0,00 EUR

Grozā nav nevienas preces.

GRĀMATVEDĪBA VID vairāk pievērsies nodokļu auditiem, mazāk – tematiskām pārbaudēm

VID vairāk pievērsies nodokļu auditiem, mazāk – tematiskām pārbaudēm

Sabiedrībā jau izskanējusi vēsts, ka, Valsts ieņēmumu dienests (VID) saviem darbiniekiem par ieguldījumu  nodokļu iekasēšanā un citu rādītāju uzlabošanā novembrī izmaksās prēmijas vairāk nekā divu miljonu latu apmērā. VID norādījis, ka prēmēšanai paredzētā finansējuma kopējais  apmērs sastāda  75 procentus no VID darbinieku vidējās mēnešalgas kopsummas. Viens no pamatojumiem prēmiju izmaksai, ir fakts, ka VID kopumā naudas sodos un sankcijās šī gada deviņos mēnešos ir iekasējis 10,1 miljonu latu (pērn attiecīgā periodā – 7,07 milj. latu), tā pārsniedzot šai jomā plānotos ieņēmumus. Šādi skaitļi atrodami VID informatīvajā ziņojumā par 2011. gada sešu un deviņu mēnešu laikā būtiski uzlaboto nodokļu iekasēšanu, īstenojot …


Lai turpinātu lasīt šo rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu9 € / mēnesī*
Pirmās 30 dienas bez maksas
Abonēt
*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties
Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Sabiedrībā jau izskanējusi vēsts, ka, Valsts ieņēmumu dienests (VID) saviem darbiniekiem par ieguldījumu  nodokļu iekasēšanā un citu rādītāju uzlabošanā novembrī izmaksās prēmijas vairāk nekā divu miljonu latu apmērā. VID norādījis, ka prēmēšanai paredzētā finansējuma kopējais  apmērs sastāda  75 procentus no VID darbinieku vidējās mēnešalgas kopsummas.
Viens no pamatojumiem prēmiju izmaksai, ir fakts, ka VID kopumā naudas sodos un sankcijās šī gada deviņos mēnešos ir iekasējis 10,1 miljonu latu (pērn attiecīgā periodā – 7,07 milj. latu), tā pārsniedzot šai jomā plānotos ieņēmumus. Šādi skaitļi atrodami VID informatīvajā ziņojumā par 2011. gada sešu un deviņu mēnešu laikā būtiski uzlaboto nodokļu iekasēšanu, īstenojot  pasākumu plānu ēnu ekonomikas apkarošanai un godīgas konkurences veicināšanai, un prognozētajiem uzlabojumiem nodokļu iekasēšanā līdz 2011. gada beigām. VID prognozē, ka spēs nodrošināt VID administrēto valsts budžeta ieņēmumu plāna izpildi, virs plāna 2011. gadā iekasējot 78,52 milj. latu.
Viens no rādītājiem, kas raksturo VID veikumu un varētu interesēt uzņēmumu vadītājus un grāmatvežus, ir VID sasniegumi pilnīgas nodokļu saistību izpildes veicināšanā, kā arī atklājot un novēršot ienākumu un darījumu nedeklarēšanu un krāpšanu saistībā ar PVN.
2011. gada deviņos mēnešos (turpmāk visur norādīti rezultāti par deviņu mēnešu darbu – V.V.) VID veicis 1024 nodokļu auditus, kas ir par 139 vairāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā. Nodokļu auditos papildus aprēķinātā summa ir 167 603, 5 tūkstoši latu, kas ir krietni vairāk, nekā attiecīgajā periodā 2010. gadā. VID arī atteicis nepamatoti pieprasītās PVN pārmaksu atmaksas 47 753,8 tūkst. latu apjomā.
Savukārt VID tematiskās pārbaudes veiktas par 16 procentiem mazāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā. Tematisko pārbaužu skaita samazinājumu ir ietekmējušas izmaiņas VID kontroles darba plānošanā – nolemts veikt mazāk pārbaužu, bet panākt būtisku pārkāpumu savlaicīgu konstatēšanu un novēršanu, kā arī dot iespēju nodokļu maksātājam pašam novērst tematisko pārbaužu laikā atklātās kļūdas un neatbilstības. Tomēr ir pieaudzis tematisko pārbaužu skaits, kurās piemērots naudas sods – saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu  kopā piemērots naudas sods 1 330,7 tūkst. latu apmērā.
Salīdzinājumā ar 2010. gada attiecīgajiem periodiem mazāks ir arī veikto PVN datu atbilstības pārbaužu skaits, kas izskaidrojams ar to, ka 2010. gadā tas bija jauns pārbaudes veids. VID norāda, ka būtiski palielinājies nodokļu maksātāju pašu precizēto summu apjoms. Datu atbilstības pārbaužu rezultātā papildus aprēķinātie maksājumi kopā sastāda 3 054,6 tūkst. latu.
VID veicis arī virkni kontroles pasākumu cīņai pret nelegālo nodarbinātību un algu izmaksām aploksnēs: 3884 darba devēju tematiskās pārbaudes; 419 nodokļu auditus juridiskajām personām, kur auditētas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), un  426 nodokļu auditus juridiskām personām, kur auditēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN). 2011. gada deviņos mēnešos nosūtīti arī 1666 atgādinājumi fiziskajām personām par nepieciešamību reģistrēties kā nodokļu maksātājiem.
Visu veikto kontroles pasākumu skaits cīņai pret nelegālo nodarbinātību un algu izmaksām aploksnēs ir palielinājies, salīdzinot ar 2010. gada attiecīgo periodu. Darba devēju tematiskajās pārbaudēs piemērots naudas sods 47,5 tūkst. latu apmērā. Savukārt nodokļu auditu rezultātā papildus aprēķinātā VSOAI un soda nauda sastāda 1577,0 tūkst. latu, bet IIN un soda nauda sastāda 684,3 tūkst. latu.
Sekmējies arī darbs akcīzes preču kontrabandas un nelegālās tirdzniecības apkarošanā. VID veicis 1171 akcīzes preču aprites uzraudzības pārbaudi, kas ir par 521 pārbaudi vairāk nekā 2010. gada attiecīgajā periodā. Šogad deviņos mēnešos veiktas arī 36 093 muitas fiziskās pārbaudes, kā arī  679 muitas auditi. Uzsākti 205 kriminālprocesi muitas jomā, bet akcīzes preču aprites pārbaužu rezultātā piemērots naudas sods 94,23 tūkst. latu apmērā.
Cīņā ar organizēto noziedzību VID kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtījis 101 kriminālprocesu par prioritārajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, kas ir par 15 procentiem vairāk nekā pagājušajā gadā, un šajos kriminālprocesos konstatēto valstij nodarīto zaudējumu apmērs ir 11 276, 6 tūkst. latu.

Sagatavojusi Vineta Vizule, žurnāla „Praktiskais Likumdošanas Ziņnesis” redaktore

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: