0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESKā grāmatvedībā reģistrējami kases orderi un skaidras naudas ieņēmumi?

Kā grāmatvedībā reģistrējami kases orderi un skaidras naudas ieņēmumi?

Jautājums. Uzņēmumā darbojas 10 kases aparāti, katrā vietā ar roku tiek vests EKA žurnāls un kase (kases orderi un kases grāmata). Vai grāmatvedības programmā katrs kases orderis jāvada atkārtoti atsevišķi, vai var ievadīt dienas vai mēneša kopējo apgrozījumu? Atbildi sagatavojis Valsts ieņēmumu dienests. Saskaņā ar Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumu Nr.584 „Kases operāciju uzskaites noteikumi” (turpmāk – Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumi Nr.584) 1.punktu noteikumi nosaka komersanta, kooperatīvās sabiedrības, ārvalsts komersanta filiāles un nerezidenta (ārvalsts komersanta) pastāvīgās pārstāvniecības, biedrības un nodibinājuma, politiskās organizācijas (partijas) un politisko organizāciju (partiju) apvienības, reliģiskās organizācijas, arodbiedrības, iestādes, kura tiek finansēta no valsts budžeta vai…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Jautājums. Uzņēmumā darbojas 10 kases aparāti, katrā vietā ar roku tiek vests EKA žurnāls un kase (kases orderi un kases grāmata). Vai grāmatvedības programmā katrs kases orderis jāvada atkārtoti atsevišķi, vai var ievadīt dienas vai mēneša kopējo apgrozījumu? Atbildi sagatavojis Valsts ieņēmumu dienests. Saskaņā ar Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumu Nr.584 „Kases operāciju uzskaites noteikumi” (turpmāk – Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumi Nr.584) 1.punktu noteikumi nosaka komersanta, kooperatīvās sabiedrības, ārvalsts komersanta filiāles un nerezidenta (ārvalsts komersanta) pastāvīgās pārstāvniecības, biedrības un nodibinājuma, politiskās organizācijas (partijas) un politisko organizāciju (partiju) apvienības, reliģiskās organizācijas, arodbiedrības, iestādes, kura tiek finansēta no valsts budžeta vai pašvaldību budžeta, valsts vai pašvaldību aģentūras, citas juridiskās un fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību (turpmāk – uzņēmums), saņemto un izdarīto skaidrās naudas maksājumu (turpmāk – kases operācijas) uzskaites kārtību. Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumu Nr.584 4.punktā noteikts, ka kases grāmatu kārto katru dienu, bet šo noteikumu 5.punktā minētajā gadījumā – katru nedēļu (turpmāk – attiecīgais periods), kad uzņēmumam bijušas kases operācijas, izdarot šādus ierakstus:
  • 4.1. skaidrās naudas atlikums kasē (ja tāds ir) attiecīgā perioda sākumā;
  • 4.2. visas kases operācijas attiecīgajā periodā, nodalot skaidrās naudas saņemšanu un izsniegšanu;
  • 4.3. skaidrās naudas atlikums kasē (ja tāds ir) attiecīgā perioda beigās.
Šo noteikumu 5.punkts nosaka, ja uzņēmuma vidējie dienas skaidrās naudas ieņēmumi kasē nav lielāki par 100 latiem, uzņēmums kases grāmatu kārto reizi nedēļā. Vidējos dienas skaidrās naudas ieņēmumus kasē aprēķina, saskaitot katrā iepriekšējā kalendāra mēneša darbdienā saņemtos skaidrās naudas maksājumus kasē un iegūto kopsummu dalot ar minētā kalendāra mēneša darbdienu skaitu. Tātad tikai Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumu Nr.584 5.punktā noteiktajā gadījumā kases grāmatu drīkst kārtot katru nedēļu. Saskaņā ar Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumu Nr.584 6.punktu uzņēmums, kurš saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas nosaka nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanu, no personas skaidrā naudā saņemto samaksu reģistrē kases aparātā, kases sistēmā vai specializētajā ierīcē vai iekārtā (turpmāk – kases aparāts), par darbdienas laikā saņemto un iemaksāšanai uzņēmuma kasē paredzēto skaidrās naudas summu sagatavo vienu kases ieņēmumu orderi, ar kuru saskaņā iemaksā naudu kasē un izdara ierakstu kases grāmatā. Šo kases ieņēmumu orderi sagatavo, pamatojoties uz kases aparāta žurnāla datiem. Tādējādi par darbdienas laikā saņemto skaidrās naudas summu, kas reģistrēta konkrētajā kases aparātā un kuru iemaksā uzņēmuma kasē sagatavo vienu kases ieņēmumu orderi, saskaņā ar kuru iemaksā naudu kasē un izdara ierakstu kases grāmatā. Līdz ar to, ja uzņēmumā darbojas 10 kases aparāti un katrā tā atrašanās vietā tiek organizēta kase atbilstoši Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumiem Nr.584, tad katrā uzņēmuma kasē saņemtā skaidrās naudas summa grāmatvedības reģistros uzrādāma, pamatojoties uz atsevišķu kases ieņēmumu orderi.