0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAValsts ieņēmumu dienests aicina grāmatvedībā neizmantot viltotus čekus

Valsts ieņēmumu dienests aicina grāmatvedībā neizmantot viltotus čekus

Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) Nodokļu kontroles pārvaldes darbinieki, veicot nodokļu kontroles pasākumus, arvien biežāk konstatē pārkāpumus kas saistīti ar viltotu attaisnojuma dokumentu – elektronisko kases aparātu čeku - uzrādīšanu grāmatvedības reģistros ar mērķi neatspoguļot uzņēmuma patiesos izdevumus un tādējādi samazināt valsts budžetā maksājamo nodokļu apmēru. VID aicina uzņēmējus neizmantot šādu „nodokļu optimizācijas” paņēmienu, kas ir ne tikai administratīvi, bet arī krimināli sodāms nodokļu normatīvo aktu pārkāpums. VID Nodokļu kontroles pārvaldes amatpersonas, veicot uzņēmumu grāmatvedības pārbaudi, arvien biežāk konstatē, ka grāmatvedībā tiek uzrādīti viltoti elektronisko kases aparātu čeki. Čeku vizuālais noformējums ir ļoti līdzīgs nodokļu normatīvajos aktos noteiktajam, tomēr,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Valsts ieņēmumu dienestsValsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) Nodokļu kontroles pārvaldes darbinieki, veicot nodokļu kontroles pasākumus, arvien biežāk konstatē pārkāpumus kas saistīti ar viltotu attaisnojuma dokumentu – elektronisko kases aparātu čeku – uzrādīšanu grāmatvedības reģistros ar mērķi neatspoguļot uzņēmuma patiesos izdevumus un tādējādi samazināt valsts budžetā maksājamo nodokļu apmēru. VID aicina uzņēmējus neizmantot šādu „nodokļu optimizācijas” paņēmienu, kas ir ne tikai administratīvi, bet arī krimināli sodāms nodokļu normatīvo aktu pārkāpums.

VID Nodokļu kontroles pārvaldes amatpersonas, veicot uzņēmumu grāmatvedības pārbaudi, arvien biežāk konstatē, ka grāmatvedībā tiek uzrādīti viltoti elektronisko kases aparātu čeki. Čeku vizuālais noformējums ir ļoti līdzīgs nodokļu normatīvajos aktos noteiktajam, tomēr, salīdzinot šos čekus ar to uzņēmumu kases aparātu kontrollentām, kuri it kā tos ir izsnieguši, VID nodokļu inspektori konstatē, ka šajos čekos tiek izmantoti uzņēmuma elektronisko kases aparātu klišeju dati, datumi un numuri, taču būtiski tiek mainīti preces daudzumi un pirkuma summas.
Šādā ceļā negodprātīgie uzņēmēji, pārkāpjot nodokļu normatīvo aktu nosacījumus, cenšas grāmatvedībā uzrādīt augstākus saimnieciskās darbības izdevumus, tādējādi samazinot valsts budžetā maksājamā uzņēmumu ienākuma nodokļa apmēru, un, palielinot PVN priekšnodokli, samazināt arī valsts budžetā maksājamo PVN.

Visbiežāk šādi pārkāpumi šobrīd tiek konstatēti, pārbaudot uzņēmumu grāmatvedībā uzrādītos čekus, kas saistīti ar degvielas iegādi. Iespējams, grāmatvedībā uzrādāmie degvielas iegādes čeki tiek iegūti, iegādājoties tos no degvielas uzpildes staciju darbiniekiem, jo pretējā gadījumā ir grūti izskaidrot atsevišķu datu sakritību kases čekos (piemēram, klišeju dati, datumi un numuri).  Tādēļ VID aicina degvielas tirgotājus pievērst lielāku uzmanību tam, kas notiek ar pircēju nepaņemtajiem kases čekiem par degvielas iegādi. Iespējams, degvielas uzpildes stacijas darbinieki nodarbojas ar šo čeku tirgošanu negodprātīgo uzņēmumu pārstāvjiem, kuri vēlāk šos čekus „pilnveido” un uzrāda savā grāmatvedībā.
Lai novērstu un nepieļautu krāpnieciskas darbības ar nepamatotu attaisnojuma dokumentu uzrādīšanu uzņēmumu grāmatvedībā, VID Nodokļu kontroles pārvalde, plānojot nodokļu kontroles pasākumus, šobrīd pastiprinātu uzmanību pievērš uzņēmumiem, kuru darbība saistīta ar lielu degvielas izmantošanu lielos apmēros, bet tā tiek iegādāta par skaidru naudu.

VID atgādina, ka par krāpnieciskām darbībām un izvairīšanos no nodokļu maksāšanas likumpārkāpējiem draud ne tikai administratīva atbildība un naudas sodi, bet pat kriminālatbildība un, piemēram, aizliegums veikt uzņēmējdarbību.

VID aicina uzņēmējus neizmantot šādas nodokļu normatīvajos aktos aizliegtas metodes, pretējā gadījumā, konstatējot šādus darījumus, VID veiktā nodokļu audita rezultātā saskaņā ar likumu „Par nodokļiem un nodevām” tiks aprēķināts budžetā maksājamais PVN, uzņēmuma ienākuma nodoklis, soda un nokavējuma nauda.  Savukārt gadījumos, ja grāmatvedībā uzrādītie viltotie čeki būs par degvielas iegādi, tie tiks izslēgti no grāmatvedības uzskaites, taču vienlaikus, saskaņā ar ceļazīmēm analizējot uzņēmuma autotransporta nobraukumu un tam patērēto degvielu, VID, veicot nodokļu auditu, norādīs uz, iespējams, nelegāli tirgotas degvielas iegādi un izmantošanu, kā rezultātā uzņēmumam uzrēķinās arī akcīzes nodokli, soda un kavējuma naudu.
Papildus tam grāmatvedības dokumenti tiks nosūtīti arī Valsts policijai izvērtēšanai par kriminālprocesa uzsākšanu par dokumentu viltošanu.

 VID aicina uzņēmējus neizmantot šādu „nodokļu optimizācijas” paņēmienu, kas ir ne tikai administratīvi, bet arī krimināli sodāms nodokļu normatīvo aktu pārkāpums.

Savukārt iedzīvotājus VID aicina ziņot, zvanot uz VID diennakts bezmaksas uzticības tālruni 80009070, par gadījumiem, kad tirgotāji vai pakalpojumu sniedzēji nereģistrē ieņēmumus kases aparātos vai sistēmās vai veic kādas citas aizdomīgas darbības. Informāciju iespējams sniegt latviešu, krievu un angļu valodā, saglabājot zvanītāja anonimitāti.

26.03.2012.

VID Sabiedrisko attiecību daļa

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: