0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIVID skaidrojums par grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa likumā

VID skaidrojums par grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa likumā

Pēc VID informatīvā materiāla

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis skaidrojumu par grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas pieņemti 2023. gada 9. novembrī un stāsies spēkā no 2024. gada 1. janvāra. Grozījumi par konkrētu prasību ieviešanu maksājumu pakalpojumu sniedzējiem Grozījumi nosaka pienākumu maksājumu pakalpojumu sniedzējiem veikt uzskaiti, glabāt un sniegt informāciju VID par maksājumu saņēmējiem un pārrobežu maksājumiem, lai novērstu izvairīšanos no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) nomaksas pārrobežu darījumos. Informācijas apmaiņa ar citām dalībvalstīm ļaus analizēt datus par pārrobežu darījumiem, atklāt un kontrolēt krāpnieciskus uzņēmumus un apkarot pārrobežu krāpšanu PVN jomā e-komercijā, tādējādi mazinot PVN zaudējumus dalībvalstīs un nodrošinot…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
PVN
Foto: Unsplach.com

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis skaidrojumu par grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas pieņemti 2023. gada 9. novembrī un stāsies spēkā no 2024. gada 1. janvāra.

Grozījumi par konkrētu prasību ieviešanu maksājumu pakalpojumu sniedzējiem

Grozījumi nosaka pienākumu maksājumu pakalpojumu sniedzējiem veikt uzskaiti, glabāt un sniegt informāciju VID par maksājumu saņēmējiem un pārrobežu maksājumiem, lai novērstu izvairīšanos no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) nomaksas pārrobežu darījumos. Informācijas apmaiņa ar citām dalībvalstīm ļaus analizēt datus par pārrobežu darījumiem, atklāt un kontrolēt krāpnieciskus uzņēmumus un apkarot pārrobežu krāpšanu PVN jomā e-komercijā, tādējādi mazinot PVN zaudējumus dalībvalstīs un nodrošinot vienlīdzīgu konkurenci.

Attiecībā uz konkrētu pienākumu noteikšanu maksājumu pakalpojumu sniedzējiem likums papildināts ar jaunu nodaļu: “XIX nodaļa Maksājumu pakalpojumu sniedzēju pienākumi un citi noteikumi informācijas par maksājumu saņēmējiem un pārrobežu maksājumiem apmaiņas jomā”. Minētajā nodaļā ietverti šādi panti:

  • 1) 147. pants. Pienākums veikt uzskaiti, glabāt un sniegt informāciju par maksājumu saņēmējiem un pārrobežu maksājumiem, lai novērstu izvairīšanos no nodokļa nomaksas pārrobežu darījumos,
  • 2) 148. pants. Datu aizsardzība informācijas par maksājumu saņēmējiem un pārrobežu maksājumiem apmaiņas jomā.

Pārrobežu datu apmaiņai ir ieviesta Centralizētā elektronisko maksājumu informācijas sistēma (turpmāk – CESOP), kuras ietvaros Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis veiks maksājumu datu apkopošanu un savstarpēju informācijas apmaiņu starp ES dalībvalstu nodokļu administrācijām.

Vairāk informācijas par CESOP pieejama VID tīmekļvietnē CESOP - Ziņojums par pārrobežu maksājumiem. Jautājumu gadījumā par CESOP lūdzam rakstīt uz [email protected].

Likuma grozījumi attiecībā uz e-komerciju

2023. gada 2. februārī Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī ir publicēts labojums Direktīvā 2017/2455 latviešu valodas versijā, precizējot Padomes 2006. gada 28. novembra Direktīvas 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu (Direktīva 2006/112) 59.c panta 1. punkta “c” apakšpunkta redakciju.

Saskaņā ar veikto redakcionālo precizējumu 10 000 eiro robežvērtība ir aprēķināma kā piegādāto preču un sniegto pakalpojumu kopējā vērtība bez PVN, ja nodokļa maksātājs veic gan preču tālpārdošanu ES teritorijā, gan sniedz elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtos pakalpojumus personai, kura nav nodokļa maksātājs vai nereģistrēts nodokļa maksātājs.

Lai likums atbilstu Direktīvas 2006/112 regulējumam, atbilstoši veiktajam labojumam latviešu valodas versijā tas papildināts ar nosacījumu, kā ir aprēķināma 10 000 eiro robežvērtība, ja nodokļa maksātājs veic gan preču tālpārdošanu ES teritorijā, gan sniedz elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtos pakalpojumus personai, kura nav nodokļa maksātājs vai nereģistrēts nodokļa maksātājs. Šie papildinājumi iekļauti likuma 13.1 un 27. pantā.

Tiesiskās noteiktības labad veikti grozījumi likuma 60. pantā, viennozīmīgi nosakot pienākumu reģistrēties VID PVN maksātāju reģistrā citas dalībvalsts nodokļa maksātājam, kas iekšzemē sniedz elektronisko sakaru, apraides, elektroniski sniegtus pakalpojumus personām, kuras nav PVN maksātājas, un veic tālpārdošanu, 30 dienu laikā no brīža, kad šo darījumu kopējā vērtība iepriekšējā vai kārtējā kalendāra gadā ES teritorijā ir sasniegusi vai pārsniegusi 10 000 eiro.

Grozījumi likumā veikti, lai:

  • pārņemtu Padomes 2020. gada 18. februāra Direktīvu (ES) 2020/284 ar ko groza Direktīvu 2006/112/EK attiecībā uz konkrētu prasību ieviešanu maksājumu pakalpojumu sniedzējiem
  • pārņemtu 2023. gada 2. februārī Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī publicēto labojumu Padomes 2017. gada 5. decembra Direktīvā 2017/2455 ar ko groza Direktīvu 2006/112/EK un Direktīvu 2009/132/EK attiecībā uz konkrētām pievienotās vērtības nodokļa saistībām pakalpojumu sniegšanā un preču tālpārdošanā (Direktīva 2017/2455).
Lasiet arī: