Šī gada pirmajā pusē uzsākti 26 kriminālprocesi par nelicencētu datorprogrammu lietošanu un trīs kriminālprocesi par šādu programmu izplatīšanu un uzstādīšanu. Kopējā pieteiktā kompensāciju summa par nelikumīgo darbību pārsniedz 200 tūkstošus latu, informē BSA/The Software Alliance.
“No 26 uzsāktajiem kriminālprocesiem 16 procesos ir noslēgti izlīgumi ar gala patērētājiem, kuri bija pretlikumīgi izmatojuši programmatūru. Negodprātīgie lietotāji ir samaksājuši programmatūras ražotājiem kompensācijas un legalizējuši savas programmas, iegādājoties nepieciešamās licences,” norāda Ingrīda Veikša, BSA pilnvarotā pārstāve Latvijā.
“Mans secinājums ir viennozīmīgs – nelegālu datorprogrammu lietošana izmaksā daudz dārgāk nekā savlaicīgi iegādātas licences uzņēmumos izmantotajām datorprogrammām,” nepatīkamajā pieredzē dalās SIA “Mega Reklāma” valdes priekšsēdētājs Aigars Azis pēc ekonomikas policijas veiktajām datorprogrammu pārbaudēm viņa uzņēmumā. Nelicencētu programmu izmantošanas dēļ viņa uzņēmumam radušies ne tikai finansiāli zaudējumi, bet ir aizkavējusies visa uzņēmuma darbība, jo, konstatējot pārkāpumus, ekonomikas policijai ir jāveic pārbaudes datoru cietajos diskos, kuru laikā uzņēmums nevar pilnvērtīgi funkcionēt. “Tā kā finansiālā un juridiskā atbildība gulstas uz uzņēmuma vadību, tad iesaku visiem uzņēmuma vadītājiem pārbaudīt lietojamo datorprogrammu legalitāti, jo administratīvā un kriminālatbildība, protams, nozīmē arī reputācijas zaudēšanu darbinieku, klientu un partneru acīs,” padomu dod Azis.
Līdzīgu pieredzi raksturo SIA “Domus Arcus” direktors Igors Pavlovskis: “Situācija bija radusies nepietiekamu datortehnikas kontroles pasākumu dēļ – uzņēmumā nebija paredzētas un netika veiktas pienācīgas datortehnikas kontroles procedūras.” Viņš atzīst, ka no tā varēja izvairīties, pievēršot uzmanību tam, kurš darbinieks un kādiem mērķiem izmanto uzņēmuma datoru: “Uzņēmuma vadība savlaicīgi nekonstatēja, ka darbinieki un praktikanti bija nelegāli instalējuši un lietojuši vairākas datorprogrammas.”
Pret nelicencētu programmu uzstādītājiem un izplatītājiem – mazumtirgotājiem šogad uzsākti trīs kriminālprocesi, pieprasot kopējo kompensāciju summu gandrīz 18 tūkstošu latu apmērā. Ar diviem no trim negodīgajiem veikalniekiem ir noslēgti izlīgumi. Pārbaudes aizdomīgajos veikalos tika veiktas pēc pētījuma “Noslēpumainais pircējs” datiem, kura mērķis bija apzināt negodprātīgus datorprogrammu izplatītājus un pārdevējus. “Noslēpumainā pircēja” pētījumā laikā no 2013. gada janvāra līdz februārim iepriekš atlasīti cilvēki apmeklēja 125 uzņēmumus Latvijā un veica kādu pirkumu vai izmantoja pakalpojumu. Pēc katra apmeklējuma pētījuma dalībnieki novērtēja pārdevēju nostāju un praksi attiecībā uz nelegālu programmatūru pēc iepriekš izvirzītiem kritērijiem. Tādā pašā veidā pētījums tika veikts arī kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā, kur tika aptaujāti attiecīgi 150 un 100 datortehnikas tirgotāju.
Pretlikumīgo darbību izmeklēšanā policijai palīdzību sniedz Datorprogrammu autortiesību apvienības (DAA). “Ar ekonomikas policiju izveidojusies veiksmīga sadarbība, kuras ietvaros sniedzam atzinumus par nelikumīgi lietoto programmu vērtību, ražotājiem un to pārstāvjiem Latvijā un konsultējam dažādos ar programmatūras licencēšanu saistītos jautājumos,” par sadarbību ar policiju stāsta Sanita Meijere, DAA valdes locekle, programmatūras resursu pārvaldības speciāliste.
BSA | The Software Alliance (www.bsa.org) ir datorprogrammu ražotāju tiesību galvenais aizstāvis visā pasaulē. Tā ir asociācija, kurā apvienojušies pasaules lielākie programmu ražotāji.
Biedrības “Datorprogrammu autortiesību apvienība” mērķis ir datorprogrammu autortiesību aizsardzība un inovatīvas vides veicināšana Latvijā. DAA ir vairāk nekā 20 biedru, kuri ir lielākie Latvijas IKT jomas uzņēmumi. DAA ir nozīmīgākā NVO, kas pārstāv intelektuālā īpašuma tiesību jomas jautājumus, sadarbojoties ar valsts un starptautiskajām institūcijām un pārstāvot sabiedrības un privāta sektora intereses. DAA līdz 2007. gadam bija BSA Latvijas komitejas un tagad ir BSA Inc. partnere.