
“Mēs gribam atbalstīt Latvijas izglītības sistēmu un dāvinām skolām bezmaksas interaktīvus mācību materiālus par finanšu un ekonomikas jautājumiem, lai mūsu bērni augtu zinošāki un varošāki,” tā, pasniedzot izglītības un zinātnes ministram Vjačeslavam Dombrovskim simbolisku mācību līdzekļu apkopojumu, 11. septembrī tikšanās laikā teica Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) padomes priekšsēdētājs, Swedbank valdes priekšsēdētājs Māris Mančinskis.
“Mēs izmantojam starpdisciplināru pieeju, tas ir, neaicinām veidot jaunu mācību priekšmetu, bet piedāvājam interesantu mācību saturu citiem priekšmetiem, jo par naudu un citām ekonomikas tēmām var runāt daudzās citās mācību stundās, piemēram, matemātikā par procentu rēķināšanu, angļu valodā par taupīgu iepirkšanos, informātikā par drošu interneta iepirkšanos. Visi mācību materiāli būs oficiāli saskaņoti ar izglītības vadības institūcijām, lai būtu atzīti lietošanai skolās, un tie nav banku pakalpojumu reklāma,” uzsver LKA prezidents Mārtiņš Bičevskis.
Šogad ar LKA finanšu atbalstu ir izveidota animācijas mācību filma sākumskolām “Ziņkārīgi jautājumi par naudu”, brīvi pieejama internetā:
• Latviešu valodā http://ej.uz/t7k8
• Krievu valodā http://ej.uz/fxzx
Filmu papildina metodiskais materiāls skolotājiem, kurā apkopoti gan papildu ieteikumu darbam mācību stundā, gan jautājumi skolēnu zināšanu pārbaudei.
Otra nozīmīga mācību materiālu daļa ir materiāli interaktīvajām tāfelēm. Lai tie būtu maksimāli ērti un izmantojami skolotājiem, materiālus interaktīvajām tāfelēm veidoja paši mācību priekšmetu skolotāji no dažādām skolām, un ir tapuši materiāli izmantošanai matemātikas, sociālo zinību, angļu valodas, mājturības un tehnoloģiju, informātikas un ekonomikas stundās pamatskolā un vidusskolā. Izstrādātie materiāli interaktīvajām tāfelēm, būs pieejami internetā specializētajā vietnē www.activboard.lv.
Pēc LKA uzskata, finanšu izglītībai rodama stabila vieta skolu mācību programmās, tādēļ aicinām ministru atbalstīt LKA priekšlikumus Izglītības attīstības pamatnostādnēm 2014.-2020. gadam:
- oficiāli nostiprināt finanšu pratības vietu sociālo zinību mācību priekšmetā;
- mācību priekšmetu “Ekonomika” noteikt par obligātu vidusskolās;
- veidot skolotāju tālākizglītības programmas par finanšu pratības jautājumiem visu mācību priekšmetu skolotājiem;
- augstākajās mācību iestādēs pedagogu studiju programmās piedāvāt apmācību finanšu pratības jautājumos.
LKA jau otro gadu turpina speciālo finanšu pratības projektu, kura ietvaros ir aktualizēta finanšu jautājumu mācīšana skolās un veikta esošo mācību programmu, izglītības standartu, mācību satura un mācību līdzekļu analīze, kā arī sākta reāla mācību līdzekļu veidošana. Projekta mērķis ir piedāvāt iespējamos satura papildinājumus un mācību materiālus, ko iekļaut un izmantot jau esošajos mācību priekšmetos. Vairāk par projektu http://www.bankasoc.lv/lv/finansu-pratiba/
Tāpat daudzas aktivitātes finanšu izglītošanas jautājumos jau vairākus gadus nodrošina lielākās Latvijas bankas, gan piedāvājot skolām finanšu ekspertu lekcijas un mācību materiālus, gan veidojot interaktīvus testus, spēles, personīgo finanšu plānošanas rīkus u.c.
Pēc LKA un banku uzskata, pašlaik finanšu izglītība nav pieejama visiem skolēniem vai tiek mācīta nepilnīgi. Šobrīd finanšu izglītošanas jomā ir vērojama liela iniciatīva no sadarbības partneru puses, galvenokārt bankām un citām finanšu iestādēm, piedāvājot skolu mācību satura papildināšanu ar materiāliem, ārpusklases izglītošanās aktivitātēm un nodrošinot zināšanu papildināšanas iespējas skolotājiem. Tomēr izglītības attīstības vadībai būtu jāpaliek valsts iestāžu kompetencē, jo tikai tā ir iespējami ilgtspējīgi risinājumi, kas nezudīs iespējami mazinoties sadarbības partneru aktivitātei, tiks nodrošināts metodoloģiski pareizi veidots un apmācāmo vecuma grupām atbilstoši izstrādāts mācību saturs un zināšanu pieejamība visiem apmācības procesā iesaistītajiem bērniem un jauniešiem.