0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIVai aizdevuma procenti var tikt aplikti gan ar iedzīvotāju, gan uzņēmumu ienākuma nodokļiem?

Vai aizdevuma procenti var tikt aplikti gan ar iedzīvotāju, gan uzņēmumu ienākuma nodokļiem?

Ikars Kubliņš, BilancePLZ, pēc VID materiāliem

Vai situācijā, kad uzņēmums saņēmis aizdevumu no fiziskas personas, šī aizdevuma procentu maksājumi tiek aplikti ne tikai ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, bet var tikt iekļauti arī uzņēmumu ienākuma nodokļa apliekamajā bāzē? Šo un saistītos jautājumus uzziņā skaidro Valsts ieņēmumu dienests. Situācija un jautājumi Uzņēmums, kura pamatkapitāls ir 2800 eiro un kurš pirmo gada pārskatu iesniegs līdz 2022. gada 30. aprīlim, plāno aizņemties 20 000 eiro no saviem īpašniekiem, fiziskām personām. Vai, atmaksājot aizdevumu, aizdevuma procentiem pirms izmaksas jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis 20% apmērā, ieskaitot to valsts budžetā (ja viena mēneša aizdevuma procenti ir 333,33 eiro, tad IIN - 66,67 eiro,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Vai situācijā, kad uzņēmums saņēmis aizdevumu no fiziskas personas, šī aizdevuma procentu maksājumi tiek aplikti ne tikai ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, bet var tikt iekļauti arī uzņēmumu ienākuma nodokļa apliekamajā bāzē? Šo un saistītos jautājumus uzziņā skaidro Valsts ieņēmumu dienests.

Situācija un jautājumi

Uzņēmums, kura pamatkapitāls ir 2800 eiro un kurš pirmo gada pārskatu iesniegs līdz 2022. gada 30. aprīlim, plāno aizņemties 20 000 eiro no saviem īpašniekiem, fiziskām personām.

Vai, atmaksājot aizdevumu, aizdevuma procentiem pirms izmaksas jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis 20% apmērā, ieskaitot to valsts budžetā (ja viena mēneša aizdevuma procenti ir 333,33 eiro, tad IIN - 66,67 eiro, atlikusī summa, ko saņem aizdevējs - 266,66 eiro)? Vai par palielinātiem procentu maksājumiem var tikt piemērots arī uzņēmumu ienākuma nodoklis, un kā veidosies šī nodokļa ikmēneša maksājums, ja uzņēmumam uz nākamā gada sākumu vēl nebūs pieejami bilances (2020. gada pārskata) dati?

VID atbildes

VID uzziņā sniedz skaidrojumu, ka, saskaņā ar likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normām, procentu ienākums par izsniegto aizdevumu veido ar nodokli apliekamu ienākumu kā ienākumam no kapitāla, kas nav kapitāla pieaugums. Tam piemērojams IIN 20% apmērā un jautājumu uzdevēja piedāvātais nodokļa aprēķins ir korekts. Iedzīvotāju ienākuma nodokli aizdevēja ienākumam no aizdevuma procentiem jāietur izmaksas vietā un jāiemaksā to budžetā ne vēlāk kā ienākuma izmaksas mēnesim sekojošā mēneša 23. datumā.

Neatkarīgi no tā, ka procentu maksājumi par aizdevumu (ko izsniegusi fiziska persona - Latvijas rezidents) tiek jau aplikti ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, tie var tikt iekļauti arī ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā bāzē, uzziņā informē VID.

"Atbilstoši Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 10.panta pirmajai daļai ar nodokli apliekamajā bāzē iekļauj procentu maksājumus proporcionāli tam, kādā apmērā pārskata gada parādu saistību (par kurām aprēķināti procentu maksājumi) vidējais apjoms pārsniedz summu, kura vienāda ar četrkāršotu nodokļa maksātāja uzņēmuma gada pārskatā atspoguļoto pašu kapitāla apjomu (pārskata gada sākumā), kas samazināts par ilgtermiņa ieguldījumu pārvērtēšanas rezervi un citām rezervēm, kuras nav radušās peļņas sadales rezultātā," skaidrots uzziņā.

Kā novērtēt pašu kapitāla apjomu, ja vēl nav sagatavots gada pārskats?

Atbilstoši likuma “Par grāmatvedību” 11.panta pirmajā daļā noteiktajam, uzņēmums, kas uzsāk darbību, veic inventarizāciju, kurā nosaka visas uzņēmuma mantas un lietojumā esošās mantas apjomu dabā, kā arī salīdzina uzņēmuma un debitoru un kreditoru prasījumu un saistību summas. Inventarizācijas rezultātus atspoguļo inventarizācijas sarakstos. Mantas, arī prasījumu un saistību novērtēšanu izdara normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Turpmāk šādu inventarizāciju veic katra pārskata gada beigās, kā arī izbeidzot uzņēmuma darbību vai reorganizējot to vai tad, ja ir pasludināts juridiskās personas vai fiziskās personas – šā likuma subjekta – maksātnespējas process vai ja, pamatojoties uz komersanta lēmumu, ir apturēta vai atjaunota tā darbība.

Likuma “Par grāmatvedību” 13.panta pirmajā daļā noteikts, ka uzņēmuma darbības sākumā, pamatojoties uz likuma “Par grāmatvedību” 11.pantā noteiktās inventarizācijas datiem, uzņēmums sastāda sākuma bilanci. Uz sākuma bilanci attiecas visi tie paši noteikumi, kuri attiecas uz gada pārskata bilanci.

Tādējādi uzņēmums, uzsākot darbību, veic inventarizāciju un, pamatojoties uz inventarizācijas datiem, atbilstoši Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma nosacījumiem sastāda sākuma bilanci, norāda VID.

Uzņēmuma iesniegumā aprakstītajā situācijā, sagatavojot sākuma bilanci, bilances pasīva iedaļas “Pašu kapitāls” postenī “Akciju vai daļu kapitāls (pamatkapitāls)” jānorāda uzņēmuma pamatkapitāls tā dibināšanas brīdī, proti, iesniegumā minētā summa – 2800 eiro. Tā kā konkrētajā situācijā uzņēmuma pašu kapitālu veido tikai pamatkapitāls 2800 eiro apmērā, tad postenī “Akciju vai daļu kapitāls (pamatkapitāls)” norādītā summa vienlaikus ir uzskatāma arī par pašu kapitāla vērtību Iesniedzēja pārskata gada sākumā.

Tādējādi, veicot Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 10.panta pirmajā daļā noteikto pieļaujamo procentu maksājumu aprēķinu, iesniegumā aprakstītajā situācijā parādsaistības vidējais apjoms uzņēmumam attiecināms pret četrkāršotu sākuma bilancē norādīto pašu kapitāla summu 2800 eiro un procentu maksājumu pārsnieguma summa saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 4.panta otrās daļas 2.punkta “c” apakšpunktu veido ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamu objektu un ir iekļaujama pārskata gada pēdējā taksācijas perioda ar nodokli apliekamajā bāzē.