0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIKā veikt PVN priekšnodokļa korekcijas zaudētu parādu gadījumā?

Kā veikt PVN priekšnodokļa korekcijas zaudētu parādu gadījumā?

Valsts ieņēmumu dienests

Ja pakalpojumu vai preču saņēmējs neveic samaksu par saņemto pakalpojumu vai preču piegādi, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli (PVN), tad reģistrēts PVN maksātājs – pakalpojumu sniedzējs vai preču piegādātājs – ir tiesīgs Pievienotās vērtības nodokļa likuma noteiktajā kārtībā atzīt nesaņemto PVN summu par zaudēto PVN parādu, informē Valsts ieņēmumu dienests. Lai varētu atgūt zaudēto parādu, triju gadu laikā no parāda rašanās brīža: 1) jāiesniedz prasības pieteikums tiesā par parāda piedziņu no preču vai pakalpojumu saņēmēja; 2) jāuzsāk preču vai pakalpojumu saņēmēja maksātnespējas procedūra. Priekšnodokļa korekcija par zaudētā parāda summu atšķiras atkarībā no tā,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Foto: Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Ja pakalpojumu vai preču saņēmējs neveic samaksu par saņemto pakalpojumu vai preču piegādi, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli (PVN), tad reģistrēts PVN maksātājs – pakalpojumu sniedzējs vai preču piegādātājs – ir tiesīgs Pievienotās vērtības nodokļa likuma noteiktajā kārtībā atzīt nesaņemto PVN summu par zaudēto PVN parādu, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Lai varētu atgūt zaudēto parādu, triju gadu laikā no parāda rašanās brīža:

1) jāiesniedz prasības pieteikums tiesā par parāda piedziņu no preču vai pakalpojumu saņēmēja;

2) jāuzsāk preču vai pakalpojumu saņēmēja maksātnespējas procedūra.

Priekšnodokļa korekcija par zaudētā parāda summu atšķiras atkarībā no tā, vai ir vai nav uzsākta debitora maksātnespēja, kā arī no zaudētā parāda nodokļa summas (mazāka vai lielāka par 430 eiro).

Priekšnodokļa korekcijas, ja zaudētā parāda vērtība ir mazāka par 430 eiro

Reģistrētam nodokļa maksātājam ir tiesības samazināt nodokļa summu par zaudētā parāda nodokļa summu, ja zaudētā parāda vērtība vienam preču vai pakalpojumu saņēmējam bez PVN ir mazāka par 430 eiro, ja tiek izpildīti vairāki nosacījumi.

Ja zaudētā parāda summa vienam parādniekam bez PVN ir mazāka par 430 eiro, jābūt izpildītiem visiem šiem nosacījumiem:

1) par piegādātajām precēm vai sniegtajiem pakalpojumiem ir izrakstīts nodokļa rēķins;
2) parāds ir radies pēdējo triju taksācijas gadu laikā;
3) par veikto darījumu ir aprēķināts nodoklis, un tas ir norādīts attiecīgā taksācijas perioda nodokļa deklarācijā;
4) zaudētā parāda summa ir norakstīta no nedrošiem parādiem paredzēto speciālo uzkrājumu summas vai tieši zaudējumos (izdevumos) reģistrēta nodokļa maksātāja grāmatvedībā kārtējā taksācijas periodā vai kādā no iepriekšējiem taksācijas periodiem;
5) preču vai pakalpojumu saņēmējs ar preču piegādātāju vai pakalpojumu sniedzēju nav saistītas personas likuma “Par nodokļiem un nodevām” izpratnē;
6) preču piegāde vai pakalpojumu sniegšana parādniekam ir pārtraukta vismaz pirms sešiem mēnešiem un nav atjaunota;
7) parāds nav nodots (cedēts) citai personai;
8) kreditors var pierādīt, ka tas ir veicis pasākumus zaudētā parāda atgūšanai;
9) kreditors līdz pēctaksācijas gada 1.martam ir nosūtījis parādniekam, kurš ir reģistrēts nodokļa maksātājs vai kurš preču piegādes vai pakalpojumu sniegšanas brīdī bija reģistrēts nodokļa maksātājs, informāciju par to, ka attiecīgais parāds šā likuma izpratnē tiek uzskatīts par zaudēto parādu.

Priekšnodokļa korekcijas, ja zaudētā parāda vērtība ir sasniegusi vai pārsniegusi 430 eiro

Ja preču piegādātāja vai pakalpojuma sniedzēja zaudētā parāda vērtība vienam preču vai pakalpojumu saņēmējam bez nodokļa ir sasniegusi vai pārsniegusi 430 eiro, reģistrētam nodokļa maksātājam ir tiesības valsts budžetā maksājamo nodokļa summu samazināt par zaudētā parāda nodokļa summu, ja izpildīti visi iepriekš minētie (gadījumā, ja zaudētā parāda vērtība mazāka par 430 eiro) nosacījumi un ir tiesas spriedums par parāda piedziņu no preču vai pakalpojumu saņēmēja un tiesu izpildītāja akts par piedziņas neiespējamību.

Priekšnodokļa korekcija, ja zaudētā parāda vērtība ir sasniegusi vai pārsniegusi 430 eiro, veicama, ja:

● zaudētā parāda vērtība vienam preču vai pakalpojumu saņēmējam bez PVN ir sasniegusi vai pārsniegusi 430 eiro;
● izpildīti visi augšminētie nosacījumi;
● ir tiesas spriedums par parāda piedziņu no preču vai pakalpojumu saņēmēja;
● ir tiesu izpildītāja akts par piedziņas neiespējamību.

Priekšnodokļa korekcijas, ja parādniekam – preču vai pakalpojuma saņēmējam – ir noticis maksātnespējas process, kas noslēdzies ar parādnieka likvidāciju

Pievienotās vērtības nodokļa likumā ir paredzēti atšķirīgi nosacījumi zaudētā parāda atgūšanai, ja parādniekam – preču vai pakalpojuma saņēmējam – ir noticis maksātnespējas process, kas noslēdzies ar parādnieka likvidāciju.

Ja ir pārtraukta preču piegāde vai pakalpojumu sniegšana, kreditoram ir tiesības valsts budžetā maksājamo nodokļa summu samazināt par zaudētā parāda nodokļa summu, kas ir atzīta saskaņā ar kreditoru prasījumu reģistru, kad tiesa ir apstiprinājusi preču vai pakalpojumu saņēmēja maksātnespējas procedūras pabeigšanu, vai, ja preču vai pakalpojumu saņēmējs ir fiziskā persona, – kad tiesa ir apstiprinājusi bankrota procedūras pabeigšanu.

Ja preču vai pakalpojumu saņēmējam ir uzsākts maksātnespējas process, tad priekšnodokļa korekciju par zaudēto parādu veic tikai tajā taksācijas periodā, kad tiesa ir apstiprinājusi preču vai pakalpojumu saņēmēja maksātnespējas procedūras pabeigšanu.

Reģistrētam nodokļa maksātājam par rēķiniem, kas nav iekļauti kreditoru prasījumu reģistrā, nav tiesību veikt priekšnodokļa korekciju.

Ja parādnieks ir likvidēts maksātnespējas procesa rezultātā, Pievienotās vērtības nodokļa likums nenosaka prasību nosūtīt informāciju par to, ka attiecīgais parāds šā likuma izpratnē tiek uzskatīts par zaudēto parādu.

Vairāk informācijas VID metodiskajā materiālā “Zaudētie parādi”.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: