0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESSkaidras naudas darījumiem nepastāv laika ierobežojumu

Skaidras naudas darījumiem nepastāv laika ierobežojumu

Jautājums. Likuma „Par nodokļiem un nodevām” 30.panta pirmā daļā teikts, ka “nav atļauts veikt skaidrā naudā darījumus, kuru summa pārsniedz 10 000 latus”. Uz kādu laika periodu šī norma attiecas - uz mēnesi, gadu, kamēr pastāv SIA? Administratīvo pārkāpumu kodeksā 159.panta 7.daļa  paredz bargus sodus, bet arī tur nav minēts periods. Katrs šo normu tulko kā sanāk, bet konkrētas skaidrības nav. Atbildi sniedz Ieva Kica, VID Nodokļu pārvaldes Nodokļu un nodevu grāmatvedības metodikas daļas galvenā nodokļu inspektore. Saskaņā ar likuma "Par nodokļiem un nodevām" 30.panta pirmo daļu nodokļu maksātāji, izņemot fiziskās personas, kuras nav individuālie komersanti, katru mēnesi līdz 15.datumam…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

10 KOMENTĀRI

Pierakstīties
Paziņot par
10 Komentāri
jaunākie
vecāki populārakie
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
***
***
11 gadi atpakaļ

Ja ir veikts darījums skaidrā naudā par 10 000 2011.gadā ar vienu partneri, vai tad tas nozīmē, ka turpmākos 50 vai 100 gadus ar šo partneri skaidrā naudā darījumu vairāk nedrīkst būt?

Tatjana Jeļkina
ta***@inbox.lv
11 gadi atpakaļ

Es sapratu, ka šis ierobežojums ir mēneša ietvaros. Ja nedrīkst veikt tādus darījumus, kā to kontrolēt? Vai likumdevējs par to domāja?

Vineta PLZ.LV
PLZ.LV
vineta***@lid.lv
11 gadi atpakaļ

Paldies par komentāriem. Esam publicējuši VID speciālista viedokli. No tā patlaban tiešām saprotams, ka tad, ja veikts darījums, kā min sarmite@…, tad visas iespējas ir izsmeltas.
Gaidīsim vēl Jūsu komentārus! Uzdosim Jūsu papildjautājumus VID un Finanšu ministrijai.

Ar cieņu,
plz.lv redakcija

Teodors Zvirgzdiņš
teodors.z***@inbox.lv
11 gadi atpakaļ

Lūdzu konkretizēt ar piemēriem, ko nozīmē viens darījums ar vienu partneri un vairākas operācijas kas saistītas ar šo darījumu.
Pemēram – ēdināšanas uzņēmums pasūta piegādātājam 20 reizes 2012.gadā svaigas gaļas produkciju un rezultātā kopējā summa sanāk 10500 Ls (norēķini notiek skaidrā naudā), vai šajā gadījumā arī ir pārkapts likums?

***
***
11 gadi atpakaļ

Kādreiz semināros skaidroja, ka darījumu ierobežojumi attiecās mēneša ietvaros. Pēc šī
skaidrojuma iznāk, ka, ja darījumi (kaut vai
pāris gadu ietvaros) sasniedz 10 000 (5 000), tad ir jāmaina sadarbības partneris.
Kā reāli veikt šādu uzskaiti? Man šķiet, ka likuma nepilnība kārtējo reizi tiek
“aizlāpīta” ar gudrām frāzēm, kuras reāli nav izpildāmas.Interesē, kad likumus caurskatīs zinoši un daudzpusīgi profesionāļi, nevis studenti, kā tas bieži esot tagad.

***
***
11 gadi atpakaļ

Tā jau ir uzņēmumu diskriminācija un valsts iedzīvošanās uz mūsu rēķina no soda naudām. Ja likumā nav norādīts ierobežojums, tātad nav aizliegums. Kas nav aizliegts, tas ir atļauts. Gribētu dzirdēt jurista (kas pārzin nodokļu sistēmu)skaidrojumu, jo VID darbinieki likumu interpretē pēc sava labuma skatījuma. Nesakārtotu likumu dēļ valsts izkrāpj naudu no uzņēmumiem, tas jau ir noziegums.Ko darīt ar degvielas un citiem čekiem, jāskaita no 2009 gada kopā sk. nauda, un, ja pārsniedz Ls 10 000, tad jāmeklē cits degvielas piegādātājs, kas atrodas vienus desmit km tālāk. Latvijas likumdevēji:apdomājiet, ko Jūs darāt.

Aiga Eihe
ai***@entra24.lv
11 gadi atpakaļ

man šķiet, te vajadzētu skaidrojumu, kas ir atsevišķs darījums šā likuma izpratnē, tad ik pēc 10tk. varbūt jāpārslēdz līgums ar pastāvīgo piegādātāju…

Ita Bekerta
***@eksistemas.lv
11 gadi atpakaļ

Šāds VID skaidrojums ir parādījies tikai tagad. Iepriekš tā arī skaidroja, ka mēneša ietvaros, jo likumā informācija ir vienā rindkopā jeb panta (1) daļā.

***
***
11 gadi atpakaļ

Uzdevām vēlreiz precizējošu jautājumu VID un saņēmām atbildi, ka tiek gatavots metodiskais materiāls, ar kuru portāla redakcija tikšot iepazīstināta viena no pirmajām.
Ar cieņu,
plz.lv redakcija

Ita Bekerta
***@eksistemas.lv
11 gadi atpakaļ

Metodiskajam materiālam ir tikai ieteikuma raksturs.

Jautājums. Likuma „Par nodokļiem un nodevām” 30.panta pirmā daļā teikts, ka “nav atļauts veikt skaidrā naudā darījumus, kuru summa pārsniedz 10 000 latus”. Uz kādu laika periodu šī norma attiecas - uz mēnesi, gadu, kamēr pastāv SIA? Administratīvo pārkāpumu kodeksā 159.panta 7.daļa  paredz bargus sodus, bet arī tur nav minēts periods. Katrs šo normu tulko kā sanāk, bet konkrētas skaidrības nav. Atbildi sniedz Ieva Kica, VID Nodokļu pārvaldes Nodokļu un nodevu grāmatvedības metodikas daļas galvenā nodokļu inspektore. Saskaņā ar likuma "Par nodokļiem un nodevām" 30.panta pirmo daļu nodokļu maksātāji, izņemot fiziskās personas, kuras nav individuālie komersanti, katru mēnesi līdz 15.datumam Ministru kabineta noteiktajā kārtībā deklarē visus iepriekšējā mēneša laikā savstarpēji skaidrā naudā veiktos darījumus (neatkarīgi no tā, vai darījums notiek vienā operācijā vai vairākās operācijās), kuru summa pārsniedz 3000 latu. Nodokļu maksātājiem, izņemot fiziskās personas, kuras nav individuālie komersanti, nav atļauts veikt skaidrā naudā darījumus, kuru summa pārsniedz 10 000 latu (neatkarīgi no tā, vai darījums notiek vienā operācijā vai vairākās operācijās). Minētais aizliegums nodokļu maksātājiem veikt skaidrā naudā darījumus, kuru summa pārsniedz 10 000 latu, ir attiecināms uz katru atsevišķu darījumu ar vienu darījuma partneri, un nav attiecināms uz darījuma veikšanu noteiktā periodā, bet uz darījumu kopumā, neatkarīgi no tā, vai darījums notiek vienā operācijā vai vairākās operācijās. Tātad nodokļu maksātājiem nav atļauts veikt darījumus skaidrā naudā (neatkarīgi no tā, vai darījums notiek vienā operācijā vai vairākās operācijās), kuru summa pārsniedz 10 000 latu. Līdz ar to darījuma kopējā summa ar vienu partneri nedrīkst pārsniegt 10 000 latu, neatkarīgi kādā laika posmā tas tiek veikts. REDAKCIJAS PIEBILDE. Jāatgādina, ka Saeima 21. jūnijā  galīgajā lasījumā ir pieņēmusi grozījumus likumā, kas slieksni 10 000 latu pazemina uz 5000 latiem. Pagaidām Valsts prezidents likuma grozījumus vēl nav izsludinājis.