0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻITRANSPORTSPar ārvalstīs reģistrētu auto transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli iesaka aprēķināt tāpat kā par Latvijā reģistrētu

Par ārvalstīs reģistrētu auto transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli iesaka aprēķināt tāpat kā par Latvijā reģistrētu

Valsts sekretāru sanāksmē 20. augustā starpministriju saskaņošanai izsludināts Satiksmes ministrijas izstrādātais likumprojekts "Grozījums Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā". Ar likumprojektu paredzēts noteikt ārvalstī reģistrētu M1 un N1 kategorijas transportlīdzekļu ekspluatācijas nodokļa (TEN) likmes pašreizējā likuma 4. pantā minētajā apmērā. Kā norādīts likumprojekta anotācijā, TEN maksātājs ir transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā norādītais turētājs vai, ja turētājs nav norādīts, — transportlīdzekļa īpašnieks (valdītājs), kuram Latvijā ir reģistrēts vai tiek reģistrēts likuma 2. pantā minētais ar nodokli apliekamais transportlīdzeklis vai kura īpašumā, turējumā vai valdījumā esošajam likuma 2. pantā minētajam ar…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Visualhunt

Valsts sekretāru sanāksmē 20. augustā starpministriju saskaņošanai izsludināts Satiksmes ministrijas izstrādātais likumprojekts "Grozījums Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā".

Ar likumprojektu paredzēts noteikt ārvalstī reģistrētu M1 un N1 kategorijas transportlīdzekļu ekspluatācijas nodokļa (TEN) likmes pašreizējā likuma 4. pantā minētajā apmērā.

Kā norādīts likumprojekta anotācijā, TEN maksātājs ir transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā norādītais turētājs vai, ja turētājs nav norādīts, — transportlīdzekļa īpašnieks (valdītājs), kuram Latvijā ir reģistrēts vai tiek reģistrēts likuma 2. pantā minētais ar nodokli apliekamais transportlīdzeklis vai kura īpašumā, turējumā vai valdījumā esošajam likuma 2. pantā minētajam ar nodokli apliekamajam transportlīdzeklim Latvijā tiek izsniegtas tranzīta numura zīmes, vai persona, kuras deklarētā dzīvesvieta ir Latvijā un kura dalībai ceļu satiksmē izmanto ārvalstī reģistrētu M1 un N1 kategorijas automobili.

Ārvalstī reģistrēta transportlīdzekļa nodokļa ieviešanas mērķi bija:
  1. nodrošināt, ka, ievērojot vienlīdzības principus, par visiem transportlīdzekļiem, kas reģistrēti Latvijā vai kurus ceļu satiksmē Latvijā izmanto personas, kuras savu pastāvīgo dzīvesvietu deklarējušas Latvijā, tiek maksāts TEN;
  2. sekmēt, ka personas, kuras savu pastāvīgo dzīvesvietu deklarējušas Latvijā, tātad apliecinājušas savu pastāvīgu saikni ar Latviju, reģistrē Latvijā transportlīdzekļus, kurus šeit ikdienā izmanto ceļu satiksmē, īpaši ņemot vērā apstākli, ka šādai reģistrācijai nav ne tiesisku, ne faktisku šķēršļu.

Patlaban TEN par ārvalstī reģistrēta M1 un N1 kategorijas automobiļa izmantošanu ceļu satiksmē maksā atbilstoši automobiļa izmantošanas laikposmam:

  • 1) par dienu — 10 eiro;
  • 2) par mēnesi — 250 eiro;
  • 3) par sešiem mēnešiem — 600 eiro;
  • 4) par gadu — 1000 eiro.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas viedokli  TEN var piemērot pēc atšķirīgi aprēķinātām likmēm. Latvijā reģistrētiem transportlīdzekļiem nodokļa likmi parasti nosaka, vai nu pamatojoties uz CO2 emisijām, vai uz pilnmasu, motora darba tilpumu un maksimālo jaudu, vai ņemot vērā tikai transportlīdzekļa pilnmasu. Nodokli iekasē katru gadu un to aprēķina atkarībā no to mēnešu skaita, kuros transportlīdzeklis saglabāts reģistrā.

Savukārt transportlīdzekļiem, kas reģistrēti citā dalībvalstī un ko izmanto Latvijas iedzīvotājs, TEN likmi nosaka, pamatojoties tikai uz lietošanas ilgumu Latvijas teritorijā attiecīgi vienu dienu, vienu mēnesi, sešus mēnešus vai vienu gadu.

Eiropas Komisijas ieskatā, paredzot tādu TEN, kurš salīdzinājumā ar to, kādu maksā par transportlīdzekļiem, kas reģistrēti Latvijā, ir lielāks tad, ja to maksā par citā dalībvalstī reģistrētajiem transportlīdzekļiem, kurus vada Latvijas iedzīvotāji un kuri nav paredzēti pastāvīgai izmantošanai galvenokārt Latvijā vai faktiski netiek šādā veidā izmantoti, Latvijas Republika nav izpildījusi pienākumus, kas tai paredzēti saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 21., 45., 49., 56. un 63. pantu.

Ievērojot minēto, likuma grozījums paredz līdzsvarot TEN likmes par ārvalstīs reģistrētiem M1 un N1 kategorijas transportlīdzekļiem ar TEN par Latvijā reģistrētiem transportlīdzekļiem, nosakot attiecīgi likmes likuma 4. pantā paredzētajā apmērā, kur maksājamā TEN likmes aprēķina formula ir

TEN gadam x 1/12 x paredzētais ārvalstī reģistrēta M1 vai N1 kategorijas automobiļa izmantošanas mēnešu skaits ceļu satiksmē Latvijā.

Likuma grozījumi stāsies spēkā pēc tam, kad tos būs izskatījusi valdība un pieņēmusi Saeima.