0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BIZNESSNo 1. decembra nedrīkstēs tirgot preces ar veco energomarķējumu

No 1. decembra nedrīkstēs tirgot preces ar veco energomarķējumu

Sagatavots pēc PTAC informācijas

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) atgādina, ka no 2021. gada 1. martā tika ieviests jauns energomarķējums piecām preču grupām: aukstumiekārtām, veļas mazgājamām mašīnām, kombinētajām veļas mazgāšanas un žāvēšanas mašīnām, trauku mašīnām un televizoriem. Līdz šim preces, kas vairs netika laistas tirgū pēc 2020. gada 1. novembra, bet atradās tirdzniecībā vēl pirms šī datuma, drīkstēja izpārdot ar veco marķējumu. Tomēr jāpievērš uzmanība, ka no 2021. gada 1. decembra preces ar veco energomarķējumu tirgot nedrīkst! Gaismas avotiem jauns energomarķējums ir stājies spēkā no 2021. gada 1. septembra, savukārt riepām energomarķējums stājās spēkā no 2021. gada 1. maija. Jaunajā marķējumā visiem produktiem ir…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) atgādina, ka no 2021. gada 1. martā tika ieviests jauns energomarķējums piecām preču grupām: aukstumiekārtām, veļas mazgājamām mašīnām, kombinētajām veļas mazgāšanas un žāvēšanas mašīnām, trauku mašīnām un televizoriem.

Līdz šim preces, kas vairs netika laistas tirgū pēc 2020. gada 1. novembra, bet atradās tirdzniecībā vēl pirms šī datuma, drīkstēja izpārdot ar veco marķējumu. Tomēr jāpievērš uzmanība, ka no 2021. gada 1. decembra preces ar veco energomarķējumu tirgot nedrīkst!

Gaismas avotiem jauns energomarķējums ir stājies spēkā no 2021. gada 1. septembra, savukārt riepām energomarķējums stājās spēkā no 2021. gada 1. maija.

  • Jaunajā marķējumā visiem produktiem ir izmantota vienota A-G skala. A++/A+ klases vairs netiks lietotas.
  • Marķējumā ir ieviests QR kods ar saiti uz Eiropas Komisijas marķējuma datubāzi EPREL (European Product Database for Energy Labelling).
  • Produktu enerģijas patēriņš visiem produktiem norādīts uzreiz zem energoefektivitātes skalas.
  • Marķējuma apakšējā daļā ir dažādas piktogrammas, kas informē par izvēlētā produkta īpašībām. Daļa piktogrammu ir tādas pašas kā iepriekš, bet daļa ir uzlabotas vai izstrādātas jaunas.
  • Jaunās marķējuma prasības televizoriem attiecas arī uz citiem ekrāniem, piemēram, datoru monitoriem. Turklāt marķējumā ir norādīts enerģijas patēriņš uz 1000 darbības stundām SDR un HDR režīmā līdzšinējā gada enerģijas patēriņa vietā.
  • Mazgāšanas iekārtu energomarķējumā ir norādīts enerģijas patēriņš uz 100 mazgāšanas cikliem līdzšinējā gada enerģijas patēriņa vietā.
  • Lampām, kuras tirgo bez spuldzes, energomarķējums turpmāk nav jānorāda.
  • Energomarķējumā riepām turpmāk būs iekļautas piktogrammas, kas norāda, ka ziemas riepas ir paredzētas lietošanai īpaši stipra sniega vai sala apstākļos. Ikonas marķējumā tiek attēlotas tikai tām riepām, kurām ir veikta specifiska testēšana un tās atbilst noteiktajām minimālajām prasībām.

Gaismas avotiem, kas tiek laisti tirgū pēc 2021. gada 1. septembra ir jānorāda jaunais marķējums un datu lapa.

No 2023. gada 1. marta šādas prasības attieksies uz visiem produktiem - jābūt jaunajam energomarķējumam un datu lapai. Uz visiem produktiem jābūt uzdrukātam vai uzlīmētam jaunajam energomarķējumam, aizsedzot veco. Jāpievieno tikai jaunās datu lapas. Izvietot produktus tirgošanai gan ar jauno, gan veco marķējumu nedrīkst. Produktam drīkst norādīt tikai vienu energomarķējumu.

Par energomarķējumu izvietošanu veikalos un interneta veikalos ir izstrādātas vairākas vadlīnijas, kas lasāmas PTAC tīmekļvietnē:

Izvietojot energomarķējumu veikalā, tam ir jāatrodas preces priekšpusē vai uz tās, kur tas uzreiz ir skaidri redzams pircējam. Energomarķējumam ir jābūt skaidri salasāmam, tas nedrīkst būt bojāts vai aizsegts.

PTAC aicina komersantus pievērst uzmanību izmaiņām un savās tiešsaistes tirdzniecības vietnēs korekti attēlot jauno energomarķējumu! PTAC turpinās iepriekšējos gados aizsākto darbu, pārbaudot energomarķējuma un datu lapas norādīšanu tiešsaistes interneta veikalos.

Interneta veikalā precei ir jābūt gan energomarķējumam, gan datu lapai. Abiem ir jāatrodas tuvu cenai.

Interneta veikalā var attēlot gan pilnu energomarķējuma un datu lapas attēlu, gan izmantot ligzdoto vizualizāciju, kad blakus cenai atrodas energomarķējuma ikona (bulta) un saite uz datu lapu. Uzklikšķinot ar peli uz ikonas un saites, ir jāatveras pilnam energomarķējumam un datu lapai.

Energomarķējumam un datu lapai interneta veikalā ir jābūt attēlotiem visur, kur ir norādīta preces cena, t.i., ne tikai pašas preces lapā, bet arī preču grupas lapā (piemēram, sadaļā, kur atrodas visi ledusskapji).

Datu lapa ir standarta dokuments, kas ietver konkrētu informāciju par preci un ko tirgotājam nodrošina piegādātājs. Tā ietver detalizētāku un precīzāku informāciju nekā parasts preces apraksts. Katras preču grupas energomarķējuma regula ietver atsevišķu pielikumu, kas nosaka, kādai tieši informācijai un kādā secībā jābūt norādītai. Piemēram, veļas mazgājamās mašīnas datu lapa ietver gan iekārtas izmērus un nominālo ietilpību, gan mazgāšanas efektivitātes indeksu, programmu ilgumu, enerģijas patēriņu gaidstāves režīmā u.c. informāciju. Ja ražotājs nav nodrošinājis jaunos energomarķējumus un datu lapas, tirgotājiem tie ir jāpieprasa piegādātājiem.

Pircējam ir iespēja iegūt papildu informāciju, ļaujot preces salīdzināt savā starpā pēc vienādiem parametriem, līdz ar to tiek veicināta informētāka lēmumu pieņemšana. Turklāt pircējs pats var iepazīties ar sev nepieciešamo informāciju, neapgrūtinot pārdevēju ar papildu jautājumiem. Savukārt preces aprakstu veido pats tirgotājs, brīvi izvēloties, kādu informāciju tajā iekļaut.

Lai iegūtu papildinformāciju, apmeklējiet arī speciāli izstrādāto tīmekļa vietni Label2020.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: