0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIAkcīzes preču tirgotājiem jāveic inventarizācijas, nodokļa piemaksa

Akcīzes preču tirgotājiem jāveic inventarizācijas, nodokļa piemaksa

Īstenojot samērīgu un pakāpenisku akcīzes nodokļa likmju paaugstināšanas politiku, 2024. gada 1. martā mainās akcīzes nodokļa likmes tabakas izstrādājumiem, alkoholiskajiem dzērieniem, elektroniskajās smēķēšanas ierīcēs izmantojamiem šķidrumiem, to sagatavošanas sastāvdaļām (turpmāk – e-šķidrumi) un tabakas aizstājējproduktiem. Līdz ar likmju maiņu šo produktu apritē iesaistītajiem komersantiem jāveic krājumā esošo preču inventarizācija, jāveic akcīzes nodokļa starpības aprēķins un valsts budžetā jāiemaksā akcīzes nodokļa starpības summa. 2024. gada 1. martā mainās akcīzes nodokļa likmes arī bezalkoholiskajiem dzērieniem ar cukura saturu no 8 gramiem (ieskaitot) uz 100 mililitriem un enerģijas dzērieniem, par šīm precēm komersantiem inventarizācija un…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
VID, Valsts ieņēmumu dienests
Foto: I. Kubliņš, Plz.lv

Īstenojot samērīgu un pakāpenisku akcīzes nodokļa likmju paaugstināšanas politiku, 2024. gada 1. martā mainās akcīzes nodokļa likmes tabakas izstrādājumiem, alkoholiskajiem dzērieniem, elektroniskajās smēķēšanas ierīcēs izmantojamiem šķidrumiem, to sagatavošanas sastāvdaļām (turpmāk – e-šķidrumi) un tabakas aizstājējproduktiem. Līdz ar likmju maiņu šo produktu apritē iesaistītajiem komersantiem jāveic krājumā esošo preču inventarizācija, jāveic akcīzes nodokļa starpības aprēķins un valsts budžetā jāiemaksā akcīzes nodokļa starpības summa.

2024. gada 1. martā mainās akcīzes nodokļa likmes arī bezalkoholiskajiem dzērieniem ar cukura saturu no 8 gramiem (ieskaitot) uz 100 mililitriem un enerģijas dzērieniem, par šīm precēm komersantiem inventarizācija un akcīzes nodokļa starpības aprēķins nav jāveic, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Iespējamā ietekme uz tabakas izstrādājumu un to alternatīvo produktu cenām 

Akcīzes nodokļa likmes paaugstināšana tabakas izstrādājumu un to alternatīvo produktu (e-šķidrumu un tabakas aizstājējproduktu) cenas mazumtirdzniecībā varētu ietekmēt šādi:

 • Cigaretēm (20 gab. paciņā, cena 4,30 EUR) + 0,49 EUR (ieskaitot PVN);
 • Cigāriem un cigarillām (10 gab. paciņā) + 0,46 EUR (ieskaitot PVN);
 • Smēķējamai tabakai (40 grami paciņā) + 0,67 EUR (ieskaitot PVN);
 • Karsējamai tabakai (5,4  grami paciņā) + 0,22 EUR (ieskaitot PVN);
   • Elektroniskām smēķēšanas ierīcēm (kura pildīta ar piem. 2 mililitriem e-šķidruma) + 0,10 EUR (ieskaitot PVN);
   • Tabakas aizstājējproduktiem (piem. viena nikotīnu spilventiņu iepakojuma, kura svars ir 14 grami) + 0,30 EUR (ieskaitot PVN);

Tabakas izstrādājumu, t.sk. cigarešu inventarizācija:

 • 2024. gada 1. martā jāveic visiem tabakas izstrādājumu apritē iesaistītajiem komersantiem (izņemot mazumtirgotājus), līdz 15. martam Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (turpmāk – EDS) jāiesniedz akcīzes nodokļa starpības aprēķins un līdz 15. aprīlim valsts budžetā jāiemaksā aprēķinātā akcīzes nodokļa starpības summa.
 • 2024. gada 1. aprīlī jāveic tabakas izstrādājumu mazumtirgotājiem, līdz 15. aprīlim EDS jāiesniedz akcīzes nodokļa starpības aprēķins un valsts budžetā jāiemaksā aprēķinātā akcīzes nodokļa starpības summa.

E-šķidrumu un tabakas aizstājējproduktu inventarizācija

E-šķidrumu un tabakas aizstājējproduktu inventarizācija 2024. gada 1. martā jāveic visiem e-šķidrumu un tabakas aizstājējproduktu apritē iesaistītajiem komersantiem (izņemot personas, kas saņēmušas speciālo atļauju (licenci) apstiprināta noliktavas turētāja darbībai), līdz 15. martam EDS jāiesniedz akcīzes nodokļa starpības aprēķins un valsts budžetā jāiemaksā aprēķinātā akcīzes nodokļa starpības summa.

Iespējamā ietekme uz alkoholisko dzērienu cenām un alkoholisko dzērienu inventarizācija

Akcīzes nodokļa likmes paaugstināšana alkoholisko dzērienu cenas mazumtirdzniecībā varētu ietekmēt šādi:

 • Alum (ar stiprumu 4,8% un fasējumā 0,5 litri) + 0,02 EUR (ieskaitot PVN);
 • Vīnam (fasējumā 0,75 litri) + 0,10 EUR (ieskaitot PVN);
 • Degvīnam (ar stiprumu 40% un fasējumā 0,7 litri) + 0,47 EUR (ieskaitot PVN);

Alkoholisko dzērienu inventarizācija 2024. gada 1. martā jāveic visiem alkoholisko dzērienu apritē iesaistītajiem komersantiem, līdz 15. martam EDS jāiesniedz akcīzes nodokļa starpības aprēķins un valsts budžetā jāiemaksā aprēķinātā akcīzes nodokļa starpības summa.

Akcīzes nodoklis bezalkoholiskajiem dzērieniem un enerģijas dzērieniem

2024. gada 1. martā mainās arī akcīzes nodokļa likme bezalkoholiskajiem dzērieniem ar cukura saturu no 8 gramiem (ieskaitot) uz 100 mililitriem un enerģijas dzērieniem, kā rezultātā šo preču cena varētu pieaugt par 0,04 EUR par vienu litru dzēriena (ieskaitot PVN).

Saistībā ar likmju maiņu bezalkoholisko dzērienu apritē iesaistītajiem komersantiem inventarizācija un akcīzes nodokļa starpības aprēķins nav jāveic.

Lasiet arī: