0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES SATURSBILANCES maija numurā lasiet

BILANCES maija numurā lasiet

Bilance Nr. 5 (497), 2023IEVADKOMENTĀRS

Vita Zariņa: Lietišķās informācijas dienestam — 30!
Izdevniecībai “Lietišķās informācijas dienests” maijā ir 30 gadu jubileja un, manuprāt, Bilance ir labākais tās produkts. Tāpēc arī man gribas sveikt LID 30. dzimšanas dienā.

LIETIŠĶĀS INFORMĀCIJAS DIENESTA 30. JUBILEJA

Trīsdesmit gadi pārmaiņu viļņos.
Izdevniecība “Lietišķās informācijas dienests” 2023. gada 17. maijā svin 30 gadu jubileju. Ar šo rakstu noslēdzam koncentrētu atskatu uz aizvadīto gadu būtiskākajiem notikumiem kā izdevniecības, tā Latvijas ekonomikas un valsts tiesību nozares attīstībā. Sākumu skatiet žurnāla 2022. gada oktobra numurā. Noslēgumā atskats uz pavisam neseno vēsturi – laiku no 2017. līdz 2022. gadam.

Autoru un sadarbības partneru sveicieni.

NUMURA TĒMA

Ikars Kubliņš: Kā Latvijas ekonomika izturējusi Ukrainas kara un inflācijas spiedienu?
Pasaules, tostarp Latvijas, ekonomika pēdējo gadu laikā gājusi cauri vairākiem satricinājumu viļņiem. Covid–19 pandēmijai 2022. gadā sekoja strauja energoresursu sadārdzināšanās un vispārējs cenu pieaugums, kā arī negatīvu ietekmi radījis Krievijas karš Ukrainā. Žurnālā Bilance kopš pagājušā gada vasaras esam sekojuši līdzi ekonomisko procesu attīstībai, intervējot ekspertus, uzņēmumu nozaru asociāciju vadītājus un politiķus par krīžu radīto ietekmi uz biznesa ikdienu, vēlamajiem risinājumiem un tālākās attīstības prognozēm. Laiks apkopot bilanci — kā Latvijai līdz šim izdevies pārdzīvot Ukrainas kara un inflācijas laiku? Kas no sagaidāmā piepildījies, kas — ne, kā izdevies tikt galā ar sarežģījumiem?

NODOKĻI

Inguna Leibus: Nodokļu aprēķinu labirinti pašnodarbinātajiem.
Kā ikkatru pavasari pašnodarbinātajiem un citiem iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātājiem, kas reģistrējuši saimniecisko darbību, vai ir individuālie komersanti (IK), zemnieku saimniecību (ZS) vai zvejnieku saimniecību (ZvS) īpašnieki, jāiesniedz gada ienākumu deklarācija, kurā jāuzrāda saimnieciskās darbības ieņēmumi un izdevumi. Lai IIN par saimnieciskajā darbībā gūto ienākumu deklarācijā tiktu aprēķināts pareizi, rakstā doti daži ieteikumi. Tie galvenokārt attiecas uz pašnodarbināto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) uzrādīšanu deklarācijā! Tomēr vispirms par izmaiņām saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāla aizpildīšanā un nepieciešamību uzsākt divkāršā ieraksta grāmatvedības kārtošanu.

Inese Helmane: Nodokļu nomaksa pārrobežu darījumos.
Mūsdienu apstākļos teju vai katrs komersants sadarbojas ar ārvalstu partneriem — eksportē vai importē preces un pakalpojumus. Slēdzot pārrobežu darījumus, svarīgs ir nodokļu aspekts. Šādā gadījumā būtiski izprast, kādi riski starptautiskajos darījumos ir aktuāli, kuras valsts nodokļu regulējums ir piemērojams un kādus var piemērot nodokļu atvieglojumus.

GRĀMATVEDĪBA

Inese Helmane: Gada pārskata aktualitātes biedrībām un nodibinājumiem.
Kopš 2022. gada 1. janvāra ir spēkā jauns Grāmatvedības likums. Saskaņā ar šī likuma 10. panta trešās daļas 2. punktu un 18. panta otrās daļas 1. punktu pērnā gada vidū ir izdoti jauni Ministru kabineta noteikumi attiecībā uz biedrību un nodibinājumu grāmatvedības kārtošanu un gada pārskata sastādīšanu. Jaunajā regulējumā ir noteiktas prasības gada pārskatu sagatavošanai. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) videoseminārā «Grāmatvedības uzskaites un gada pārskatu aktualitātes biedrībām un nodibinājumiem» Nodokļu pārvaldes Nodokļu un nodevu grāmatvedības metodikas daļas galvenā nodokļu inspektore Daina Kanale informēja par izmaiņām gada pārskatu sagatavošanā saistībā ar regulējuma izmaiņām.

Inga Jefrēmova: Mazkapitāla SIA pamatkapitāls un peļņas sadale.
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) ir komercsabiedrība, kuras pamatkapitāls sastāv no pamatkapitāla daļu nominālvērtības kopsummas un kuras daļas nav publiskās apgrozības objekts. SIA, kuras pamatkapitāls ir mazāks par 2800 eiro, sauc par mazkapitāla SIA. Kā liecina Uzņēmuma reģistra apkopotā statistika, 2022. gadā Latvijā no visiem uzņēmumu veidiem 22% jeb 40 251 uzņēmums ir mazkapitāla SIA. 2022. gadā mazkapitāla SIA ir visbiežāk reģistrētais uzņēmumu veids. 

FINANSES

Terēze Labzova–Ceicāne: Kas atšķir starptautiskos finanšu pārskatu standartus un Latvijas likumdošanas prasības?
Pasaulē 145 valstīs biržā kotētām sabiedrībām ir obligāti jāpiemēro Starptautiskie finanšu pārskatu standarti (SFPS), savukārt 13 valstīs tā ir pieļautā labā prakse (avots: IFRS Foundation). Turklāt ļoti daudzās valstīs SFPS ir pieļaujamie ziņošanas standarti. Latvijā SFPS obligāti piemērojami relatīvi nelielam uzņēmumu skaitam — biržā kotētām sabiedrībām un finanšu institūcijām. Neskatoties uz plašo SFPS izplatību pasaulē, Latvijā lielākā daļa uzņēmumu sniedz savus pārskatus saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma (GPL) prasībām. Līdz ar to Latvijas grāmatvežu vidū ir salīdzinoši zema izpratne par standartā ietvertajām klasifikācijas, uzskaites, novērtēšanas un informācijas atklāšanas prasībām. 

Ita Bekerta: Ar saimniecisko darbību saistīti un nesaistīti izdevumi.
Saimnieciskā darbība ir darbība par atlīdzību. Dibinot uzņēmumu, mērķis ir ar savu reģistrēto darbību nopelnīt. Fiziskajām personām jāseko, kurā brīdī viņu darbība jau ir uzskatāma par saimniecisko darbību, kas ir reģistrējama.

ATTĪSTĪBA

Anda Ziemele: Attālinātais darbs.
Strādāt attālināti ir visnotaļ brīnišķīga iespēja, ko ieguvām negribot (vismaz daļa strādājošo), bet kas ienāca mūsu darba ikdienā uz palikšanu. Strādājot attālināti, viena no galvenajām vērtībām — ietaupītais laiks, ko pavadām ceļā uz darbu un atpakaļ (dažreiz tā ir stunda vai pat vairāk). Vecākiem reizēm ir svarīgi būt mājās ar apslimušu bērnu, neņemot slimības lapu, vai, ja pats jūtas ne visai vesels, pāris dienu strādāt no mājām un atgūt veselību. Tikpat svarīgi neatrasties sabiedriskās vietās vīrusu laikā — samazinās risks saslimt.

«BILANCES AKADĒMIJA» PIEDĀVĀ

E-semināri un kursi maijā.

Abonenti var lasīt žurnāla nozīmīgākos rakstus arī portālā BilancePLZ, saglabāt tos ar grāmatzīmi savā portāla profilā, sašķirot pa mapēm, kas izveidotas pēc pašu ieskatiem un šķirstīt žurnāla līdz šim izdoto numuru arhīvu.

BILANCES numuru E-ARHĪVS

Interesenti var izvēlēties, kā abonēt un lasīt BILANCI – to iespējams saņemt gan drukātā veidā savā pastkastītē, gan lasīt e-vidē portālā tiešsaistē, gan izvēlēties Grāmatveža komplektu vai Bilances Zelta komplektu, kam arī iespējams gan papīra, gan elektroniskais formāts. Uzziniet vairāk, kādas iespējas piedāvā katrs no variantiem!

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Bilance Nr. 5 (497), 2023IEVADKOMENTĀRS

Vita Zariņa: Lietišķās informācijas dienestam — 30! Izdevniecībai "Lietišķās informācijas dienests" maijā ir 30 gadu jubileja un, manuprāt, Bilance ir labākais tās produkts. Tāpēc arī man gribas sveikt LID 30. dzimšanas dienā.

LIETIŠĶĀS INFORMĀCIJAS DIENESTA 30. JUBILEJA

Trīsdesmit gadi pārmaiņu viļņos. Izdevniecība "Lietišķās informācijas dienests" 2023. gada 17. maijā svin 30 gadu jubileju. Ar šo rakstu noslēdzam koncentrētu atskatu uz aizvadīto gadu būtiskākajiem notikumiem kā izdevniecības, tā Latvijas ekonomikas un valsts tiesību nozares attīstībā. Sākumu skatiet žurnāla 2022. gada oktobra numurā. Noslēgumā atskats uz pavisam neseno vēsturi – laiku no 2017. līdz 2022. gadam.

Autoru un sadarbības partneru sveicieni.

NUMURA TĒMA

Ikars Kubliņš: Kā Latvijas ekonomika izturējusi Ukrainas kara un inflācijas spiedienu? Pasaules, tostarp Latvijas, ekonomika pēdējo gadu laikā gājusi cauri vairākiem satricinājumu viļņiem. Covid–19 pandēmijai 2022. gadā sekoja strauja energoresursu sadārdzināšanās un vispārējs cenu pieaugums, kā arī negatīvu ietekmi radījis Krievijas karš Ukrainā. Žurnālā Bilance kopš pagājušā gada vasaras esam sekojuši līdzi ekonomisko procesu attīstībai, intervējot ekspertus, uzņēmumu nozaru asociāciju vadītājus un politiķus par krīžu radīto ietekmi uz biznesa ikdienu, vēlamajiem risinājumiem un tālākās attīstības prognozēm. Laiks apkopot bilanci — kā Latvijai līdz šim izdevies pārdzīvot Ukrainas kara un inflācijas laiku? Kas no sagaidāmā piepildījies, kas — ne, kā izdevies tikt galā ar sarežģījumiem?

NODOKĻI

Inguna Leibus: Nodokļu aprēķinu labirinti pašnodarbinātajiem. Kā ikkatru pavasari pašnodarbinātajiem un citiem iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātājiem, kas reģistrējuši saimniecisko darbību, vai ir individuālie komersanti (IK), zemnieku saimniecību (ZS) vai zvejnieku saimniecību (ZvS) īpašnieki, jāiesniedz gada ienākumu deklarācija, kurā jāuzrāda saimnieciskās darbības ieņēmumi un izdevumi. Lai IIN par saimnieciskajā darbībā gūto ienākumu deklarācijā tiktu aprēķināts pareizi, rakstā doti daži ieteikumi. Tie galvenokārt attiecas uz pašnodarbināto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) uzrādīšanu deklarācijā! Tomēr vispirms par izmaiņām saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāla aizpildīšanā un nepieciešamību uzsākt divkāršā ieraksta grāmatvedības kārtošanu.

Inese Helmane: Nodokļu nomaksa pārrobežu darījumos. Mūsdienu apstākļos teju vai katrs komersants sadarbojas ar ārvalstu partneriem — eksportē vai importē preces un pakalpojumus. Slēdzot pārrobežu darījumus, svarīgs ir nodokļu aspekts. Šādā gadījumā būtiski izprast, kādi riski starptautiskajos darījumos ir aktuāli, kuras valsts nodokļu regulējums ir piemērojams un kādus var piemērot nodokļu atvieglojumus.

GRĀMATVEDĪBA

Inese Helmane: Gada pārskata aktualitātes biedrībām un nodibinājumiem. Kopš 2022. gada 1. janvāra ir spēkā jauns Grāmatvedības likums. Saskaņā ar šī likuma 10. panta trešās daļas 2. punktu un 18. panta otrās daļas 1. punktu pērnā gada vidū ir izdoti jauni Ministru kabineta noteikumi attiecībā uz biedrību un nodibinājumu grāmatvedības kārtošanu un gada pārskata sastādīšanu. Jaunajā regulējumā ir noteiktas prasības gada pārskatu sagatavošanai. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) videoseminārā «Grāmatvedības uzskaites un gada pārskatu aktualitātes biedrībām un nodibinājumiem» Nodokļu pārvaldes Nodokļu un nodevu grāmatvedības metodikas daļas galvenā nodokļu inspektore Daina Kanale informēja par izmaiņām gada pārskatu sagatavošanā saistībā ar regulējuma izmaiņām.

Inga Jefrēmova: Mazkapitāla SIA pamatkapitāls un peļņas sadale. Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) ir komercsabiedrība, kuras pamatkapitāls sastāv no pamatkapitāla daļu nominālvērtības kopsummas un kuras daļas nav publiskās apgrozības objekts. SIA, kuras pamatkapitāls ir mazāks par 2800 eiro, sauc par mazkapitāla SIA. Kā liecina Uzņēmuma reģistra apkopotā statistika, 2022. gadā Latvijā no visiem uzņēmumu veidiem 22% jeb 40 251 uzņēmums ir mazkapitāla SIA. 2022. gadā mazkapitāla SIA ir visbiežāk reģistrētais uzņēmumu veids. 

FINANSES

Terēze Labzova–Ceicāne: Kas atšķir starptautiskos finanšu pārskatu standartus un Latvijas likumdošanas prasības? Pasaulē 145 valstīs biržā kotētām sabiedrībām ir obligāti jāpiemēro Starptautiskie finanšu pārskatu standarti (SFPS), savukārt 13 valstīs tā ir pieļautā labā prakse (avots: IFRS Foundation). Turklāt ļoti daudzās valstīs SFPS ir pieļaujamie ziņošanas standarti. Latvijā SFPS obligāti piemērojami relatīvi nelielam uzņēmumu skaitam — biržā kotētām sabiedrībām un finanšu institūcijām. Neskatoties uz plašo SFPS izplatību pasaulē, Latvijā lielākā daļa uzņēmumu sniedz savus pārskatus saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma (GPL) prasībām. Līdz ar to Latvijas grāmatvežu vidū ir salīdzinoši zema izpratne par standartā ietvertajām klasifikācijas, uzskaites, novērtēšanas un informācijas atklāšanas prasībām. 

Ita Bekerta: Ar saimniecisko darbību saistīti un nesaistīti izdevumi. Saimnieciskā darbība ir darbība par atlīdzību. Dibinot uzņēmumu, mērķis ir ar savu reģistrēto darbību nopelnīt. Fiziskajām personām jāseko, kurā brīdī viņu darbība jau ir uzskatāma par saimniecisko darbību, kas ir reģistrējama.

ATTĪSTĪBA

Anda Ziemele: Attālinātais darbs. Strādāt attālināti ir visnotaļ brīnišķīga iespēja, ko ieguvām negribot (vismaz daļa strādājošo), bet kas ienāca mūsu darba ikdienā uz palikšanu. Strādājot attālināti, viena no galvenajām vērtībām — ietaupītais laiks, ko pavadām ceļā uz darbu un atpakaļ (dažreiz tā ir stunda vai pat vairāk). Vecākiem reizēm ir svarīgi būt mājās ar apslimušu bērnu, neņemot slimības lapu, vai, ja pats jūtas ne visai vesels, pāris dienu strādāt no mājām un atgūt veselību. Tikpat svarīgi neatrasties sabiedriskās vietās vīrusu laikā — samazinās risks saslimt.

«BILANCES AKADĒMIJA» PIEDĀVĀ

E-semināri un kursi maijā.

Abonenti var lasīt žurnāla nozīmīgākos rakstus arī portālā BilancePLZ, saglabāt tos ar grāmatzīmi savā portāla profilā, sašķirot pa mapēm, kas izveidotas pēc pašu ieskatiem un šķirstīt žurnāla līdz šim izdoto numuru arhīvu.

BILANCES numuru E-ARHĪVS

Interesenti var izvēlēties, kā abonēt un lasīt BILANCI - to iespējams saņemt gan drukātā veidā savā pastkastītē, gan lasīt e-vidē portālā tiešsaistē, gan izvēlēties Grāmatveža komplektu vai Bilances Zelta komplektu, kam arī iespējams gan papīra, gan elektroniskais formāts. Uzziniet vairāk, kādas iespējas piedāvā katrs no variantiem!