Vienojas par regulējumu, kas radīs pienākumu interneta platformām maksāt par mākslinieku un žurnālistu darbu

(0)
Foto: visualhunt.lv

Radošo profesiju pārstāvjiem un izdevējiem būs vienkāršāk risināt sarunas ar lielajiem interneta uzņēmumiem par autortiesību atlīdzības saņemšanu, to paredz 13. februārī Eiropas Parlamenta deputātu un Eiropas Savienības (ES) Padomes panāktā vienošanās par autortiesībām digitālajā jomā.

Vienošanās mērķis ir nodrošināt autortiesību noteikumu tiesību un pienākumu piemērošanu arī interneta vidē. Jaunie noteikumi tieši ietekmēs tādus interneta milžus kā YouTube, Facebook un Google News. Abu ES likumdevēju mērķis sarunās bija arī turpmāka vārda brīvības nodrošināšana internetā.

Vienošanās mērķis ir radīt vidi, kurā autortiesību turētājiem – īpaši mūziķiem, izpildītājiem un tekstu autoriem – būtu vienkāršāk vienoties par atlīdzību no viņu darbu izmantošanas interneta platformās. Dalīšanās ar ziņu rakstu fragmentiem netiks uzskatīta par autortiesību pārkāpumiem, taču vienošanās paredz noteikumus, kas neļaus ziņu apkopotājiem šo iespēju izmantot ļaunprātīgi. Tas nozīmē, ka ziņu pieteikumi – ja vien tie būs ļoti īsi – arī turpmāk parādīsies Google News ziņu plūsmā.

Noteikumi arī ļaus augšuplādēt aizsargātus materiālus citēšanas, kritikas, kariķēšanas vai parodēšanas nolūkā. Tas nozīmē, ka “mēmes” un GIF datnes arī turpmāk varēs izplatīt interneta platformās.

Noteikumi neattieksies uz materiālu augšuplādi nekomerciālās tiešsaistes enciklopēdijās, piemēram, Wikipedia. Jaunuzņēmumu platformām tiks piemēroti vienkāršoti noteikumi.

Autori un izpildītāji varēs pieprasīt papildu atlīdzību, ja sākotnējā vienošanās par viņu darbu izmantošanu, salīdzinot ar izplatītāja gūto peļņu, būs paredzējusi “neproporcionāli zemu” atlīdzību.

Pašlaik interneta uzņēmumi nav pietiekami motivēti sniegt taisnīgu atlīdzību autortiesību turētājiem, jo tie nav atbildīgi par platformu lietotāju augšuplādēto saturu. Uzņēmumiem saturs jādzēš tikai tad, kad to pieprasa tiesību turētājs. Šī kārtība ir sarežģīta un negarantē taisnīgu atlīdzību. Padarot interneta uzņēmumus atbildīgus par saturu, uzlabosies tiesību turētāju – īpaši mūziķu, izpildītāju un tekstu autoru, ziņu izdevēju un žurnālistu – iespējas panākt sev labvēlīgākas vienošanās ar interneta platformām.

Panāktā vienošanās jāapstiprina ES Padomei un Eiropas Parlamenta plenārsēdē.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)