0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIDarbnespēja bezalgas atvaļinājuma laikā

Darbnespēja bezalgas atvaļinājuma laikā

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Darbinieks atrodas atvaļinājumā bez darba samaksas, bet EDS uzrādīta informācija par piešķirto slimības lapu. Kā rīkoties? Vai darbinieks jāatsauc no atvaļinājuma? Atbilde Diemžēl jautājumā nav minēts, vai darbiniekam ir piešķirta A vai B darbnespējas lapa. Tādēļ sāksim ar situāciju, kad saņemta B lapa (slimības pabalsts), jo likumdošanā šīs lapas saņēmēja apmaksa skaidrota vispusīgāk un nepārprotamāk.  Saskaņā ar likuma "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" (turpmāk — likums) 11. pantu slimības pabalstu piešķir, ja persona neierodas darbā un tādējādi zaudē algotā darbā…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Darbnespēja bezalgas atvaļinājuma laikā
Foto: Gustavo Fring – Pexels

Darbinieks atrodas atvaļinājumā bez darba samaksas, bet EDS uzrādīta informācija par piešķirto slimības lapu. Kā rīkoties? Vai darbinieks jāatsauc no atvaļinājuma?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Diemžēl jautājumā nav minēts, vai darbiniekam ir piešķirta A vai B darbnespējas lapa. Tādēļ sāksim ar situāciju, kad saņemta B lapa (slimības pabalsts), jo likumdošanā šīs lapas saņēmēja apmaksa skaidrota vispusīgāk un nepārprotamāk. 

Saskaņā ar likuma "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" (turpmāk — likums) 11. pantu slimības pabalstu piešķir, ja persona neierodas darbā un tādējādi zaudē algotā darbā gūstamos ienākumus vai ja pašnodarbinātais zaudē ienākumus. 

Savukārt likuma 13. pants skaidro, ka slimības pabalstu piešķir un izmaksā par laiku no darba nespējas 11. dienas līdz darbspēju atgūšanas dienai (..), skaitot no darba nespējas pirmās dienas (..), bet slimības pabalstu par slima bērna kopšanu, kurš nav sasniedzis 14 gadu vecumu, piešķir un izmaksā par laiku no darba nespējas pirmās dienas (..). 

NB! Likuma 16. pantā precizēts: ja darba nespēja iestājusies laikā, kad persona bijusi atvaļinājumā bez darba samaksas saglabāšanas, slimības pabalstu piešķir ar darba nespējas 11. dienu, taču ne agrāk par dienu, kad personai bija jāierodas darbā pēc šā atvaļinājuma beigām.

Tādējādi secināms, ka, būdams atvaļinājumā bez darba algas saglabāšanas:

  • darbinieks nav zaudējis algotā darbā gūstamos ienākumus, tādēļ pabalsts viņam nepienākas;
  • ja darbiniekam izbeigsies atvaļinājums bez darba algas saglabāšanas (un būs nosūtīts VID 51. kods), vispirms darba devējam būs jāapmaksā A lapa (ja slimoja pats darbinieks) un B lapu apmaksās sociālās apdrošināšanas aģentūra par visu periodu, sākot ar 11. darbnespējas dienu; 
  • VSAA apmaksās B lapu par pilnu vai ierobežotu periodu (atkarībā no atvaļinājuma beigu datuma), ja bijusi slima bērna kopšana.

Ja darbiniekam bezalgas atvaļinājuma laikā bija izsniegta A lapa, darba devējam nav pienākuma to apmaksāt iepriekš minētā iemesla dēļ. Ja šis atvaļinājums beidzies (51. kods), darba devējam jārīkojas parastajā kārtībā (likuma 36. pants), proti, jāapmaksā tās darba dienas, kurās darbiniekam būtu bijis jāstrādā ar atbilstošo procentu no dienas vidējās izpeļņas.

NB! Darbinieku nevar atsaukt no atvaļinājuma bez algas saglabāšanas, jo šāds formulējums mudina domāt, ka darba devējs darbinieku ir aizsūtījis tajā. Bezalgas atvaļinājumu darbinieks pieprasa un saskaņo ar darba devēju. Diemžēl gadās, ka darba devējs bieži vien ar šādu "atvaļinājumu" slēpj nevēlēšanos apmaksāt darbinieka dīkstāvi, jo nenodrošina to ar darbu.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada decembra (480.) numurā.