Jaunais nodokļu režīms aizdevumiem fiziskajām personām
Plānotie grozījumi likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”
Izstrādāts jauns iedzīvotāju ienākuma nodokļa regulējums, kas ļautu novērst nodokļu optimizācijas shēmu, kad algas vai vienkārši ienākuma vietā fiziskajām personām tiek izsniegti aizdevumi, kurus nav plānots atprasīt, tādējādi radot iespēju par gūto ienākumu nemaksāt ne iedzīvotāju ienākuma nodokli, ne valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Finanšu ministrija ir sagatavojusi grozījumus likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (turpmāk – likums). Sagatavotie grozījumi likumā (kopā ar vēl vairākiem citiem nozīmīgiem grozījumiem) ir atbalstīti Ministru kabineta 10. septembra sēdē. Likumprojektu paredzēts izskatīt Saeimā vienlaikus ar 2014. gada budžeta likumprojektu paketi. Paredzēts, ka jaunais regulējums stāsies spēkā nākamā gada 1. janvārī.
Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktore ASTRA KAĻĀNE rakstā BILANCĒ atspoguļos galvenās normas, kas ir paredzētas saistībā ar ienākumiem pielīdzinātiem aizdevumiem un to aplikšanu ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (turpmāk arī nodoklis). Grozījumi likumā attieksies uz visiem aizdevumiem fiziskajām personām, ja aizdevumi netiks ņemti saimnieciskās darbības ietvaros. Likumprojektā ir divas jaunas ienākumu kategorijas – ienākumam pielīdzināmi aizdevumi un samazinātu aizdevuma procentu maksājumu radītais ienākums.
EIRO IEVIEŠANAS ABC
Vienlaicīgās apgrozības periods — bieds vai māņi?
Gana daudz ir runāts par eiro ieviešanas procesa cenu paralēlās atspoguļošanas periodu – cenu zīmēm, kases aparātu prasībām, bet, manuprāt, maz vērības pievērsts vienlaicīgās divu valūtu apgrozības periodam, kas būs gana grūts nākamā gada sākumā – no 1. līdz 14. janvārim. ISO sertificēto grāmatvežu asociācijas izpilddirektore, SIA Tilde grāmatvedības sistēmu analītiķe ANDA ZIEMELE BILANCĒ uzskatāmi ar piemēriem grāmatvežiem izskaidro būtiskās lietas šajā latu un eiro vienlaikus aprites posmā, tostarp kases aparātu Z pārskatā.
NODOKĻI
Grozījumi likumā par UIN un IIN – cik soļu uz priekšu, cik – atpakaļ?
1.oktobrī izskatīšanai Saeimā tika iesniegts likumprojekts „Par valsts budžetu 2014. gadam”. Likumprojektu paketē ietilpa vairums nodokļu likumu grozījumu, tostarp grozījumi likumā „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” (turpmāk – UIN likums) un likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (turpmāk – IIN likums). Ar budžeta paketi tiek piedāvātas būtiskas izmaiņas abu nodokļu normatīvajos aktos, kas būtiski ietekmēs nodokļu maksātājus – gan juridiskas, gan fiziskas personas. PricewaterhouseCoopers nodokļu konsultante IVONNNA BALODE BILANCĒ raksta par plusiem un mīnusiem piedāvājamos grozījumos, atzīsto, ka IIN grozījumus var saprast, bet plānotā Nodokļu zaudējumu pārnešanas uzņēmumu grupā atcelšana var daļēji dzēst to pieaugumu UIN maksātāju skaitā, kuru varēja pamatoti sagaidīt pēc šādu izmaiņu ieviešanas.
NODOKĻI
Ainis Dābols: Jaunās nodokļu izmaiņas apdraud mazo biznesu
Septembrī Ministru kabinetā pieņemti vairāki normatīvie akti, kas regulē nodokļu jomu un ir būtiski uzņēmējiem. Divi no tiem ir 24. septembrī valdībā pieņemtie grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” un 10. septembrī valdībā apstiprinātie grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”. Sertificētu nodokļu konsultants, Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas pārstāvis AINIS DĀBOLS sniedz ieskatu nevis likumprojektu detaļās, bet arī – sistēmisku redzējumu par to, kā jaunās normas veicina Latvijas nodokļu politikas (ne)konsekvenci un kādu ietekmi tās varētu atstāt uz uzņēmējdarbības vidi.
GRĀMATVEDĪBA
Kādu metodi izvēlēties, novērtējot bioloģiskos aktīvus?
Lauksaimniecība ir neatņemama ekonomikas sastāvdaļa. Lauksaimniecības uzņēmumu grāmatvedības sistēmu harmonizācija un kontrole pozitīvi ietekmēs investīciju plūsmu nozares uzņēmumu darbā un uzņēmumu darbības rezultātus, kas savukārt sekmēs atsevišķu valstu ekonomikas attīstību kopumā. Latvijas grāmatvedības praksē ir vērojama nacionālo grāmatvedības sistēmu integrācija starptautiskos grāmatvedības standartos. Šo procesu apzīmē ar jēdzienu „harmonizācija”. Viens no harmonizācijas svarīgākajiem mērķiem ir uzlabot kapitāla pieejamību un atvieglot lēmumu pieņemšanu, veicot darījumus starptautiskā tirgū, kas savukārt veicinās ārējo tirdzniecību un attīstīs investīciju tirgu. Zinātnieku un praktiķu vidū raisās asas diskusijas attiecībā uz aktīvu novērtēšanas principiem un paņēmieniem grāmatvedības praksē. Problēmas ir saskatāmas pārejā no vēsturiski pazīstamās novērtēšanas pašizmaksā uz patiesās vērtības noteikšanas modeli. Ņemot vērā, ka gandrīz katrā valstī ir lauksaimniecības nozare, arī bioloģisko aktīvu novērtēšanā ir problēmas. Kā labāk novērtēt bioloģiskos aktīvus? Par to BILANCĒ raksta Valsts ieņēmuma dienesta Nodokļu kontroles pārvaldes Juridisko personu analīzes daļas Otrās analīzes nodaļas galvenā nodokļu inspektore JEĻENA LAŠČENKO.
Numurā:
- Piesakiet savu grāmatvedi titulam „Gada grāmatvedis 2013”! Konkursa norises laiks – LĪDZ 1. NOVEMBRIM. Konkursa nolikums un anketa BILANCĒ. Pieteikuma anketu (saiti uz to) atradīsit arī interneta mājaslapā www.lid.lv JAUNUMU sadaļā.
- Svarīgas izmaiņas publisko iepirkumu procedūrā: plusi un mīnusi. Zvērināta advokāta un ZAB O. Cers un J. Jurkāns partnera OLAVA CERA raksts.
- Kādai jābūt ideālai darba vietai birojos. Ikvienam uzņēmumam, iestādei vai pašvaldībai noderīgs raksts par jaunākajām prasībām, ko labi BILANCĒ izklāsta Valsts darba inspekcijas Darba aizsardzības nodaļas vadītāja SANDRA ZARIŅA.