0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIPievienotās vērtības nodokļa piemērošana saistībā ar ārkārtas situāciju

Pievienotās vērtības nodokļa piemērošana saistībā ar ārkārtas situāciju

Sagatavots pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas

Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sniedzis atbildes uz jautājumiem, kas attiecas arī uz pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu konkrētās situācijās. Jautājums: Saistībā ar izsludināto ārkārtējo situāciju ar mērķi ierobežot “Covid-19” izplatību uzņēmums – reģistrēts PVN maksātājs – pārtrauc pasākumus, kā arī plānotos komandējuma braucienus, par kuriem jau iepriekš tika veikti avansa maksājumu, tādi, kā aviobiļešu iegāde, viesnīcu noma, avansa maksājums par piedalīšanos izstādē, u.c. Nauda no darījuma partneriem netiek atmaksāta. Vai uzņēmums drīkst veikt priekšnodokļa atskaitījumus saistībā ar šiem izdevumiem? Priekšnodoklis par precēm un pakalpojumiem, kas saņemti saimnieciskās darbības ietvaros veikto…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Foto: Anna Shvets from Pexels

Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sniedzis atbildes uz jautājumiem, kas attiecas arī uz pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu konkrētās situācijās.

Jautājums: Saistībā ar izsludināto ārkārtējo situāciju ar mērķi ierobežot “Covid-19” izplatību uzņēmums – reģistrēts PVN maksātājs – pārtrauc pasākumus, kā arī plānotos komandējuma braucienus, par kuriem jau iepriekš tika veikti avansa maksājumu, tādi, kā aviobiļešu iegāde, viesnīcu noma, avansa maksājums par piedalīšanos izstādē, u.c. Nauda no darījuma partneriem netiek atmaksāta. Vai uzņēmums drīkst veikt priekšnodokļa atskaitījumus saistībā ar šiem izdevumiem?

Priekšnodoklis par precēm un pakalpojumiem, kas saņemti saimnieciskās darbības ietvaros veikto apliekamo darījumu nodrošināšanai vai tādu citās valstīs veiktu darījumu nodrošināšanai, kuri būtu apliekami ar nodokli, ja tie tiktu veikti iekšzemē, ir atskaitāms, ja nodrošināti dokumentāli pierādījumi par šādu izdevumu nepieciešamību un ir izsekojams to izlietojums.

Komercsabiedrība – reģistrēts PVN maksātājs – ir iegādājusies pārtikas piedevas, vitamīnus un bezrecepšu medikamentus saviem darbiniekiem ar mērķi pasargāt tos koronavīrusa izplatības periodā, kā arī ir pieņēmusi lēmumu nodrošināt darbinieku, kuri nevar strādāt attālināti, regulāru ēdināšanu ar mērķi ievērot drošības pasākumus un mazināt darbinieku došanos uz sabiedriskās ēdināšanas iestādēm. Vai pie šādiem nosacījumiem uzņēmums drīkst atskaitīt nodokļa rēķinos norādīto nodokli par precēm un pakalpojumiem minēto vajadzību nodrošināšanai?

Ņemot vērā, ka norādītajām vajadzībām iegādātās preces un pakalpojumi nav saņemti un izmantoti komersanta ar apliekamo darījumu nodrošināšanai, nodokļa rēķinos norādītās summas nav atskaitāmas kā priekšnodoklis no valsts budžetā maksājamās nodokļa summas.

Lai nodrošinātu komercsabiedrības darbinieku un apmeklētāju profilaktiskus veselības aizsardzības pasākumus koronavīrusa izplatības periodā, komercsabiedrība – reģistrēts PVN maksātājs – ir iegādājusies dažādus dezinfekcijas līdzekļus roku un virsmu tīrīšanai, vienreizējās lietošanas cimdus, maskas un medicīnisko iekārtu temperatūras mērīšanai (infrasarkano termometru). Minētie līdzekļi ir izvietoti pie ieejas un arī atbilstošās komercsabiedrības telpās. Vai uzņēmums drīkst veikt priekšnodokļa atskaitījumus saistībā ar šiem izdevumiem?

Priekšnodoklis par precēm un pakalpojumiem, kas saņemti saimnieciskās darbības ietvaros veikto apliekamo darījumu nodrošināšanai vai tādu citās valstīs veiktu darījumu nodrošināšanai, kuri būtu apliekami ar nodokli, ja tie tiktu veikti iekšzemē, ir atskaitāms, ja nodrošināti dokumentāli pierādījumi par šādu izdevumu nepieciešamību un ir izsekojams to izlietojums.

Vispārējie nosacījumi

Reģistrētam pievienotās vērtības nodokļa maksātājam, kurš izmanto tiesības atskaitīt priekšnodokli, ir jāpierāda Pievienotās vērtības nodokļa likumā noteikto priekšnoteikumu esamība, t.sk., tam jāspēj pierādīt, ka konkrētās preces vai pakalpojumi ir saņemti un izmantoti saimnieciskās darbības Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē ietvaros veikto apliekamo darījumu nodrošināšanai vai tādu citās valstīs veiktu darījumu nodrošināšanai, kuri būtu apliekami ar nodokli, ja tie tiktu veikti iekšzemē, un ka darījuma veikšanas brīdī darījuma partneris (preču piegādātājs vai pakalpojuma sniedzējs) nav izslēgts no Valsts ieņēmumu dienesta PVN maksātāju reģistra.

Gadījumā, ja izpildās minētie nosacījumi un reģistrēts PVN maksātājs, ievērojot Ministru kabineta 2020.gada 12.marta rīkojumā Nr.103 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”  noteiktās prasības, pārtrauc sabiedrībai publiski pieejamos pasākumus un atceļ plānotos komandējuma braucienus, par kuriem iepriekš tika veikti avansa maksājumi un par kuriem netiek atgriezta nauda, tad tas ir tiesīgs priekšnodokli atskaitīt no valsts budžetā maksājamās nodokļa summas, ja ir dokumentāri pierādījumi par šādu izdevumu nepieciešamību ar PVN apliekamo darījumu nodrošināšanai un ir izsekojams to izlietojums.

Izvērtējot priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības, jāņem vērā, ka nodokļa rēķinā norādīto nodokli par precēm un pakalpojumiem reģistrēta nodokļa maksātāja darbinieku atpūtai, personiskajām vajadzībām (tai skaitā transporta pakalpojumi, degvielas iegāde un elektronisko sakaru pakalpojumi), ēdināšanai, veselības uzlabošanai un izklaides pasākumiem neatskaita kā priekšnodokli. Ārkārtas situācijas izsludināšana par koronavīrusa (COVID-19) izraisīto uzliesmojumu neatceļ priekšnodokļa par minētajiem izdevumiem atskaitīšanas aizliegumu.

Lasiet arī: Uzņēmumu ienākuma nodokļa un algas nodokļa piemērošana saistībā ar ārkārtas situāciju