0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BIZNESSFINANSESMaina nosacījumus, kad elektroenerģijas ražotājiem būs pienākums maksāt par sistēmas jaudas rezervēšanu

Maina nosacījumus, kad elektroenerģijas ražotājiem būs pienākums maksāt par sistēmas jaudas rezervēšanu

Pēc Ekonomikas ministrijas un likumprojekta informācijas

Ievērojamas izmaiņas elektroenerģijas ražotājiem paredz Saeimā 2022. gada 14. jūlijā pieņemtie grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā, kas stājās spēkā  11. augustā. Turpmāk jaunas elektroenerģijas ražošanas iekārtas ieviešanai vai ražošanas jaudu palielināšanai Ekonomikas ministrijas atļauja būs nepieciešama elektroenerģijas ražošanas iekārtām ar jaudu, kas ir vienāda vai pārsniedz 500 kilovatus (iepriekšējo 11,1 kW vietā). Likumā precizēts, ka elektroenerģijas ražotājs ir fiziskā vai juridiskā persona, kura ražo elektroenerģiju vai izmanto elektroenerģijas uzkrātuvi, lai nodotu elektroenerģiju sistēmā. Savukārt par elektroenerģijas uzkrātuvi uzskata ietaisi vai ietaišu kopumu, kurā notiek enerģijas uzkrāšana vēlākai izmantošanai. Likuma grozījumi galvenokārt ietekmēs saules…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Kindel Media: https://www.pexels.com

Ievērojamas izmaiņas elektroenerģijas ražotājiem paredz Saeimā 2022. gada 14. jūlijā pieņemtie grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā, kas stājās spēkā  11. augustā.

Turpmāk jaunas elektroenerģijas ražošanas iekārtas ieviešanai vai ražošanas jaudu palielināšanai Ekonomikas ministrijas atļauja būs nepieciešama elektroenerģijas ražošanas iekārtām ar jaudu, kas ir vienāda vai pārsniedz 500 kilovatus (iepriekšējo 11,1 kW vietā). Likumā precizēts, ka elektroenerģijas ražotājs ir fiziskā vai juridiskā persona, kura ražo elektroenerģiju vai izmanto elektroenerģijas uzkrātuvi, lai nodotu elektroenerģiju sistēmā. Savukārt par elektroenerģijas uzkrātuvi uzskata ietaisi vai ietaišu kopumu, kurā notiek enerģijas uzkrāšana vēlākai izmantošanai. Likuma grozījumi galvenokārt ietekmēs saules un vēja elektroenerģijas ražotājus.

Elektroenerģijas ražotājiem, kuru ražošanas iekārtu jauda ir līdz 500 kilovatiem, varēs vērsīsies tieši pie sadales sistēmas operatora ar iesniegumu atbilstoši sistēmas pieslēguma noteikumos noteiktajai kārtībai.

Grozījumi paredz pienākumu elektroenerģijas ražotājiem maksāt sistēmas operatoram maksu par sistēmas jaudas rezervēšanu, ja pieslēdzamās elektroenerģijas ražošanas iekārtas jauda iecerēta lielāka par 50 kilovatiem.

Šāda likuma izmaiņa paredzēta ar mērķi, lai atbrīvotu rezervētās sistēmas jaudas reāliem elektrostaciju attīstības projektiem un pārtrauktu nepamatoti uzsāktos pieslēguma procesus, tādējādi optimizējot tīkla darbību un veicinot atjaunojamo energoresursu jaudu ieviešanu. Tuvākajā laikā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (turpmāk – Regulators) noteiks metodiku, pēc kuras tiks aprēķināta maksa par sistēmas jaudas rezervēšanu, kā arī kārtību, kādā šī maksa būs piemērojama. Prasības jaudas rezervēšanas maksai attiecināmas uz visiem elektroenerģijas ražotājiem, kas uzsākuši elektrostacijas pieslēguma procesu un līdz Regulatora metodikas spēkā stāšanās dienai nebūs paspējuši noslēgt pieslēguma līgumu. Paredzēts, ka attiecīgā maksa būs jāsamaksā 3 mēnešu laikā no minētās metodikas spēkā stāšanās brīža. Ražotājiem, kas pieslēguma maksu uzsāks pēc metodikas spēkā stāšanās dienas, attiecīgo maksu būs jāsamaksā pieslēguma procesa sākumā vienojoties ar sistēmas operatoru par pieslēguma īstenošanas nosacījumiem.

Likuma grozījumi arī paredz, ka par vēja elektrostacijas darbību, ja tās uzstādītā jauda ir vienāda ar vai lielāka par vienu megavatu, iekārtas uzstādītājs vai īpašnieks, sākot no attiecīgās iekārtas nodošanas ekspluatācijā, ik gadu būs jāveic vietējai sabiedrībai vēja elektrostacijas radītā diskomforta kompensācijas maksājums par katras iekārtas uzstādīto kopējo jaudu. Šo maksājumu 100% apmērā ieskaitīs tās pašvaldības budžetā, kuras teritorijā atrodas vai tiks uzstādīta elektroenerģijas ražošanas iekārta. Pašvaldībai tās saistošajos noteikumos būs jānosaka kārtība, kādā tā izmantos minētos līdzekļus, kā arī būs jānorāda to izmantošanas mērķus.