0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESKā piemērot PVN, ja daļu no viesnīcas pakalpojumu summas piestāda rēķinā partnerim?

Kā piemērot PVN, ja daļu no viesnīcas pakalpojumu summas piestāda rēķinā partnerim?

Jautājums. Tiek izrakstīts rēķins par viesnīcas pakalpojumiem ar 12% PVN, daļu no rēķina summas mums ir jāizraksta tālāk mūsu partnerim. Vai mums arī ir jāpiemēro 12% PVN vai tomēr standartlikmi 21% apmērā? Mūsu darbība nav viesnīcu pakalpojumu sniegšana, bet gan transporta pakalpojumi, esam PVN apliekamā persona.   Atbildi sagatavojis Valsts ieņēmumu dienests. Pievienotās vērtības nodokļa likuma 5.panta pirmā daļa nosaka, ka ar nodokli apliekamie darījumi ir šādi saimnieciskās darbības ietvaros iekšzemē veikti darījumi: 1) preču piegāde (tai skaitā preču piegāde Eiropas Savienības teritorijā un preču eksports) par atlīdzību; 2) pakalpojumu sniegšana par atlīdzību; 3) preču iegāde Eiropas Savienības teritorijā par…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Jautājums. Tiek izrakstīts rēķins par viesnīcas pakalpojumiem ar 12% PVN, daļu no rēķina summas mums ir jāizraksta tālāk mūsu partnerim. Vai mums arī ir jāpiemēro 12% PVN vai tomēr standartlikmi 21% apmērā? Mūsu darbība nav viesnīcu pakalpojumu sniegšana, bet gan transporta pakalpojumi, esam PVN apliekamā persona.

 

Atbildi sagatavojis Valsts ieņēmumu dienests.

Pievienotās vērtības nodokļa likuma 5.panta pirmā daļa nosaka, ka ar nodokli apliekamie darījumi ir šādi saimnieciskās darbības ietvaros iekšzemē veikti darījumi:

1) preču piegāde (tai skaitā preču piegāde Eiropas Savienības teritorijā un preču eksports) par atlīdzību;

2) pakalpojumu sniegšana par atlīdzību;

3) preču iegāde Eiropas Savienības teritorijā par atlīdzību.

Tādējādi, lai noteiktu, kā konkrētajā situācijā piemērojams pievienotās vērtības nodoklis, ir nepieciešams izvērtēt veiktā darījuma ekonomisko būtību.

Lai reģistrēts nodokļa maksātājs (transporta pakalpojumu sniedzējs), kurš ir saņēmis nodokļa rēķinu par izmitināšanas pakalpojumu tūristu mītnē, varētu saņemt daļu no nodokļa rēķinā norādītās pakalpojuma vērtības no trešās personas (darījumu partnera), tas var šai trešajai personai par konkrēto summu pieprasīt izdevumu kompensācijas maksu vai arī tai tālāk šai personai izrakstīt nodokļa rēķinu kā par izmitināšanas pakalpojumu tūristu mītnē sniegšanu.

Gadījumā, ja transporta pakalpojumu sniedzējs trešajai personai pieprasa kompensēt izdevumu summu par saņemtajiem izmitināšanas pakalpojumiem tūristu mītnē, tad izdevumu kompensācijas maksa Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē nav atlīdzība par preču piegādi vai pakalpojumu sniegšanu un tai minētā likuma normas nav piemērojamas.

Savukārt gadījumā, ja transporta pakalpojumu sniedzējs par daļu no saņemtajā nodokļa rēķinā par izmitināšanas pakalpojumu vērtības tālāk trešajai personai izraksta nodokļa rēķinu kā par pakalpojumu sniegšanu, tad Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē transporta pakalpojumu sniedzējam šis izmitināšanas pakalpojums tūristu mītnē ir ar pievienotās vērtības nodokli apliekams darījums.

Pievienotās vērtības nodokļa likuma 42.panta desmitā daļa nosaka, ka nodokļa samazināto likmi piemēro izmitināšanas pakalpojumiem tūristu mītnēs.

Tādējādi, ja transporta pakalpojumu sniedzējs trešajai personai izraksta nodokļa rēķinu par izmitināšanas pakalpojumu sniegšanu tūristu mītnē, tad šim pakalpojumam piemērojama pievienotās vērtības nodokļa samazinātā likme. Šobrīd samazinātā nodokļa likme Latvijā ir noteikta 12 procentu apmērā.

Saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 92.panta pirmās daļas 1.punktu, ja iegādātās preces un saņemtie pakalpojumi ir izmantoti ar nodokli apliekamu darījumu nodrošināšanai vai tādu citās valstīs veiktu darījumu nodrošināšanai, kuri būtu apliekami ar nodokli, ja tie tiktu veikti iekšzemē, priekšnodoklis ir no citiem reģistrētiem nodokļa maksātājiem saņemtajos nodokļa rēķinos norādītās nodokļa summas par iegādātajām precēm un saņemtajiem pakalpojumiem.

Atbilstoši Pievienotās vērtības nodokļa likuma 92.panta ceturtajai daļai reģistrētam nodokļa maksātājam ir tiesības priekšnodokli atskaitīt no valsts budžetā maksājamās nodokļa summas, ja šajā likumā nav noteikts citādi.

Pievienotās vērtības nodokļa likuma 98.panta pirmā daļa nosaka, ka reģistrēts nodokļa maksātājs priekšnodokļa atskaitīšanas vajadzībām nodrošina atsevišķu to preču un pakalpojumu uzskaiti, kas izmantoti tikai tādu darījumu nodrošināšanai, kas dod tiesības atskaitīt priekšnodokli, vai tikai tādu darījumu nodrošināšanai, kas nedod tiesības atskaitīt priekšnodokli.

Saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 98.panta otro daļu, ja iegādātās preces un saņemtos pakalpojumus izmanto gan tādu darījumu nodrošināšanai, kas dod tiesības atskaitīt priekšnodokli, gan tādu darījumu nodrošināšanai, kas nedod tiesības atskaitīt priekšnodokli, un nav iespējams nodrošināt to atsevišķu uzskaiti saskaņā ar šā panta pirmajā daļā noteikto kārtību, jo tālākas detalizētas izmaksu attiecināšanas nodrošināšanai reģistrēta nodokļa maksātāja resursu izlietojums būtu nesamērīgs, tad reģistrēts nodokļa maksātājs taksācijas periodā atskaitāmā priekšnodokļa summu aprēķina, izmantojot šādu proporciju:

  • 1) skaitītājā – to taksācijas periodā veikto darījumu vērtība bez nodokļa, kuri dod tiesības atskaitīt priekšnodokli;
  • 2) saucējā – taksācijas periodā veikto darījumu kopējā vērtība bez nodokļa (skaitītājā ietverto darījumu vērtība, kas dod tiesības atskaitīt priekšnodokli, un to darījumu vērtība, kas nedod tiesības atskaitīt priekšnodokli).

 

Ņemot vērā minēto, reģistrētam nodokļa maksātājam – transporta pakalpojumu sniedzējam ir tiesības no cita reģistrēta nodokļa maksātāja saņemtajā nodokļa rēķinā norādītās nodokļa summas par saņemtajiem izmitināšanas pakalpojumiem tūristu mītnē atskaitīt kā priekšnodokli tikai tad, ja šie pakalpojumi saimnieciskās darbības ietvaros tiks izmantoti ar pievienotās vērtības nodokli apliekamo darījumu veikšanai.

Gadījumā, ja transporta pakalpojumu sniedzējs trešajai personai pieprasa kompensēt izdevumu summu par saņemtajiem izmitināšanas pakalpojumiem, kas nav atlīdzība par preču piegādi vai pakalpojumu sniegšanu, tad par šo izmaksu kompensācijas daļu transporta pakalpojumu sniedzējam nav tiesības veikt priekšnodokļa atskaitījumus.

Gadījumā, ja transporta pakalpojumu sniedzējs saņemtos izmitināšanas pakalpojumus tūristu mītnē izmanto gan tādu darījumu nodrošināšanai, kas dod tiesības atskaitīt priekšnodokli, gan tādu darījumu nodrošināšanai, kas nedod tiesības atskaitīt priekšnodokli, tad atskaitāmā priekšnodokļa daļu transporta pakalpojumu sniedzējs aprēķina, ņemot vērā Pievienotās vērtības nodokļa likuma 98.pantā noteikto.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: