0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BIZNESSFINANSESUz parādu atlaišanu varētu pretendēt fiziskas personas ar parādiem no 2000 līdz 5000 eiro

Uz parādu atlaišanu varētu pretendēt fiziskas personas ar parādiem no 2000 līdz 5000 eiro

Fiziskās personas, kurām ir zemi ienākumi un neliels parādsaistību apmērs, noteiktā kārtībā varētu tikt atbrīvoties no parādsaistībām. To paredz Valsts sekretāru sanāksmē 15. augustā izsludināta Tieslietu ministrijas izstrādātā septiņu  likumprojektu pakete. Ministrija sagatavojusi jaunu likumprojektu "Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likums", kā arī grozījumus vairākos jau šobrīd esošos normatīvajos aktos -  Civilprocesa likumā, Maksātnespējas likumā, likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru”, Notariāta likumā, likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” un Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā. Jaunais regulējums būs piemērojams ierobežotam likumā noteiktam fizisko personu lokam, ar parādsaistību kopējo apmēru no 2 000 līdz 5 000 eiro,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Robert Bogdan, Pexels.com

Fiziskās personas, kurām ir zemi ienākumi un neliels parādsaistību apmērs, noteiktā kārtībā varētu tikt atbrīvoties no parādsaistībām. To paredz Valsts sekretāru sanāksmē 15. augustā izsludināta Tieslietu ministrijas izstrādātā septiņu  likumprojektu pakete. Ministrija sagatavojusi jaunu likumprojektu "Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likums", kā arī grozījumus vairākos jau šobrīd esošos normatīvajos aktos -  Civilprocesa likumā, Maksātnespējas likumā, likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru”, Notariāta likumā, likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” un Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā.

Jaunais regulējums būs piemērojams ierobežotam likumā noteiktam fizisko personu lokam, ar parādsaistību kopējo apmēru no 2 000 līdz 5 000 eiro, ko drīkstēs veidot noteikta veida parādsaistības. Pieteikumu par atbrīvošanu no parādsaistībām vērtēs zvērināts notārs, taču pirms pieteikuma izskatīšanas fiziskai personai būs pienākums apgūt finanšu pratības kursus.

Šobrīd Maksātnespējas likumā ietvertais fiziskās personas maksātnespējas process ir salīdzinoši dārgs un nav piemērojams personām ar parādsaistību apjomu līdz 5 000 eiro. Tādējādi personām ar zemiem ienākumiem nav iespēju tiesiski risināt to maksātspējas problēmas.

Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likuma subjekts varētu būt fiziskā persona, kura atbilst vienai no šādām pazīmēm:

  •  tā pēdējos divpadsmit mēnešus ir bijusi Latvijas Republikas nodokļu maksātājs,
  • tai pēdējos divpadsmit mēnešus ir bijusi deklarētā dzīvesvieta Latvijas Republikā, ja tā saņem sociālos maksājumus no Latvijas Republikas valsts vai pašvaldības budžeta līdzekļiem;
  • vidējie ienākumi mēnesī (neskaitot tās summas, uz kurām atbilstoši Civilprocesa likumam nevar vērst piedziņu) pēdējo divpadsmit mēnešu laikā nesasniedza valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmēru normālā darba laika ietvaros pieteikuma par fiziskās personas atbrīvošanu no parādsaistībām iesniegšanas dienā;
  • nav kreditoru, kuru prasījuma tiesības pret parādnieku ir nodrošinātas ar komercķīlu, zemesgrāmatā vai kuģu reģistrā reģistrētu hipotēku uz parādnieka vai trešās personas mantu;
  • nav parādsaistības vai aktīvi ārpus Latvijas Republikas;
  • pēdējo trīs gadu laikā pirms pieteikuma par fiziskās personas atbrīvošanu no parādsaistībām iesniegšanas vismaz trīs mēnešus ir bijis trūcīgās vai maznodrošinātās personas statuss.
Parāds gan netiks atlaists fiziskai personai - saimnieciskās darbības veicējam, kurai ir sociālo maksājumu saistības par nodarbinātajiem.

Lai varētu atbrīvot no parādsaistībām, būs jāspēj pierādīt, ka parādsaistības radušās no:

  • kredītiestādes, krājaizdevu sabiedrības vai kapitālsabiedrības, kura saskaņā ar licenci drīkst sniegt kreditēšanas pakalpojumus patērētājam, izsniegta aizdevuma;
  • tādas juridiskas personas piedāvātas preces vai pakalpojuma cenas nesamaksāšanas, ja par to bija piedāvāts norēķināties, tostarp,  atliktā maksājuma, aizdevuma vai citas tamlīdzīgas finansiālas vienošanās veidā, nepiesaistot trešās personas finansējumu, vai tāda  ar tāda kreditēšanas līguma starpniecību, saskaņā ar kuru netiek maksāti procenti vai citi papildu maksājumi.

Rosinātais jaunais regulējums paredz, ka sūdzību par zvērināta notāra rīcību vai pieņemto lēmumu skatīs tiesa. Tāpat tiesas kompetencē tiek nodots Latvijā maksātnespējas jomā pašlaik jauns risinājums – iespēja noteiktos gadījumos atcelt fiziskas personas atbrīvošanu no parādsaistībām.

Pēc likumprojekta izsludināšanas Valsts sekretāru sanāksmē, Tieslietu ministrija apkopos citu ministriju un institūciju sniegtos atzinumus. Pēc atzinumu apkopošanas likumprojekts tiks virzīts izskatīšanai Ministru kabinetā un tālāk Saeimā. Paredzēts, ka likumprojekts stāsies spēkā 2021. gada 1. janvārī, lai nodrošinātu pietiekamu laika posmu likumprojektā ietvertā mehānisma praktiskai ieviešanai.

Kā norāda likumprojekta sagatavotāji, atbilstoši Latvijas Finanšu nozares asociācijas 2018. gadā vidū sniegtajām ziņām parādnieku skaits ar kavētām parādsaistībām, kas pārsniedz 200 eiro, ir apmēram 170 000, no kuriem apmēram 40 000 fizisko personu parādsaistības pārsniedz 2000 eiro; apmēram 35 000 personu parādsaistības ir no 2000 līdz 5000 eiro. Savukārt pēc prasības pieteikumiem pret fiziskām personām, pie zvērinātiem tiesu izpildītājiem šobrīd atrodas apmēram 188 000 lietas (līgumstrīdi, zaudējumi, delikti).