzņēmumiem, kas pieder sievietēm. Vismazākā aktivitāte tāpat kā iepriekšējos gados vērojama Latgalē, kur daiļā dzimuma pārstāvēm pieder daļas 5 498 uzņēmumos. Lursoft arī izpētījis, ka līdzīgi kā sieviešu - dalībnieču gadījumā, arī no visiem Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem, kuru valdēs un padomēs ir sievietes, 44,28% reģistrēti Rīgā, savukārt 17,56% - Pierīgā. Vismazākais uzņēmumu skaits, kurus vada sievietes, reģistrēts Latgalē, vien 5 447. Kopumā Latvijā amatus uzņēmumos patlaban ieņem 74 760 sievietes. Skatot sieviešu aktivitāti biznesā Latvijas lielākajās pilsētās, redzams, ka to uzņēmumu skaits, kas pieder daiļā dzimumam būtnēm, pēdējā gada laikā praktiski visās pilsētās ir audzis. Vislielākais pieaugums reģistrēts Jūrmalā un Jelgavā, kur, salīdzinot ar pagājušā gada februāri, pēdējā gada laikā dāmām piederošo uzņēmumu skaits pieaudzis par vairāk nekā 5%. Salīdzinot ar pagājušā gada datiem, šogad februārī vislielākais sievietēm reģistrēto uzņēmumu skaita pieaugums fiksēts Jūrmalā. Ja aizvadītajā gadā kūrortpilsētā sievietēm piederējuši 1 470 uzņēmumi, tad pēdējo 12 mēnešu laikā to skaits audzis par 7,07%, sasniedzot 1 574 uzņēmumus. Otrs lielākais pieaugums reģistrēts Jelgavā. Rīgā sievietēm pieder 30 884 uzņēmumi, kas veido 30,43% no kopējā galvaspilsētas uzņēmumu skaita. Pētot, kurās Latvijas pilsētās no visiem reģistrētajiem uzņēmumiem sievietēm pieder procentuāli visvairāk uzņēmumu, jāizceļ divas pilsētas - Daugavpils un Ventspils, kur no visiem aktīvajiem uzņēmumiem aptuveni 40% pieder daiļajam dzimumam. Savukārt no visiem uzņēmumiem, kuri patlaban reģistrēti Latvijas lielākajās pilsētās, vidēji 36,49% gadījumu uzņēmumu vada sievietes. Visaugstākais šis procents ir Ventspilī, kur tas pārsniedz pat 40% robežu, taču aiz tās ar 38% seko Daugavpils. Viszemākais sieviešu īpatsvars uzņēmumu valdēs un padomēs reģistrēts Jelgavā un Jūrmalā, kur minētais rādītājs nesasniedz 36%. Pētot, kādā vecumā visbiežāk sievietes ieņem amatus uzņēmumu valdēs Latvijā, Lursoft secinājis, ka viennozīmīgi līderos izvirzījusies vecuma grupa robežās no 50 - 70 gadiem. Pētījums parāda, ka no visām daiļā dzimuma pārstāvēm, kuras ieņem amatus uzņēmumu valdēs un padomēs, trešā daļa jeb 33,52% ir vecumā no 50 - 70 gadiem, savukārt tūlīt aiz viņām seko sievietes vecumā no 40 - 50 gadiem, kas liecina, ka dzīves gaitā uzkrātā pieredze noteikti ir zināma priekšrocība, kas palīdz vadīt uzņēmumu un pieņemt svarīgus lēmumus, un to ir novērtējuši arī uzņēmumu īpašnieki, kas ir viens no iemesliem, kādēļ tieši šajās vecuma grupās visbiežāk sievietes ieņem vadošus amatus. Šie dati uzskatāmi atspoguļo arī kopējo situāciju biznesā Latvijā, jo patlaban no visām aktīvajām uzņēmumu amatpersonām 58,04% ir vecumā no 40 - 70 gadiem. Jānorāda, ka amatus uzņēmumos ieņem arī ievērojams skaits sieviešu vecumā līdz 30 gadiem, jo, kā rāda Lursoft apkopotie dati, no visām daiļā dzimuma būtnēm, kuras patlaban ieņem uzņēmumos amatus, 10,07% ir vecumā no 18 līdz 30 gadiem. Veicot apkopojumu par uzņēmējdarbības sfērām, kurās daiļā dzimuma pārstāves visbiežāk izvēlas darboties, jāsecina, ka gan dalībnieču un amatpersonu vidū tāpat kā pērn nemainīgi populārākā palikusi uzskaites, grāmatvedības un revīzijas pakalpojumu sniegšana un konsultēšana nodokļu jautājumos. Salīdzinot ar aizvadītajā gadā apkopotajiem datiem, kuri rādīja, ka sievietēm pieder 2 373 uzņēmumi, kas darbojas šajā nozarē, Lursoft apkopotie dati liecina, ka gada laikā šo uzņēmumu skaits pieaudzis par 220. Lursoft pētījums rāda, ka atšķirībā no pagājušā gada, kad gan starp dalībniecēm, gan amatpersonām 2.vietā ierindojās mazumtirdzniecība nespecializētajos veikalos, šogad godpilno 2.vietu ieņēmuši restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumi, kas pērn atradās 3.pozīcijā. Tāpat arī no pagājušā gada 4.pozīcijas uz 3.vietu šogad pakāpušies frizieru un skaistumkopšanas pakalpojumi. Patlaban Latvijā sievietēm pieder 1 723 uzņēmumi, kuri sniedz frizieru un skaistumkopšanas pakalpojumus, bet 1 696 šajā nozarē strādājošajos uzņēmumos dāmas ieņem amatus. Iespējams, sievietēm netipiska darbības joma varētu šķist kravu pārvadājumi pa autoceļiem, kas gan starp dalībniecēm, gan amatpersonām ierindojusies 7.pozīcijā.   TOP 10 populārākās uzņēmējdarbības sfēras starp sievietēm
 
Uzņēmumi, kuru dalībnieku vidū ir sievietes Vieta NACE Uzņēmumi, kuru amatpersonu vidū ir sievietes
Uzskaites, grāmatvedības, audita un revīzijas pakalpojumi; konsultēšana nodokļu jautājumos (2 593) 1. 69.20 Uzskaites, grāmatvedības, audita un revīzijas pakalpojumi; konsultēšana nodokļu jautājumos (2 584)
Restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumi (1 790) 2. 56.10 Restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumi (1 729)
Frizieru un skaistumkopšanas pakalpojumi (1 723) 3. 96.02 Frizieru un skaistumkopšanas pakalpojumi (1 696)
Mazumtirdzniecība nespecializētajos veikalos (1 703) 4. 47.11 Mazumtirdzniecība nespecializētajos veikalos (1 687)
Sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana (1 235) 5. 68.20 Sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana (1 296)
Apģērbu mazumtirdzniecība specializētajos veikalos (1 178) 6. 47.71 Apģērbu mazumtirdzniecība specializētajos veikalos (1 172)
Kravu pārvadājumi pa autoceļiem (1 058) 7. 49.41/47.82 Tekstilizstrādājumu, apģērbu un apavu mazumtirdzniecība stendos un tirgos (1 038)
Tekstilizstrādājumu, apģērbu un apavu mazumtirdzniecība stendos un tirgos (1 056) 8. 47.82/49.41 Kravu pārvadājumi pa autoceļiem (1 009)
Lietotu preču mazumtirdzniecība veikalos (906) 9. 47.79 Lietotu preču mazumtirdzniecība veikalos (909)
Konsultēšana komercdarbībā un vadībzinībās (814) 10. 70.22/68.32 Nekustamā īpašuma pārvaldīšana par atlīdzību vai uz līguma pamata (843)
  Pētījuma ietvaros Lursoftir aplūkojis, vai pastāv atšķirības uzņēmumu vidējā apgrozījumā atkarībā no tā, kura dzimuma personas ieņem amatus uzņēmumu valdē.Pētījuma dati parāda, ka nav pamata uzskatīt, ka sekmīgāk strādātu uzņēmumi, kuru valdēs atrodas tikai sievietes vai arī tikai vīrieši, jo, lai arī atkarībā no gada rezultāti ir mainīgi, vislabākos rādītājus tomēr spējušas uzrādīt tās firmas, kuru vadībā atrodas abu dzimumu pārstāvji, apvienojot gan sievietēm piedēvēto intuitīvo, gan arī vīriešiem raksturīgo racionālo vadības veidu. Analizējot abu dzimumu vadīto uzņēmumu rezultātus vairāku gadu garumā, redzams, ka praktiski visu lielumu uzņēmumu kategorijās pēdējos trīs gados vidējais apgrozījums lielāks bijis uzņēmumos, kuru valdē pārstāvēti abi dzimumi.