Dīkstāves pabalstu piešķirs arī pašnodarbinātajiem, kuri ir darba devēji, saņem pensiju un uz nepilnu slodzi veic radošo vai pedagoģisko darbu valsts un pašvaldību iestādēs

Sagatavots pēc Kultūras ministrijas informācijas

(0)
Foto: Clem Onojeghuo from Pexels

Valdība 23. aprīļa sēdē atbalstīja arī Kultūras ministrijas (KM) sagatavotos noteikumus Grozījumi Ministru kabineta 2020. gada 31. marta noteikumos Nr. 179 “Noteikumi par dīkstāves pabalstu pašnodarbinātām personām, kuras skārusi Covid-19 izplatība”, kas paredz, ka uz dīkstāves pabalstu varēs pieteikties arī pašnodarbinātās personas, kuras vienlaikus uz nepilnu darba slodzi veic pedagoģisko vai radošo darbu valsts un pašvaldību budžeta iestādēs, kā arī valsts un pašvaldību kontrolētos komersantos, piemēram, ir nodarbinātas pašvaldības mūzikas vai mākslas skolā, vai vada amatieru mākslas kolektīvu pašvaldības kultūras namā u.tml. Šie darba līgumi visbiežāk nav par pilna darba laika darbu, līdz ar to atalgojums par to ir zem valstī noteiktās minimālas mēneša darba algas, uzskata ministrija.

Atbalstīts priekšlikums dīkstāves pabalsta pretendentu loku paplašināt arī ar tām pašnodarbinātajām personām, kuras strādā nepilnu darba laiku, un to ienākumi no šī darba vidēji pēdējo sešu mēnešu laikā nepārsniedz minimālo mēneša darba algu – 430 eiro mēnesī, t.sk. valsts un pašvaldību iestādēs strādājošajiem, kuri veic pedagoģisko vai radošo darbu, un privātajā sektorā vai nevalstisko organizāciju (NVO) sektorā strādājošajiem.

Tāpat lemts atbalstīt priekšlikumu svītrot noteikumu 10.14. punktu, kas paredzēja, ka uz dīkstāves pabalstu nevar pretendēt pašnodarbinātas personas, kuras ir darba devēji Darba likuma izpratnē. Turpmāk pašnodarbinātas personas, kuras ir darba devēji, var pieteikties dīkstāves pabalstam, ja citi kritēriji ir atbilstoši.

Tāpat svītrots noteikumu 10.12. punkts un dīkstāves pabalsta saņēmēju loks paplašināts, nosakot, ka arī vecuma un izdienas pensijas saņēmēji var pretendēt uz to.

Vienlaikus pašnodarbinātās personas papildu dīkstāves pabalstam no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) varēs saņemt arī piemaksu 50 eiro apmērā par katru apgādībā esošu bērnu vecumā līdz 24 gadiem, par kuru pašnodarbinātajai personai uz dīkstāves pabalsta piešķiršanas dienu tiek piemērots iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojums. Piemaksu pārskaitīs uz pašnodarbinātās personas kontu, kurā tiek pārskaitīts dīkstāves pabalsts.

Uz dīkstāves pabalstu nevarēs pretendēt tās pašnodarbinātās personas, kuras vienlaikus veic pilnas slodzes darbu kā darba ņēmēji, un kuri kā darba ņēmēji pēdējos 6 mēnešos pirms ārkārtējās situācijas izsludināšanas vidēji mēnesī ir saņēmuši algu, kas pārsniegusi 430 eiro apmēru.

Lai pilnveidotu dīkstāves pabalsta apmēra aprēķināšanas metodiku, ticis precizēts, ka atskaites punkts dīkstāves pabalsta apmēra aprēķinam būs pēdējie divi 2019. gada ceturkšņos gūtie ieņēmumi.

Saskaņā ar VID sniegto informāciju, 2019. gadā 1 622 personas bija deklarējušas pašnodarbināto vai autoratlīdzības ienākumus, maksājušas VSAOI vai mikrouzņēmuma nodokli nozarēs, kas saistītas ar izglītību vai radošo darbu. No šiem 1 622 nodokļu maksātājiem 2019.gada decembrī 128 tika nodarbināti valsts vai pašvaldību iestādēs un saņēmuši atalgojumu.

No šiem nodarbinātajiem 62% ir pedagogi, 27% ir mākslas un kultūras radošie darbinieki un 12% ir sportisti. Daļa pedagogu un mākslas un kultūras radošo darbinieku tikuši nodarbināti pie vairāk nekā viena darba devēja (attiecīgi 19% un 15%).

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)