0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESTIESLIETASKādi līgumsodi var tikt uzskatīti par "nesamērīgiem" un ieskaitīti ar saimniecisko darbību nesaistītās izmaksās?

Kādi līgumsodi var tikt uzskatīti par “nesamērīgiem” un ieskaitīti ar saimniecisko darbību nesaistītās izmaksās?

Jautājums: Jaunajā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā kā ar saimniecisko darbību nesaistītas izmaksas minēti arī "nesamērīgi līgumsodi". Kādi līgumsodi uzskatāmi par "nesamērīgiem"? Atbildi "Bilances Akadēmijas" seminārā 6. jūlijā sniedza  Diāna Kļuškina: Pirmkārt, nesamērīgs nevar būt neviens naudas sods, kas saistīts ar nodokļiem. Nodokļu likumi neuzliek "nesamērīgus sodus", tāpēc to nomaksa ir saimnieciskās darbības izdevumi. Tāpat arī visu pārējo valsts institūciju uzliktie sodi ir samērīgi pēc noklusējuma - administratīvie naudas sodi, utml. Savukārt uzņēmumu savstarpējo līgumsodu samērīgums vai nesamērīgums būtu vērtējams kontekstā ar Civillikuma garu. Ja divas neatkarīgas puses ir vienojušās, līgumsods parasti ir samērīgs. Īpaša vērība šim aspektam tiek pievērsta tad,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

2 KOMENTĀRI

Pierakstīties
Paziņot par
2 Komentāri
jaunākie
vecāki populārakie
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
sanita.augstkalne@lv.dsv.com
sanita.a***@lv.dsv.com
5 gadi atpakaļ

Kā var runāt par nesamērīgu līgumsodu, ja Civillikuma 1716. pants nosaka, ka Līgumsods par saistību nepienācīgu izpildi vai neizpildīšanu īstā laikā (termiņā) var tikt noteikts pieaugošs, taču kopumā ne vairāk par 10 procentiem no pamatparāda vai galvenās saistības apmēra.
Tātad pēc būtības līgumsods nedrīkst būt lielāks par tiem 10 procentiem, pretējā gadījumā tas ir pretlikumīgs, vai ne tā ?

Baiba Fidlere
baiba.***@abava.lv
5 gadi atpakaļ

Līgumsods , soda nauda un naudas sods ir atšķirīgi jēdzieni.
Attiecībā uz CSDD soda naudu par ātruma pārsniegumu, ko fiksē radars( sods juridiskai personai) ir VID atbilde, ka tā ir samērīga soda nauda. Bet ir atsevišķi uzņēmumi, kuri uzliek sodu par kaut kādu noteikumu neievērošanu ( Europark, Citypark utml.)un nav nekāda darījuma vērtība vispār. Lielākie jautājumi ir par šīm soda naudām vai naudas sodiem.Vai tie ir samērīgi( nav ar ko salīdzināt)?

Jautājums: Jaunajā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā kā ar saimniecisko darbību nesaistītas izmaksas minēti arī "nesamērīgi līgumsodi". Kādi līgumsodi uzskatāmi par "nesamērīgiem"?

Atbildi "Bilances Akadēmijas" seminārā 6. jūlijā sniedza  Diāna Kļuškina:

Pirmkārt, nesamērīgs nevar būt neviens naudas sods, kas saistīts ar nodokļiem. Nodokļu likumi neuzliek "nesamērīgus sodus", tāpēc to nomaksa ir saimnieciskās darbības izdevumi. Tāpat arī visu pārējo valsts institūciju uzliktie sodi ir samērīgi pēc noklusējuma - administratīvie naudas sodi, utml. Savukārt uzņēmumu savstarpējo līgumsodu samērīgums vai nesamērīgums būtu vērtējams kontekstā ar Civillikuma garu. Ja divas neatkarīgas puses ir vienojušās, līgumsods parasti ir samērīgs. Īpaša vērība šim aspektam tiek pievērsta tad, ja aizdomīgi liels līgumsods ir ierakstīts līgumā starp saistītajiem uzņēmumiem. Piemēram, ja kāds lielveikals visiem pārējiem piegādātājiem piemēro kādu vienu, standarta līgumsodu, bet vienam piegādātājam, kurš ir saistītais uzņēmums, piemēro pavisam citus līgumsoda procentus. Tādā gadījumā līgumsods, iespējams, iecerēts kā mehānisms naudas izņemšanai no uzņēmuma.

Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8. panta 2. daļas 10. apakšpunktā noteikts, ka pie izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību, pieskaita arī "soda naudām, līgumsodiem un naudas sodiem izmantotās summas, ja tās nav samērīgas ar darījuma vērtību vai veiktas saistītai personai vai personai, kas izveidota vai darbojas zemu nodokļu vai beznodokļu valstī vai teritorijā".