0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BIZNESSTIRDZNIECĪBAApkopos un apmainīsies ar informāciju par pārdevējiem, kas ienākumu gūšanai izmanto digitālās platformas

Apkopos un apmainīsies ar informāciju par pārdevējiem, kas ienākumu gūšanai izmanto digitālās platformas

Pēc Finanšu ministrijas informācijas un noteikumu projekta anotācijas

Ministru kabinets 7. martā apstiprināja Finanšu ministrijas izstrādāto noteikumu projektu "Noteikumi par automātisko informācijas apmaiņu par pārdevējiem, kuri gūst ienākumus, izmantojot digitālās platformas". Ar tiem paredzēts veicināt nodokļu nomaksu, ieviešot starptautisko automātisko informācijas apmaiņu par digitālo platformu rīcībā esošu informāciju. Noteikumu projekts ir saistīts ar nepieciešamību pārņemt Padomes Direktīvas (ES) 2021/514 (2021.gada 22.marts), ar ko groza Direktīvu 2011/16/ES par administratīvu sadarbību nodokļu jomā (DAC7), prasības. Noteikumi attiecas uz nodokļu maksātājiem, kas gūst ienākumus, pārdodot preces vai sniedzot noteikta veida pakalpojumus, izmantojot digitālās platformas. Pakalpojumi, uz kuriem varētu attiekties jaunais regulējums: nekustamā īpašuma iznomāšana, ieskaitot…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Visualhunt.com

Ministru kabinets 7. martā apstiprināja Finanšu ministrijas izstrādāto noteikumu projektu "Noteikumi par automātisko informācijas apmaiņu par pārdevējiem, kuri gūst ienākumus, izmantojot digitālās platformas". Ar tiem paredzēts veicināt nodokļu nomaksu, ieviešot starptautisko automātisko informācijas apmaiņu par digitālo platformu rīcībā esošu informāciju. Noteikumu projekts ir saistīts ar nepieciešamību pārņemt Padomes Direktīvas (ES) 2021/514 (2021.gada 22.marts), ar ko groza Direktīvu 2011/16/ES par administratīvu sadarbību nodokļu jomā (DAC7), prasības.

Noteikumi attiecas uz nodokļu maksātājiem, kas gūst ienākumus, pārdodot preces vai sniedzot noteikta veida pakalpojumus, izmantojot digitālās platformas.

Pakalpojumi, uz kuriem varētu attiekties jaunais regulējums:

  • nekustamā īpašuma iznomāšana, ieskaitot gan dzīvojamo, gan komerciālo nekustamo īpašumu, kā arī jebkura cita veida nekustamo īpašumu un autostāvvietas;
  • individuālu pakalpojumu sniegšana;
  • preču pārdošana;
  • jebkura transporta veida iznomāšana.

Kā norādīts noteikumu projektā, ar platformu jāsaprot jebkāda programmatūra, tostarp tīmekļvietne vai tās daļa, un lietotnes, tostarp mobilās lietotnes, kam var piekļūt lietotāji un kas pārdevējiem ļauj pieslēgties citiem lietotājiem, lai šādiem lietotājiem tieši vai netieši veiktu pārdevēja darbību. Tas ietver arī jebkādu vienošanos par atlīdzības iekasēšanu un samaksu par pārdevēja darbību.

Nodokļu maksātājs tiks uzskatīts par ziņojošu platformas operatoru, ja izpildīsies šādi nosacījumi:
  • tas ir vienība (piemēram, komercsabiedrība), kas slēdz līgumus ar pārdevējiem par digitālās platformas pieejamību (t.i., palīdz pārdevējiem īstenot pārdevēja darbību, t.sk., platformā pārdodot preces vai sniedzot noteikta veida pakalpojumus pircējiem);
  • tam ir saikne ar Latviju (piemēram, nodokļu rezidence, nodibināšana, vadības atrašanās vieta, pastāvīgā pārstāvniecība), vai tam nav saiknes ne ar vienu valsti, kas apmainās ar Latviju ar informāciju, bet tas slēdz līgumus ar Latvijas pārdevējiem par piekļuvi platformai;
  • tas nav izslēgtais platformas operators - tāds platformas operators, kurš pierādījis VID, ka tā biznesa modelis ir tāds, ka tam nav pārdevēju, par kuriem būtu jāsniedz ziņas.

Nodokļu maksātājiem būs jārēķinās, ka informācija par to ienākumiem, kas gūti platformā, tiks nodoti šo personu rezidences valstij nodokļu kontroles funkciju nodrošināšanai. Tādējādi minētajām personām tiks uzlabota saimnieciskās darbības vide, jo mazināsies negodīga konkurence. Vienlaikus jānorāda, ka informācija netiks sniegta par tādiem nodokļu maksātājiem, kuri, izmantojot platformu, gada laikā veikuši mazāk par 30 preču pārdošanas darījumiem un saņemtā atlīdzība bijusi zem 2 000 eiro.

Savukārt digitālo platformu operatoriem būs pienākums sniegt ziņas Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Tas nodrošinās vienveidīgas prasības globālā līmenī, jo vienotas prasības būs visās Eiropas Savienības (ES) un valstīs, ar kurām ir noslēgts atbilstīgs kompetento iestāžu līgums. Līdz ar to platformu operatoriem zudīs pienākums vienlaikus izpildīt dažādu valstu atšķirīgas prasības. Paredzēts, ka pirmā informācijas apmaiņa saskaņā ar šiem noteikumiem tiek veikta jau par 2023. gadu.